Recenze

Recenze

Gamerská romance

komiks
Pavel Mandys
60%

Mangou silně inspirovaný americký komiks, který původně vycházel online, v knižní verzi trochu ztrácí kouzlo. I tak jde ale o docela zajímavý pokus hledat romantiku mezi počítačovými hráči (a hráčkami).

Recenze

V ráji už jsme

Román dánské autorky zavádí čtenáře na odlehlý ostrov s plejádou svérázných postav. Zatímco mladá hrdinka propadne kouzlu filmu, její matka žije tangem a je odbornicí na obouvání. V téměř pohádkovém světě, kde se střetává prostý život s magií filmů a rytmem tance, se rozvíjí příběh o lásce, kráse všedních okamžiků, rodinných vazbách a o hledání vlastního já.

Recenze

Černý kocour znovu v akci

komiks
Pavel Mandys
80%

Soukromý detektiv Blacksad se po letech dočkal nových příběhů. A scenárista i kreslíř ukazují, že mají stále skvělou formu. Jejich „zvířecí“ detektivky chytře pracují s americkými reáliemi padesátých let i s četnými odkazy na klasiku drsné školy.

Recenze

Když snít nestačí

Boca Grande, idylický ráj, fiktivní zemička kdesi v Jižní Ameriky, na první pohled nezajímavá. A přitom právě zde se střetávají dva zdánlivě neslučitelné světy a ti mocní z obou táborů zpovzdáli tahají za nitky. Když se Charlotte, naivní hrdinka slavného románu americké prozaičky Joan Didionové Kniha denních modliteb, připlete do cesty rozjetému vlaku událostí, nemá šanci obstát.

Recenze

Zaostřeno na brýle

dětská
Adéla Grimes
70%

Nepozná vás vlastní dítě, když stojíte na druhé straně ulice? Nebo zakopává i na rovném povrchu? Možná nešálí zrak jeho, ale vás a je třeba vyrazit pro nové brýle. A cestou i pro skvělého průvodce Hurá, nosím brýle, se kterým handicap rychle překonáte.

Recenze

Síla dětského pohledu

humor
Magda Melichová
60%

I parchanti jsou děti Boží, ale dvojí metr společnosti často odměřuje různě. Cynická kniha o životě očima malého sirotka přináší četné úsměvné momenty na pozadí bobtnající tísně. Co všechno do sebe Zawadův krátký román dokázal vměstnat?

Recenze

Síla a moc středověkých rituálů

historie
Jan Lukavec
70%

Různé rituály najdeme v našem každodenním životě i u zvířat. Například námluvy u mnoha ptáků vznikly z původně potravního chování: namlouvající jedinci si totiž náznakově nabízejí části rostlinné potravy typickými pohyby hlavy. Právě ale vyšla u nás asi první kniha, která zkoumá symbolickou moc a sílu rituálů ve středověké společnosti.

Recenze

Vzpomínky z bezpečí

Sbírka příběhů o severokorejských uprchlících se kromě sporadických návratů do minulosti věnuje především vzpomínkám na peripetie útěku a evidentní nemožnosti přizpůsobit se novému prostředí v Jižní Koreji. Ta se i přes společný jazyk a historii vyvinula v relativně bohatou moderní společnost založenou na zcela jiných hodnotách.

Recenze

Vyprávění tisíce a jednoho Islandu

Svébytná islandská variace na známý příběh o golemovi začíná během druhé světové války a končí v dystopickém Reykjavíku, kde už pro tamní obyvatele není dostatek místa. Ambiciózní trilogie spisovatele Sjóna překračuje hranice žánru, je současně milostným, detektivním i vědeckofantastickým příběhem, ale především oslavou vyprávění jako takového.

Recenze

Deset století s obyvateli české kotliny

dětská
Daniel Káža
90%

V průběhu prvního tisíciletí po Kristu žila na území dnešních Čech a Moravy pestrá skladba lidí. Překotné demografické změny nebo myšlenkové a kulturní transfery ale nejsou to jediné, co v bohatě ilustrované knize oceňované spisovatelky a ilustrátorky naleznete.

Recenze

Kniha jako životní výhybka

sociologie
Jan Lukavec
70%

Palán tentokrát představuje svoje samotáře a samorosty v roli čtenářů. Výběr jeho hrdinů je opět velmi specifický, ale kdo hledá „hluboké lidské příběhy“, v knize je nepochybně najde.

