Exkurze do Bukurešti na přelomu věků
Nejvýznamnější rumunský román 20. století zve na dekadentní výpravu do předválečné Bukurešti.
Nejvýznamnější rumunský román 20. století zve na dekadentní výpravu do předválečné Bukurešti.
Jednu obyčejnou sobotu najde devítiletá Deetje na ulici dopis. Není na něm uvedený odesilatel ani adresát, ale síla slov v dívce vyvolá neklid. Potřebuje za každou zjistit totožnost osoby postrádající svého blízkého, do jejího detektivního pátrání se však nezadržitelně vkrádá otázka po vlastních kořenech.
Vdova po předním disidentovi hovoří se známým historikem nejen o ústrcích i úspěších, které disidenti zažili, ale i o proměnách vnímání Charty 77 po listopadové revoluci. V neposlední řadě o rodinném životě, od kterého dost dobře nebylo možné disidentskou činnost oddělit.
Útlý román potěší nejen čtenáře, kteří při chůzi po chodníku občas zapřemýšlí nad tím, kdo asi žije či žil za okny a dveřmi domů, kolem kterých denně nevšímavě procházíme.
Politici malující obrazy; umělci, kteří na protest proti poměrům v nejvýznamnější české galerii na její půdě demonstrativně defekují, protože její ředitel je alergický na všechno současné umění. Ti všichni se scházejí na stránkách knihy, která zdejší současnou výtvarnou scénu líčí barvitě a živě, v jejích polohách nízkých i vysokých.
Zavraždil židovský středoškolák svého černošského spolužáka, který ho šikanoval? Zjišťuje to chlapcova matka, manželka úspěšného IT manažera. Izraelská spisovatelka v chytře vystavěné noirové kriminálce přesvědčivě demonstruje, že izraelsko-palestinský konflikt není omezen jen na Blízký východ.
„Všechno je kontext. Stačí ho změnit, otočit, a okamžitě se objeví autismus společnosti.“ Dimitri Verhulst si podle vlastního návodu vyzkoušel, jak to vypadá, když se takový postup uplatní v pohledu na život a smrt.
Nová ambiciózní učebnice etologie, na které se podílelo několik desítek předních českých odborníků, není sice tak čtenářsky přístupná jako její předchůdkyně, přesto krom odborníků a studentů osloví i poučené laiky.
Do školy přišla nová žákyně Uli. Ujdovi se sice zdá, že „docela ujde“, ale zbytek jeho detektivní party pojme vážné podezření, že tu něco nehraje. Je Uli normální? A je to vůbec člověk? Pátrání začíná a důkazy se hromadí. Brzy se zdá, že se schyluje přinejmenším k meziplanetárnímu spiknutí.
Oceňovaný komiks asijsko-americké autorky využívá kulis devatenáctého století, které dobře známe z pohádek studia Disney. Vnáší tam ale jednu dost nekonformní postavu.
Šídla v knize poznáváme jako suverénního ironika a glosátora nad věcí, „ministra odpadového hospodářství“ (jeho role v rodinném fungování), ale hlavně jako citlivého člověka, jenž se vyrovnává s traumaty a čelí pokušením dát se do služeb některých mocných boháčů, kteří si to nezaslouží.
Norský spisovatel sice čtenáře zavádí na Přední východ i palubu potápějící se lodi, o napětí ale v jeho románu jde až ve druhé řadě.
Představte si, že vás kouzelný list leknínu odnese až do dalekého pralesa, kde stojí největší strom na světě. Jmenuje se Velikán a jeho semínka mají neodolatelnou vůni a ke všemu i kouzelnou moc. Takové semínko dokáže zesílit nějakou vaši vlastnost, ale samo si vybere, která to bude. Ochutnali byste?
Historický vztah Švédů k národnostní menšině Sámů a především jeho nenávistné projevy byly donedávna veřejným tajemstvím. Dlouhé mlčení prolomila sámskošvédská spisovatelská generace, k níž patří i Ann-Helén Laestadius. Čtenáře tentokrát vyvede z hlubokých lesů a posadí do školních lavic. Hodina začíná, trestu se nikdo nevyhne.
Kromě slavného hygge mají Dánové i svébytný přístup k rodičovství, který přispívá k rodinnému štěstí a zdravým mezilidským vztahům. Je založený na empatii, kolektivním myšlení a sebereflexi.
