Novinářka Theda Garricková se vydává na odlehlé skotské venkovské sídlo, kde se má setkat s majitelkou jediné existující kopie zapomenutého filmu The Simulacrum, 104letou herečkou Mary Ardenovou. Co je na snímku tak pozoruhodného, že nikdy nemohl spatřit světlo světa? Hrozí Thedě nebezpečí, pokud se rozhodne vyslechnout celý příběh bývalé hvězdy stříbrného plátna?
Eva Žambůrková
První česká science fiction napsaná s pomocí umělé inteligence. Spletitý příběh o AI, který přímočaře a sebevědomě uhání v neodbytné atmosféře záhady, je především sbírkou dialogů a poutavých úvah o těch nejhlubších zákoutích lidské duše a o povaze naší reality.
Příležitost k literární výměně a inspiraci, ale i půvab Edinburghu lákají čtenáře i autory k účasti na skotském festivalu Cymera. Stejně jako mytická chiméra má i tato akce tři tváře, protože se věnuje žánrům science fiction, fantasy a hororu.
Jak se dorozumět s mimozemšťany, jak přiblížit vědu široké veřejnosti a jak by vypadal svět, v němž science fiction není zapotřebí? O tom ochotně vypráví Roland Lehoucq, astrofyzik a ředitel nantského festivalu science fiction Utopiales.
Letošní lyonský festival literatury science fiction Les Intergalactiques, v celkovém pořadí dvanáctý, se zaměřil na téma sportu a her. Optikou žánru science fiction se hosté festivalu ohlédli k období úpadku antického Říma, v němž vladaři uplatňovali strategii chléb a hry, a diskutovali o projevech této dystopické reality v současné literární, filmové i herní produkci.
Brigitte Giraud se vrací k událostem, které se staly před dvaceti lety, a chtěla by změnit okolnosti tehdejší nehody, v níž její manžel přišel o život. Kdyby tenkrát nechtěla prodat byt, kdyby měla mobilní telefon, kdyby pršelo, kdyby její bratr nezaparkoval svoji motorku u nich v garáži… Laureátka literární ceny Prix Goncourt 2022 uzavírá proces truchlení výčtem všeho, co mohlo být jinak.
Léto každoročně trávené na břehu kanadského jezera bude jednou pro Audrey zdrojem vzpomínek na bezstarostné dětství se vzácnou příchutí svobody. V paměti ovšem zůstane i den, kdy došlo k tragickému úmrtí mladé Zazy a idylické místo se přes noc stalo dějištěm dramatu. Román Bandury je navzdory temné detektivní zápletce prosvětlený obrazy kanadské přírody a vibruje ozvěnami dětského vnímání světa.
Tara si vymyslela nový život, když ten starý potřebovala zapomenout. V jednu chvíli však všechny hrůzy zase vyplavou na povrch. Bohužel ne poprvé, ale velice snadno to může být naposledy. Lyrické vyprávění Nathachi Appanah je hostina pro všechny smysly. Než se ukáže, že jde jen o dobře vyrobenou iluzi.
Dvě nešťastná dětství za druhé světové války na neobvyklém místě. Ostrov Mauricius od koncentračních táborů dělily stovky tisíc krychlových kilometrů vody a tisíce kilometrů půdy. I když, ne tak docela. Román mauricijské autorky Nathachi Appanah zachycuje, jaká společná trápení si lámanou francouzštinou šeptají dva sotva desetiletí chlapci, jeden původem z Prahy a druhý z blátivé mauricijské vesnice.
Představte si, že se probouzíte v bílé kruhové místnosti, napojení k jakýmsi přístrojům, do uší vám počítačový hlas opakuje otázku „Kolik je dvě plus dvě?“ a vy si nevzpomínáte vůbec na nic, ani na vlastní jméno. Protagonista nejnovější knihy Andyho Weira musí z takové zapeklité situace najít východisko.
S dostatkem fantazie je kombinatorika fantasy žánru nekonečná: obří želvy, řecká mytologie, politika a detektivní zápletka. Že z toho dobrá fantasy nevznikne? Éléonore Devillepoixová přesvědčuje o opaku.