Recenze

Poetická pohádka o Čemsi z pera držitele Nobelovy ceny

beletrie zahraniční
Adéla Grimes
60%

Tatínkovi z kapes prosakují shnilé houby, line se z něj zápach plísně a Lucie by ho se spolužáky nejraději nikdy nepotkala. Zato na úspěšnou maminku je pyšná, vzhlíží k ní a její krása má takovou moc, že je díky ní krásná i celá jejich tříčlenná rodina. Jednoho dne však tatínka odvede policie na jistou smrt… Pohádka plná hub o záchraně jedné rodiny v sobě skrývá velká témata od problematiky uprchlíků až po kritiku civilizace.

Recenze

Sedm hororových pater

komiks
Pavel Mandys
60%

Ambiciózní horor slavného komiksového scenáristy těží z rozsáhlejšího konceptu fikčního světa, který autoři přenášejí do několika komiksů. Struktura příběhu je však dosti schematická.

Recenze

Povídky o stáří a ztrátě milované osoby

Nejnovější sbírka povídek Margaret Atwoodové sdružuje velmi rozličné texty od fiktivního rozhovoru s Georgem Orwellem přes výpověď o mučednické smrti Hypatie z Alexandrie až po vyprávění nehmotné bytosti, která se stará o nemocné v galaxii zasažené neznámým virem. To vše volně spojuje téma stárnutí a s ním spojené ztráty milovaného člověka, kterého však autorka nechává žít ve věcech a lidech, jež po sobě zanechal.

Recenze

Tajemství láskyplné separace

dětská
Kamila Drahoňovská
80%

Že může být nástup do školy nebo do školky náročná životní zkušenost, reflektuje nejedna kniha. Co ale přijde, když se maminka chystá vrátit do práce? A lze jí v tom vůbec zabránit? Vojta se ségrou, Kočkou a řasokoulemi v akvárku to rozhodně plánují zkusit.

Recenze

Co jsme cestou k modernitě ztratili

beletrie česká
Martin Liška
70%

Vyzrálý debut českého autora nestaví jen na kontrastu mezi tradicemi a pokrokem a na humorných scénkách, které střetnutí starého a nového vzbuzuje. Hlaučo je totiž prokládá úvahami nad cenou, již mnozí za přijetí pokroku zaplatili ztrátou části vlastní identity.

Recenze

Když je překlad magií

fantasy
Pavel Mandys
70%

Pozoruhodná fantasy tematizuje překladatelství jako zdroj magické moci i jednu z nejohavnějších kapitol britského kolonialismu. Dojem kazí jen příliš náhlé zvraty v ději.

Recenze

Šifra mistra Pontorma

Laurent Binet se snaží navrátit slávu románu v dopisech. Detektivka, v níž si dopisují Michelangelo, Kateřina Medicejská či papež Pavel IV., je zábavná historická hříčka, která potěší především milovníky dějin umění. O renesanci epistolárního románu se však nejspíš nezaslouží.

Recenze

Člověk mezi kreditkami, zvířaty a bohem

sociologie
Jan Lukavec
80%

Ve své nové knize Vojtko přibližuje dilemata, jež řeší naši současníci: jak vyvážit/propojit práci a soukromý život, jak se vypořádat s „instagramovou dysmorfií“ nebo zda přistoupit k eutanazii domácího mazlíčka. A navíc tentokrát více než dříve odkrývá i svoje rodinná traumata a prozrazuje, proč na nějakou dobu musel přerušit fyzický kontakt s vlastními rodiči.

Recenze

O sovách a lidech

přírodní vědy
Pavel Pecháček
80%

Třetí do češtiny přeložená kniha americké spisovatelky a nadšené ornitoložky se už nesoustřeďuje na ptačí říši v celé její šíři, ale zaměřuje se na jediný řád: sovy. Informacemi nabitá óda na tyto pozoruhodné opeřence seznamuje i s příběhy lidí, kteří je chrání a studují.

Recenze

Lahodná ochutnávka Evropy

dětská
Adéla Grimes
90%

Pokud je vám líto, že jsou prázdniny definitivně za námi, můžete se spolu s nadanou ilustrátorkou vypravit na podivuhodnou cestu po Evropě. Její obrazový atlas je napěchovaný nádhernými ilustracemi a novými informacemi. Sálá z něj nadšení, chuť cestovat a poznávat okolní svět – i když třeba jenom prstem po mapě.