V Pasážích Ajvaz znovu předestírá rozvětvený fikční svět, kterým ukazuje na úžasnou mnohost a zároveň i jednotu světa reálného. Opět testuje možnosti svého stylu, jazykově značně diferencovaného a pro čtenáře ne vždy zcela snadného, nicméně v české literatuře bezesporu nezaměnitelného.
Příběh Romea a Julie z Černovic neposkytuje v současném brutálním a komplikovaném světě útěchu ani vodítko. K čemu ho tedy vyprávět? Pouze jako laskavou a dojemnou připomínku minulosti.
Jakkoliv se sir Terry Pratchett proslavil romány, byl i autorem úctyhodného množství povídek, které vycházely především v novinách, kde mnoho let působil. Nyní vychází soubor dvou desítek z nich, o nichž neměli až donedávna ponětí ani Pratchettovi nejbližší.
Vztahovou prázdnotu dvou dospělých hrdinů rozvíří láska jako trám, má však v životě plném těžkých zkoušek vůbec šanci na přežití? Arenz dává svým milostným románem jasnou, tradičně hřejivou odpověď.
V autorově podání se jednoho dne Sisyfovi podaří dovalit balvan na vrchol hory a zjistí, že zůstává na místě. Po chvíli uvolnění se cítí stále méně příjemně. Nakonec se tedy postaví, přikročí k balvanu a strčí ho ze svahu. Sejde dolů a začne balvan znovu valit do kopce… Kniha určená těm, kteří touží mít smysl života racionálně zdůvodněný, a navíc mají rádi beletrii.
Teprve více než padesát let po jeho smrti se čtenářům nabízí kolektivní monografie, která se pokouší objektivně zhodnotit nelehký osud jednookého generála povolaného do funkce, v níž v podstatě neměl šanci uspět.
Román o proměně někdejších Sudet, napsaný ve stylu literární reportáže. Vzestup německého nacionalismu, rozvrat druhé světové války, msta a odsun, příběhy Čechů, Němců a Romů, kteří Němce vystřídali. Autorská perspektiva je pozoruhodně nestranná.
Rozsáhlá manga série, jejímž hlavním hrdinou je popravčí, přináší pozoruhodné, obvykle baladicky laděné kriminální případy a také vhled do fungování hlavního města Japonska v 18. století.
Žánrově těžko zařaditelná kniha, která začala vznikat už v osmdesátých letech minulého století, líčí život moderního západního člověka, vykořeněného a trpícího existenciální úzkostí, s tak pronikavým vhledem, že se vám zadře pod kůži.
Kniha přibližuje svět současné módy coby zrcadlo odrážející obecné společenské trendy a zároveň zpětně urychlující jejich rozšíření. Mimo jiné hledá odpovědi na otázku, jestli je pravda, že „kdo nosí tepláky, rezignoval na život“, a jestli jsou v oblasti módy zvýhodněni muži, či ženy.
Rozvod může být pro dítě stejně traumatizující jako válečný konflikt. Příběh malé Idy, která se s mladšími brášky a taškami plnými věcí přesouvá mezi dvěma byty, s nečekanou syrovostí ukazuje, jak děti prožívají rozpad rodiny. Kniha norské autorky je určená pro společné čtení s rodiči, zdůrazňuje důležitost empatie a také odpovědnost dospělých za jejich často sobecké chování.
Příběh zakladatelky řádu klarisek nebyl prost dramatických situací, primárně se však autor snaží připomenout její duchovní odkaz.
Je docela osvěžující číst detektivku, kde je hlavní pátračkou hospodyně Agathy Christie. Škoda jen, že americká autorka nepodpořila dobrý výchozí nápad vynalézavějšími zápletkami.
Stále více lidí se stěhuje do měst, a proto je dobré se v mezioborové perspektivě ptát na to, jak je stavět i spravovat tak, aby byla odolná vůči krizím a dalo se v nich dobře žít. A právě to dělá tato kniha.
Laponsko. Severský region, který je tak trochu jiný. Příroda je tu drsnější, lidé svérázní a komáři neodbytní. A pokud uvěříte románu Juhaniho Karily, na každém rohu tu narazíte na nějakou mytologickou příšeru.
