Vykalkulovaná demokracie
Státem řízené manipulace, mediální umlčování pravdy, demokracie jako Potěmkinova vesnice… Mezinárodně povědomá témata v konžském podání jsou příslibem velkého románu, jeho tematickou sílu ovšem podrývají jiné nedostatky.
Státem řízené manipulace, mediální umlčování pravdy, demokracie jako Potěmkinova vesnice… Mezinárodně povědomá témata v konžském podání jsou příslibem velkého románu, jeho tematickou sílu ovšem podrývají jiné nedostatky.
Sedmero příběhů z povídkového souboru Lucie Ferenzové spojují mnohdy až neuvěřitelné a fantaskní zápletky, které jsou ale pevně ukotveny v každodenní realitě dětských hrdinů.
Války gangů ve velkých švédských městech jsou od roku 2015, kdy došlo k první přestřelce, snad nejdiskutovanějším tématem místních reportáží. K situaci se vyjadřuje množství odborníků, nastal ale čas nechat promluvit i ty, kterých se neutuchající konflikt týká nejvíc.
Druhý román v jinak převážně povídkové sérii Trujkunt se výrazně soustřeďuje na hlavního hrdinu. Samo o sobě by to nevadilo, kdyby byl děj alespoň podpořen přesvědčivější kriminální zápletkou.
Italské Alpy, bratři Luigi a Alfredo, těhotná Elisabetta, otcova sebevražda, zabijácký divoký pes, nebo snad vlk? Romantické koupání v řece a drsné rvačky po barech. Láska a přízeň, o které se ale nemluví. Stostránková novela italského spisovatele Paola Cognettiho přináší tolik motivů a překvapení, že s ní projdeme pořádným kusem života.
Český autor podává věcnou a chmurnou diagnózu stavu současného Ruska. Erudovaností obstojí i v zahraniční konkurenci.
Na první pohled poněkud morbidní téma se velmi rychle promění v leckdy až filozofické úvahy o našem bytí. Čtenáře čekají nejen odpovědi na běžné zvídavé dotazy nezasvěcených, ale i překvapivé postřehy. Kolik vrahů například ročně unikne spravedlnosti, protože se nikdo nezeptá pracovníků pohřební služby?
Ke komiksům scenáristy Jodorowského neodmyslitelně patří násilí, sex a bizarnosti. Vše v koncentrované podobě najdeme i v příběhu Juan Solo, doplněné mytologickými i biblickými odkazy a podobenstvími.
My lidé rádi posloucháme příběhy. Poučíme se z nich ale někdy? Kontroverzní dílo egyptského spisovatele Nagíba Mahfúze málem stálo autora život. Nyní vychází v brilantním českém překladu, který podtrhuje jeho nadčasovost. Protože snaha získat zpátky ztracený ráj tu byla, je a bude.
Kulturní a komunitní „buditelství“ prováděl David Kašpar po léta na periferních pražských sídlištích. Svoje zážitky teď v knize zobecňuje a vyvozuje z nich návody přenositelné i jinam.
Ve zprvu realistickém příběhu školačky Míši postupně sílí pohádkové motivy. Možná je to proto, že si ráda vymýšlí, anebo možná skutečně objevila svět, jemuž zatím ještě vládne Ledová císařovna. Společný počin sester Čupových v sobě snoubí jemnost, svěžest i humor.
Dva příběhy stárnoucích spisovatelů – jeden reálný, druhý fiktivní – a jejich posledního vzplanutí pro mládí a krásu, tváří v tvář vlastní směšnosti. Útlá knížka zaujme uměleckými ilustracemi, překvapí humorem i neobvyklým žánrem „récit“ a možná čtenářům otevře jiný pohled nejen na Goetha, ale i na Mannovu Smrt v Benátkách či na mineralogickou sbírku Národního muzea.
Bohatě ilustrovaný svazek s podrobným popisem sochařské výzdoby Karlova mostu i jeho okolí pojednává nejen o tom, co tu lze vidět dnes, ale i o tom, co bylo a už není, o jednotlivých umělcích, kteří sochy během staletí vytvářeli, a o tom, co zpodobení světci reprezentují v dějinách křesťanství i pro tuto zemi.
Dobrodružná cesta čtveřice hrdinů, plná nečekaných zvratů, humoru a mytických tvorů, zaujme čtenáře toužící po originálním příběhu. První díl korejské fantasy tetralogie slibuje vstup do světa plného neotřelé imaginace.