Recenze

Z bohéma trapistickým mnichem

náboženství
Jan Lukavec
70%

Po vzoru Augustinových Vyznání Merton tvrdě zúčtoval s hříchy svého mládí. Dnes už může být zarážející, jak některé bezmála přirozené jednání neváhá považovat za projevy metafyzického zla. Jeho chvála klášterního usebrání ale může v době vzestupu obliby mindfulness připomenout, že v Evropě máme i domácí tradici meditace.

Recenze

Reklama na prázdno

beletrie česká
Ladislav Slezák
60%

Ondřej Lipár na sklonku loňského roku vydal třetí básnickou sbírku. Retro je zejména knížkou o hledání sama sebe v odosobněném světě. Tím autor do jisté míry navazuje na svou tradiční poetiku. Jen toho humoru trochu ubývá.

Recenze

Jak přežít Mongoly

fantasy
Boris Hokr
80%

V nakladatelství Host vyšel první díl oceňované duologie inspirované čínskými dějinami 14. století. Román Jež se stala sluncem je doposud nejlepší podobně laděnou fantasy na našem trhu.

Recenze

Nebojte se do školy

dětská
Marie Voslářová

Po prázdninách do školy. Ale co mě tam čeká? Knížka plná obrázků, krátkých vyprávění a promyšlených úkolů či otázek poskytuje rodičům pomůcku, s níž můžou ratolest na velkou životní změnu připravit. Vznikla se zvláštním ohledem na romské děti, ale vstřícná je ke všem.

Recenze

Další derivát Incalu

komiks
Pavel Mandys
60%

Svůj přelomový komiksový román Incal rozmělnil do různých prequelů a sequelů už sám scenárista Jodorowsky. Nyní jej dalším příběhem, nijak zvlášť invenčním, doplňují američtí tvůrci.

Recenze

Konstantní zdroj hybné síly

Třináctiletý Jamie mezi své vrstevníky nezapadá. Miluje fyziku a matematiku a chce sestrojit stroj, který obrátí tok času a přiblíží ho k matce, jež zemřela nedlouho po jeho narození. Učitel dílen Tadhg ale s plánem nesouhlasí. Navrhuje, že spolu s Jamieho spolužáky místo toho postaví tradiční irský člun. Obyčejné „spolu“ se tak stává lékem na mnohoznačné „sám“.

Recenze

Horory pro začátečníky a mírně pokročilé

dětská
Pavel Pecháček
60%

Čtyři plnohodnotné strašidelné povídky a tucet mikrohororů zavede strachuchtivé čtenáře na hřbitov i do prázdného obchodního centra a vypustí na něj celou plejádu netvorů od klaunů, čarodějnic či vlkodlaků po bytosti, jež se vzpírají popisu. Třebaže cílí primárně na mladší čtenáře, tu a tam zamrazí i zběhlejší znalce žánru.

Recenze

Na vlnách v bezvětří

Přestože byla prvotina Ondřeje Krystyníka nominována na Cenu Jiřího Ortena, nevyhnuly se jí četné přešlapy debutům vlastní. Mořská tematika předznamenaná v názvech jednotlivých oddílů ani deklarovaná spiritualita nemá v samotných básních velkou oporu. Autorovi ale v žádném případě nelze upřít precizní práci s jazykem a sílu i autentičnost v kratších textech.

Recenze

Dialogy s umělou inteligencí

sci-fi
Eva Žambůrková
70%

První česká science fiction napsaná s pomocí umělé inteligence. Spletitý příběh o AI, který přímočaře a sebevědomě uhání v neodbytné atmosféře záhady, je především sbírkou dialogů a poutavých úvah o těch nejhlubších zákoutích lidské duše a o povaze naší reality.

Recenze

Velké dějiny v kišiněvském mikrosvětě

Moldavská spisovatelka a publicistka Tatiana Ţîbuleac žije ve Francii, ale ve své literární tvorbě zůstává věrná rumunštině. V úspěšném románu Skleněná zahrada se vrací do Moldavska 80. a 90. let, kdy se tato historická součást Rumunska zbavuje sovětské nadvlády. Příběh vypovídá o konci 20. století v bývalé sovětské svazové republice přesvědčivěji a barvitěji než historicko-sociologická studie.