V mrazivém eseji o aktuálním dění na pozadí historie Ruska a jeho koloniální minulosti Sofi Oksanen mimo jiné osvětluje, proč se ruští vojáci vracejí z fronty s ukradeným spodním prádlem ukrajinských obětí, kdo vůbec jsou Rusové páchající zvěrstva na Ukrajině nebo jaký díl odpovědnosti za tyto hrůzostrašné činy nesou ruské ženy.
Laskavý příběh tchajwanské autorky vyprávějící o nesourodém přátelství obra a ptáčka zaujal i porotu mezinárodního veletrhu v Boloni. Ta ocenila ilustrace českého nakladatele a výtvarníka Tomáše Řízka.
Wu-chan. Covid. Lockdown. Pár slov, která do přelomu let 2019 a 2020 nenesla žádný význam a měla záhy proměnit život lidí na celé planetě. O dopadu epidemie koronaviru se popsaly miliony stránek, do literatury však tato zkušenost proniká jen pozvolna. Jedním z nejnovějších pandemických románů je Den amerického prozaika Michaela Cunnighama.
Britský kreslíř v příběhu pro menší děti vrátil svou populární hrdinku do doby, kdy ještě žila osaměle s mámou v divočině, mezi zvířaty a nadpřirozenými bytostmi.
Spisovatelka Tamara Duda ve své knize zachycuje události, které předcházely ruské invazi na Ukrajinu. Skrze svou zarputilou a ironickou hrdinku až dokumentaristicky líčí nelehký život na Donbase a nerovný boj Ukrajinců s agresory.
Sbírka deseti absurdních a fantaskních povídek jihokorejského autora Pak Mingju s humorem a nadsázkou reflektuje problémy moderní společnosti. Přes svou surrealistickou atmosféru zůstávají příběhy hluboce lidské a aktuální.
Zapadlé městečko vyruší ze spánku domnělý příjezd zpěvačky, kterou už léta nikdo neviděl, a věci se dají do pohybu. Bude zde diva ale opravdu znovu koncertovat, nebo se jedná o prachsprostou fámu? Vlámský příběh o fantazii, šíření (dez)informací, pospolitosti a společné radosti, ve kterém jedna bizarnost střídá druhou.
Michel Jean vypráví příběh svého rodného kmene skrze životní osudy své kukum, prababičky, která musela s celou komunitou nuceně opustit kočovný život v okolí quebeckého jezera Pekuakami. Strasti původních obyvatel Kanady ve střetu s koloniální mocí vám dá prožít takřka na vlastní kůži.
Básně skrze obrazy. I tak lze charakterizovat velice vydařenou publikaci dvou současných regionálních autorů a zároveň vítaný příspěvek do letošní edice českých bibliofilií.
Sympaticky nevýchovná dětská kniha o tom, že se občas vyplatí si uklidit, hlavně ale komiksové zamyšlení o hledání menších i větších věcí. Šťastný konec totiž často neznamená, že najdeme, co jsme ztratili, ale spíš to, co jsme vůbec nehledali.
Kafkovské výročí přineslo také jednu poněkud překvapivou biografickou publikaci. Rakouský komiksový kreslíř a karikaturista doprovází stručný spisovatelův životopis svéráznými kresbami.
Polská novinářka přibližuje život v odlehlých grónských osadách. Přes drsné přírodní podmínky a tragické osudy místních obyvatel se snaží s respektem zachytit autenticitu této části světa a nutí nás zamyslet se i nad vlastními hodnotami.
Kenzaburó Óe, nositel Nobelovy ceny za literaturu, ve svém románu Němý výkřik zkoumá temné stránky lidské duše skrze příběh dvou bratrů zmítaných rodinnými traumaty a společenskými konflikty. Dílo plné groteskní expresivity a existenciálního zoufalství reflektuje autorovy osobní zkušenosti i historické bolesti poválečného Japonska.
Knihy Stephanie Landové jsou příběhy obdivuhodné životní síly. Autorka se coby svobodná matka dokázala odrazit od sociálního dna, potom i vystudovat vysokou školu. První zkušenost zpracovala beletristickou formou, druhá vyústila v memoáry zaměřené na americký třídní systém.