Z příběhu o dvou neobyčejných bytech a jedné prastaré bytosti doslova prýští fantazie, a to nejenom na místech, kam dopadne světlo Slávčiny baterky.
Román jako stručná a co nejúsporněji sepsaná, o to však působivější zpráva o útrapách života v cizí zemi a o tom, jak se psaní stává v nehostinném světě útočištěm. Hranice pravdy a lži – nebo spíš skutečnosti a snění jsou v textu Agoty Kristof záměrně nejasné.
Známý moderátor se někdy i vtipně zamýšlí nad úskalími, jimž v dnešní digitální době čelí. Probíhající změny se ale snaží vnímat pozitivně, například uvažuje, jak své nové auto na hybridní pohon využít k duchovnímu růstu.
Nová adaptace Stokerovy klasiky je vlastně spíše adaptací prvního upírského filmu. Vyniká pochmurnou atmosférou a místy až manýristicky působivými záběry.
Brice Petit si libuje v obskurních přirovnáních, vydává se do zasněžené krajiny jazyka, do koupelny i do války. Texty seká na krátké verše plné tělesnosti a pokorné skepse.
Umíte se dívat okolo sebe, nebo se jen rychle přemísťujete z místa na místo, aniž byste odlepili zrak od dlažby chodníku? Pokud patříte do druhé skupiny, pohled na obrázky pestrých výloh vás přiměje zpomalit a věnovat pozornost zábavným, často přehlíženým detailům.
U příběhu první české pilotky je opět možné se zamyslet nad otázkou, zda je snazší bojovat s ustálenými stereotypy nebo s fyzikálními zákony.
Co vyplývá pro naše dějiny z toho, že jsme pětiprstí lidoopi? Nekonvenčně pojatá kniha bohužel některé odpovědi jen naznačuje, a některé otázky si ani neklade.
Je to vůbec literární dílo? Nebo jen roztažená hádanka? České vydání devadesátiletého knižního rébusu bylo letos patrně nejzvláštnější knihou na domácím knižním trhu.
Zasvěcené, vtipné a poučné nahlédnutí do života hmyzu, který dělá vrásky nejednomu lesníkovi, ukazuje, že primárním viníkem kůrovcových kalamit není nenáviděný brouk, ale sám člověk.
Podtitul pozoruhodné komiksové knihy trochu klame, zkoumání videoherní historie končí bohužel už v devadesátých letech. I tak je to ale užitečný průvodce světem, který v českém prostředí není příliš teoreticky popsán.
V květnu roku 2022 v Terstu zemřel ve svých 108 letech Boris Pahor – slovinský spisovatel, publicista, urputný polemik a bojovník proti totalitarismům 20. století. Na jeho počest nyní vychází soubor studií, který edičně připravili literární historička Urška Perenič a kulturní historik Igor Grdina. Už pouhé nahlédnutí naznačuje, že se jednotlivé texty dotýkají řady konfliktních, neuzavřených a přitom palčivých témat.
Romský boxer Standa Tišer vítězil nejen v ringu, ale i tím, že si v době tvrdého socialismu dokázal u ostatních vybudovat respekt, nabýt bohatství a vybojovat srdce každé ženy. Za vekslácké podvody a zápasnickou povahu taky chvíli seděl. Jeho život byl ale prostě „nádhernej“. Začalo to v padesátkách v plzeňském bytě plném postelí pro všech osm romských sourozenců…
Věděli jste, že v Praze jezdily trolejbusy už skoro před sto lety? A že na jeden z nich se můžete podívat v pražském muzeu MHD? Je to skoro nejstarší provozní trolejbus ve střední Evropě a právě o jeho osudu pojednává leporelo vydané nakladatelstvím Paseka.
Dojemná a fantaskní novela o rodičovství a prolínání technologie a přírody. Kdo je Flora? Čouhají z ní kabely, ale roste a učí se odmlouvat. Jako neřešitelný rébus stojí v centru moderní variace na příběh o Otesánkovi, která zaujme originální básnickou imaginací.
Christianizaci Evropy můžeme začít vyprávět od legendárního příchodu apoštola Petra do Říma, nebo líčením postupné konverze germánských a slovanských kmenů. Historik Veyne si jako zásadní moment obratu vybral konverzi kontroverzního císaře Konstantina.