Recenze

Střet kolonialismu a holocaustu

sociologie
Elizaveta Getta
70%

Konflikt, který nemá obdoby. Proč právě teď světové propalestinské hnutí nabývá na síle jako nikdy předtím? Jak lze porozumět národu, který je médii neustále vykreslován v barvách nepřítele? A o čem všem se ve veřejné sféře nemluví?

Recenze

Jak vznikly Star Wars

komiks
Pavel Mandys
70%

Dnes jsou Hvězdné války zavedenou franšízou, továrnou na peníze. Francouzští komiksoví tvůrci však detailně, s faktografickou poctivostí i humorným nadhledem ukazují, jak těžká a trnitá byla cesta ke vzniku prvního filmu.

Recenze

Nezapomněl jsi koupit polohemživé mléko?

dětská
Adéla Grimes
70%

Nový záhon ze staré matrace? Rohožka v koupelně z mechu? Malta vyrobená z podhoubí? V populárně-naučné knize o dopadu člověka na planetu Zemi najdeme stovky užitečných futuristických nápadů, jak dát přetížené planetě Zemi šanci se zase jednou pořádně nadechnout.

Recenze

Okamžik nepřestane, dokud to nedovolím

Povídkové miniatury veleúspěšné dětské autorky a scenáristky by klidně mohly fungovat jako takové letní jednohubky. Jednou dvakrát je přežvýknete a je hotovo. Zároveň jsou ale tak svěží a vyvážené, že se vám bude jejich chuť chviličku rozlévat po těle. Sem tam si zobnete, chvíli talíř odložíte a vzápětí si jdete pro další.

Recenze

V české kuchyni je toho zdravého více než dost. Nebo alespoň bylo…

životní styl
Jan Lukavec
70%

Hrách se u nás jedl od nepaměti; huspenina, klobásy, šípková omáčka či kyselice se dočkaly popisu již v prvním českém kuchařském rukopise z 15. století. Dršťky a chřest byly použity v receptech ze 16. století a věnečky, řízky, rajská a bramborové knedlíky nejpozději začátkem 19. století. Jak se vyvíjela česká kuchyně a na co z ní navazovat?

Recenze

Než spadne klec: útěk posledního ujgurského spisovatele z Číny

beletrie zahraniční
Petr Felčer
90%

Tahir Hamut Izgil uprchl z Číny takříkajíc za pět minut dvanáct. Stal se totiž posledním uznávaným ujgurským intelektuálem, kterého nestihla spolknout temnota jednoho ze stovek čínských koncentračních táborů, jejichž hrůzná podoba začala od roku 2018 vycházet na světlo světa. Jeho paměti unikátním způsobem informují o tom, jak může ve 21. století vypadat politika „vyspělé země“.

Recenze

Řídili Prahu v dobách dobrých i zlých

historie
Martin Liška
80%

Výpravná kolektivní monografie přibližuje osudy pražských purkmistrů, starostů a primátorů. Nad faktograficky nabitou publikací si přitom čtenář uvědomí, že doba a kulisy se sice mění, avšak lidé zůstávají ve své podstatě stále stejní.

Recenze

Romantika a horor

komiks
Pavel Mandys

Komiksová adaptace slavného romantického románu zdůrazňuje jeho tragické a místy až hororové prvky. Téměř dvě stě let staré dílo má v Bessově podání nečekanou dynamiku a působivost.

Recenze

Inspirativní oslava kreativity a fantazie

dětská
Pavel Pecháček
90%

Vcelku nenápadná, leč o to pozoruhodnější kniha portugalských autorek bere malé i velké čtenáře na dobrodružnou pouť světem představivosti a kreativity, lemovanou příběhy vědců i umělců, s odbočkou do hlubin mozku a nespočtem rad, jak popustit uzdu vlastní fantazii a hledat nová, neotřelá řešení.

Recenze

Nenápadný sedlák z Hostivaře

historie
Jan Lukavec
70%

Jeho ideologie měla své limity, jeho vyjadřování bylo někdy až obhroublé, neměl vyšší školy. Přesto však patřil k nejschopnějším politikům první republiky, otupoval ostří (například Masarykova boje proti církvi a Vatikánu) a dokázal nacházet kompromisy.