Krásně kreslená manga s poutavým příběhem, sympatickými hlavními a zajímavými vedlejšími postavami a silným poselstvím je ideálním vstupem do světa mangy pro mladší čtenáře. Ale rozhodně nejen pro ně.
Životní osudy mnoha zpovídaných osobností jsou obdivuhodné, ale místy jsou jejich odpovědi předvídatelné, dokonce až frázovité. To však neznamená, že by nemohly pozitivně inspirovat. U některých témat může být totiž patos dokonce namístě.
Smrt blízkého člověka je rána, se kterou se každý musí vypořádat po svém. Jak se ale vyrovnat s odchodem člověka, kterého jsme vlastně ztratili už dávno? Bisexuální kadeřnice z oceněného románu Zyty Rudzké víří vody současné polské literatury – nesmlouvavě, otevřeně a drze.
Luboš je kovář a Franta jeho nový učeň, jenž propadne Peklu – tmavé kovárně, která ho okouzlí krásou rozžhavené kovářské výhně, leskem kovadlin a vůní železa. Příběh pojednává o přátelství a chuti naučit se pradávné manuální dovednosti.
Přepychově upravená a invenčně sepsaná kniha komplexně mapuje dějiny českého grafického designu, jeho současnost i vyhlídky, a to i v oblastech, kde jeho přítomnost běžně nevnímáme. Přibližuje, jak spolu vizuálně komunikujeme formou univerzálně srozumitelných orientačních systémů tak, aby fungování společnosti bylo na globální úrovni co nejplynulejší. Nebo se to alespoň učíme.
Anonymita a zaměnitelnost. Základní znaky, které spojují nové povídky Jana Vozky. Nezáleží v nich na pojmenování postav. Charaktery reprezentují jen snadno zapomenutelná písmena, za něž si čtenář může dosadit kohokoli.
Románový debut dánské archeoložky se sice vymyká škatulce obvyklé severské detektivky, ale v subžánru proslaveném Danem Brownem nijak zvlášť nevyniká.
Artem Čech dává nahlédnout službu v ukrajinské armádě očima kyjevského spisovatele. Jeho zápisky z Donbasu přibližují válku v době Netflixu a Instagramu.
Autor s osobní zkušeností se životem ve Spojených státech mapuje nejen opětovnou cestu Donalda Trumpa do nejvyššího patra americké politiky, ale i složitý systém výběru kandidátů, ovlivněný zákulisními pletichami i pro nás nepatrnými drobnostmi, na které ale tamní veřejné mínění citlivě reaguje.
Frankie je kocour ze skládky, který se zabydlí v domě nevrlého chlápka. Ten si na člověka až podezřele často hraje s „provázkem“, který visí ze stropu. Může se toulavý kocour bez ucha stát novým smyslem jeho života?
Je to vlastně tradiční romantický příběh o mladé lásce, která kvůli odloučení a jiným peripetiím života dojde naplnění až ve stáří. Ale je vyprávěný od konce.
Muhammad Ibn Battúta by v dnešní době nejspíše dominoval sociálním sítím – jeho zážitky by plnily feedy a příběhy z různých koutů světa by mu přinesly miliony sledujících. Nejen proto je jeho cestopis i v současném světě fascinujícím čtením. Revidované vydání nabízí čtenářům barvitý a živý příběh jednoho z největších cestovatelů všech dob.
Zombie klíšťata, včely-zlodějky, paranoidní kočky, velrybí matka neváhající při výchově používat tělesné tresty. A také badatelé, kteří se nechávají záměrně bodnout komárem, nebo vědkyně, která byla odhodlaná vydat se kvůli výzkumu v sedmnácti letech sama do Afriky. Kniha rozhovorů srozumitelně i zábavně přibližuje poznatky českých vědců.
Michael Třeštík se jako překladatel významně podílel na vydání knihy Definice poezie Carla Sandburga. Její forma ho natolik upoutala, že přichází s definicemi vlastními. Třeštíkovy texty umějí být hravé, poetické a místy i humorné. Přesto formální tvar sbírky vzbuzuje otázku, pro koho je knížka vlastně určena?
Anglický venkov je atraktivní kulisa pro romantické příběhy kultivovaná bohatou literární tradicí. Na tu se ostatně odvolává i česká autorka ve svém debutovém románu, její pojetí hrdiny se však vymyká očekávání. Může tato moderní romance u čtenářů obstát?