Recenze

Zrádnost dětských vzpomínek

Náhlá smrt otce vyvolá u dcery příval barvitých vzpomínek na dětství v poválečných Helsinkách viděných očima holčičky, která se, až vyroste, chce stát spisovatelkou a tátou. První díl autofikční trilogie finské autorky (znovu)oslovuje po čtvrtstoletí od svého vydání čtenáře po celém světě.

Recenze

Vraždící travel blogeři

fantasy
Pavel Mandys
60%

Cestovatelští blogeři jako nájemní vrazi, mořské víly, magické kočky i svatý Rochus. Krejčíkův román má prvky thrilleru, fantasy i bedekru, jen by mu prospělo výrazné zkrácení.

Recenze

Ozvěna živých hor

Kniha Zpívám já a hora tančí získala v roce 2020 jako první katalánsky psané dílo Cenu Evropské unie za literaturu. O rok později ji autorka představila na Světě knihy v Praze a po čtyřech letech od vydání originálu vyšla loni v překladu Michala Brabce.

Recenze

Hra s komiksovými zvyklostmi

komiks
Pavel Mandys
70%

Pozoruhodný a v lecčems vyloženě experimentální komiks pro malé děti ze sedmdesátých let se dočkal souborného vydání. Kunsthistorik Ryška jej navíc opatřil studií o kontextu doby vzniku.

Recenze

Za sedmero haldami

dětská
Marie Voslářová

Proletářský, romsko-český, dívčí román: už těchto pár slov z anotace nového počinu nakladatelství KHER budí pozornost, ba údiv. Kniha v romštině určená (zejména) mladým čtenářkám tu ještě nebyla. A jak jde dívčí četba dohromady s proletářstvím?

Recenze

Severní Korea potřetí, tentokrát v próze

beletrie česká
Matěj Kos
70%

Románová prvotina známé koreanistky zavádí čtenáře tam, kam se pravděpodobně nikdy nedostanou. Prostřednictvím zpovědi mladé Severokorejky mohou nahlédnout do dětství v Pchjongjangu i jihokorejského adaptačního centra. Oba pohledy se pokoušejí být syrovými svědectvími o lidském životě a jeho ceně, ovšem do značné míry kloužou po povrchu.

Recenze

Pohledem sériového vraha

krimi
Pavel Mandys
70%

Psychologickou krimi V osamění z roku 1947 bychom mohli označit za jeden z prvních noirových románů. A je skvělé, že knihy klasičky žánru konečně někdo začal vydávat v češtině.

Recenze

Kde dějiny semlely všechny

historie
Martin Liška
60%

Britský historik zasvětil velkou část života shánění informací o městě, odkud pocházel jeho dědeček. Jeho rodinná historie se tak prolíná s historickými událostmi, jejichž následky pociťujeme dodnes.

Recenze

Conan v nihilistickém a dekadentním hororu

komiks
Boris Hokr
70%

V nakladatelství Argo vyšel již pátý svazek řady Conan z Cimmerie. Série adaptací původních Howardových příběhů stále ukazuje, že původní projekt francouzského nakladatelství Glénat je nejlepším conanovským počinem široko daleko.

Recenze

Román o dvou životech

Bennett se v Ženském románu inspiruje Maupassantovým románem Jeden život a ve svém téměř sedmisetstránkovém románu detailně zpracovává rovnou životy dva. Jeho hlavními hrdinkami jsou sestry Bainesovy, z nichž každá žije naprosto odlišně a v nesrovnatelných podmínkách. Přesto jsou si však blízké tím, jak se snaží nalézt vlastní identitu v době, která ženám moc nepřeje.

Recenze

Česko-vietnamsky rozdvojené osobnosti, nebo míšenci?

sociologie
Jan Lukavec
70%

Jak vietnamské děti učily svoje rodiče, co to jsou české Vánoce? Z jakých důvodů odcházejí či utíkají Vietnamci do Česka dnes? Na osudech čtyř odlišných českých Vietnamců kniha ukazuje různé podoby integrace a v závěru si pak česká spoluautorka na den zkouší, jaké to je pracovat jako vietnamská prodavačka.

Recenze

Otevři dveře a mrkej na drát

dětská
Adéla Grimes
70%

Co na nás čeká za strašidelnými dveřmi s klikou z lidských kostí, po kterých stéká sliz? A co za těmi s otisky psích tlapek a reklamou na jídlo pro psy? Jak vypadá ateliér skrývající se za počmáranými dveřmi? Pokud máte odvahu zavřené dveře otevřít, můžete se dozvědět spoustu zajímavostí o místech, na která se běžně nedostanete.

Recenze

Herní zrcadlo i laboratoř

sociologie
Jan Lukavec
70%

Tržby z videoher už dnes často převyšují tržby z filmů (a výdaje na vývoj her rostou rychleji než výdaje na filmy), a tak jde o odvětví, jež se vyplatí sledovat a analyzovat. Autor esejisticky přibližuje úskalí i krásu počítačových her i to, co vše mohou vypovědět o napětích a dilematech současné společnosti.

Recenze

Bohatství nejchudšího kontinentu

náboženství
Elizaveta Getta
90%

Kolébka náboženského uvědomění lidstva, domovina nejstarších duchovních textů a nevyčerpatelná studna možností, jak smýšlet o věcech mezi nebem a zemí. Nahlédněte pod pokličku náboženských systémů Afriky, které zrcadlí její minulost, současnost i budoucnost!

Recenze

Modrý samuraj a zelená tráva

komiks
Jitka Jeníková
60%

Tři sta mladých útočníků dostane jedinečnou šanci stát se nejlepším střelcem japonské fotbalové reprezentace. Jedna z nejprodávanějších mang v dějinách o nejpopulárnějším sportu na světě vychází konečně česky.

Recenze

Mlsné jazýčky a svítící oči

dětská
Pavel Pecháček
70%

Smysly jsou naší spojnicí se světem. K čemu slouží, kolik jich je nebo jak se mezi různými živočichy liší, erudovaně objasňuje britská spisovatelka a veterinářka. Malým i větším čtenářům ukazuje, že skutečnost je pestřejší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Recenze

Zavalení životem

Někdy nemůžeme udělat správnou věc ze strachu, někdy proto, že jsme příliš bezmocní, příliš malí, příliš opatrní nebo nám jen nedojde, že bychom něco udělat měli. A jindy zase máme odvahu, ale nenapadne nás, že náš čin třeba až tak správný není. Simona Bohatá své zbabělé hrdiny mnohdy obnažuje na kost, ale nezapomíná jim přitom projevovat pochopení.

Recenze

Masakr před cestou do sci-fi nebe

sci-fi
Boris Hokr
80%

Po kratším zdržení vyšel v žánrovém nakladatelství Planeta9 další díl z kultovního cyklu Iaina M. Bankse Kultura. Vodíková sonáta je opět zcela jiná než dosud vydané romány a opět naprosto fascinujícím čtením.

Recenze

Jaké je to být chobotnicí?

Román z nedaleké budoucnosti nastavuje lidstvu zrcadlo a zamýšlí se nad palčivými problémy dneška, od rizik umělé inteligence po drancování přírodních zdrojů. Varuje před opakováním chyb minulosti a vybízí k převzetí zodpovědnosti za své činy.

Recenze

Čtyři stateční

historie
Jan Lukavec
70%

Kniha poutavě odkrývá pozadí vzniku čtyř textů, které demaskovaly násilnickou a imperialistickou povahu sovětského režimu. Vyzvedává odvahu a statečnost autorů, aniž by jejich osobní vlastnosti a soukromé životy idealizovala.

Recenze

Poirotovy rychlé skoky

komiks
Pavel Mandys
50%

Komiksová adaptace nejslavnějšího románu Agathy Christie vyhlíží hezky, drží se předlohy a v zásadě funguje. Jednašedesát komiksových stran je však na převod románu zoufale málo.

Recenze

Každý z nás má někam namířeno

dětská
Barbora Grečnerová
70%

Další obrázková kniha Kristin Roskifte je opět plná čísel a ukazuje, že náš svět je stvořen z plánovaných i náhodných setkání, že cestujeme a přesouváme se z místa na místo, abychom se potkávali a poznávali. Všichni jsme totiž obyvateli jedné planety.

Recenze

Cesta na kraj propasti

historie
Jan Lukavec
80%

Polský historik líčí dění předcházející druhé světové válce jako pestrý sled reportážních skečů. Dozvíte se nejenom, s jakým gólovým rozdílem bylo v roce 1938 ve finále mistrovství světa v hokeji Německo poraženo Československem, ale také co přispělo k tomu, že ve světě reálné politiky souboj obou států dopadl jinak než na ledě.

Recenze

O chytré chobotnici

sci-fi
Pavel Mandys
70%

Debutový román amerického autora hledá inteligentní civilizaci nikoliv ve vesmíru, ale v hlubinách moře. Ekologické poselství je přitom zabaleno do svižného sci-fi thrilleru.

Recenze

Slunce, moře a samota

Příběh dobrodružného i osamělého dospívání hocha Artura se odehrává v mytické krajině jihoitalského ostrova. Román plný introspekce a hledání, který se vyznačuje snovou atmosférou i složitým a obrazným jazykem, v originále vyšel již v 50. letech a dnes má bezesporu své místo nejen mezi italskou literární klasikou.

Recenze

Německo-kurdská rodinná terapie

Německá autorka ve svém druhém románu předkládá citlivě napsaný příběh turecko-kurdské rodiny, jež se do západního Německa přistěhovala v souvislosti s poválečným náborem zahraničních pracovníků. Sága odkrývá slepá místa v rodinných vztazích i novodobé historii obou zemí. Aydemir nechává promlouvat generace, kterým se do života vepsala zkušenost s migrací a o svých traumatech nedokázaly mluvit.

Recenze

Vzpomínky na apartheid

krimi
Pavel Mandys
60%

Třináctý případ detektiva Davida Rakera má všechno, co k dobrému thrilleru patří. Nijak zvlášť nepřekvapí, což ale většinou čtenáři tohoto žánru ani neočekávají.

Recenze

Jen sobci mají děti?

beletrie zahraniční
Adéla Grimes
80%

Máme v době hrozícího vyčerpání přírodních zdrojů právo plodit další děti? A má někdo právo děti zakázat? Německý román se zabývá etickou otázkou mateřství a na čtyřech emotivních příbězích ukazuje odlišné postoje k tradičnímu údělu žen.

Recenze

„Vltava pláče“ a čtenářstvo taky: dojmologie životopisu Toyen

kultura
Anna Fremrová
40%

Rozsáhlá biografie Toyen si hned po vydání vydobyla první místo v anketě Kniha roku Lidových novin. Slibný start knihy byl však bohužel falešnou nadějí. Téměř šestisetstránkový text je zmatečnou sbírkou dojmů míchaných s fakty, kde nad pátráním po osudech malířských pláten a náhodnými vhledy do historie surrealismu převažují lascivní popisy a v kulisách plačící a hučící Vltavy vystupuje „koketní“ Toyen.

Recenze

Sekora jako komiksový hrdina

komiks
Pavel Mandys
70%

Komiksová biografie výtvarníka a spisovatele Ondřeje Sekory vyniká detaily založenými na důkladných rešerších i kreslířskými nápady. Jen předmět knihy – tedy Sekorův život – nebyl příliš dramatický.

Recenze

Proč lhala?

Lisa o svém znásilnění lhala: ale proč? Jak mohla nechat odsoudit nevinného? A proč chce najednou změnit výpověď? Francouzská autorka Pascale Robert-Diardová chce ukázat, že hnutí #MeToo nemá jednu, ale tisíce tváří, a role oběti a viníka nemusí být jednoznačné.

Recenze

Husité a erotika

komiks
Pavel Mandys
60%

Manga o husitech dospěla do pátého dílu, který vypráví o hnutí adamitů. I proto tento sešit nakladatelství zatavilo do igelitu a označilo samolepkou 18+.

Recenze

Dobrodružné putování dospívajícího Žadana

Serhij Žadan je bezpochyby literární chameleon, který se mění s každým dílem. Na 226 stranách románu Depeche Mode tak najdeme hemingwayovské dialogy i parodický návod na výrobu výbušniny. Ať už dílo čteme jakkoliv, dostane se nám pestrého a členitého zážitku z psaní tak svižného, že ho napoprvé snad ani nestihneme plně zpracovat.

Recenze

Nach Wien? Nach Wien, nach Wien!

beletrie česká
Barbora Šandová
80%

John D. Rockefeller, George Sand a Božena Němcová – tyto tři historické postavy posadila Radka Denemarková do vlaku, symbolu pokroku a industrializace, aby na jejich životech ukázala, jak výrazně se mohou osudy lidí ve stejné době lišit. Protože mnohé je dáno už tím, kde, komu a v jakém těle se narodíme.

Recenze

Právnický thriller jako rodinný byznys

krimi
Boris Hokr
60%

Nejnovější román Michaela Connellyho v českém znění opět přivádí na scénu Mickeyho Hallera. Slavný „advokát z lincolnu“ se tentokrát snaží osvobodit nevinně odsouzenou ženu. Jenomže se nejedná o pouhou chybu systému, ale o nebezpečné spiknutí.

Recenze

Příběh rodiny kolaboranta

beletrie zahraniční
Anna Maurin
70%

Stefan Hertmans se českým čtenářům představuje už potřetí. Příběh vlámského esesáka a jeho rodiny během německé okupace Belgie zároveň doplňuje řadu románů s tematikou vlámské kolaborace za druhé světové války, které vyšly v českém překladu v uplynulých letech. Vzestup klade důraz na všednost člověka zahleděného do sebe, jehož zločinné jednání má následky pro celou rodinu.

Recenze

Dokument a inscenace

film
Jan Jaroš
70%

Koláž původně časopisecky publikovaných textů se na příkladech z dávné minulosti i současnosti snaží demonstrovat, že dokumentární film bývá spíše než zachycením prosté reality výsledkem režisérova záměru.

Recenze

Afrika bez předsudků

sociologie
Jan Lukavec
80%

Zůstane převažujícím obrazem Afriky scenerie, ve které neexistuje nic než savany a postavy bez vlastního příběhu, jejichž štěstí je odstupňováno blízkostí k laskavému cizinci? Novinář Faloyin podobná schémata se sarkastickým humorem dekonstruuje.

Recenze

Absolutní poezie všeho i ničeho

beletrie česká
Jan Krasický
70%

Bouškův básnický triptych usiluje o protržení hrází, chce být revolučním počinem. Rozsáhlý konvolut básní bezesporu představuje dynamický celek, který může vyvolávat neutuchající diskusi. Surreální výjevy domnělé budoucnosti zde stojí vedle banálních skutečností, angažovanost se střídá s intimní lyrikou, nechybí až vědeckofantastické náměty. Nenaložil si toho autor na sebe nakonec příliš?

Recenze

Věda s ženskou tváří

historie
Elizaveta Getta
70%

Skleněný strop, rozkol dvou rolí, ale zároveň odhodlání rozvíjet svůj obor a motivovat další generace žen – to vše se pojí s osudy prvních českých vědkyň, které teď můžeme poznat o něco více.

Recenze

Když si povídají dva kritici kapitalismu

film
Jan Jaroš
50%

Dva významní levicoví tvůrci různých generací se sešli, aby probrali problémy práce, násilí či transformace. Nastavený souzvuk zní bez jakýchkoli zádrhelů a Loach nečiní nic jiného, než že Louisovým osobním zážitkům stvrzuje širší platnost.

Recenze

Žít všemu navzdory

filozofie
Jan Lukavec
80%

Kniha rekonstruuje historické proměny vztahu většiny k postiženým lidem, ale hlavně vypráví někdy i silně dojemné soudobé příběhy lidí i zvířat, kteří se svým postižením nenechali zlomit. Může tak být užitečná a inspirativní pro kohokoli.

Recenze

Z děsivých chobotnic sympaťačkami

dětská
Adéla Grimes
70%

V překrásně ilustrované knize o chobotnicích podnikneme výpravu za objevením nejstarších inteligentních tvorů naší planety a nahlédneme pod mořskou hladinu ve směsici různých žánrů: faktografických textů, básniček, vtipů, doporučení nebo povídky.

Recenze

Srpnová klaustrofobie

beletrie česká
Alice Škrlantová
70%

Literární debut Jakuba Stanjury odhaluje sílu neviditelné formy násilí. Klaustrofobicky neúprosný román otevírá téma gaslightingu a způsoby manipulace, kterým je těžké nepodlehnout, když přicházejí od těch nejbližších.

Recenze

Kulturní dům a socialistický člověk

kultura
Jan Lukavec
80%

„Otevřeli jej sedmého listopadu, byl jsem tam a žasl jsem. Připadal jsem si jako Alenka v říši divů. Něco tak krásného, vkusného a velkolepého jsem si nikdy nedovedl v Příbrami představit… V předsíních klozetů jsou elektrické osušovače rukou! A ve vstupní hale kina jsou hliníkové sloupy! Kavárna je tak moderní, že mi až přecházely oči. V Praze není ani jedna taková.“