Básnická prvotina Kláry Krásenské, nominovaná na Magnesii Literu v kategorii DILIA za debut roku, vybízí čtenáře k nejisté cestě koloběhem přírody a fantazie. Specifické poetické vidění a schopnost probudit ve čtenáři pocity fyzična – dechu, doteku, zranění – z knihy činí velmi vyzrálý debut.
Vít Ondrák
Vystudoval bohemistiku na FF a následně sémiotiku na FHS UK. Píše poezii, eseje a literární kritiky. Snaží se býti flâneurem.
Po předchozích dvou knihách, oslavujících lehkost, křehkost a především střídmé nazírání na svět a jazykovou zdrženlivost, čtenáře v aktuální sbírce Terezy Bínové patrně nejvíce zasáhne proměnlivost perspektiv, s níž básnířka ke psaní přistupuje. A také cykličnost a provázanost básní s lidským životem, díky níž si kniha Červený obr zaslouží pozornost.
Marvanovo lyrické já z básní napsaných před více než třiceti lety si podává ruku s tím současným, řešícím stále podobné problémy, byť v jiném hávu a z jiné perspektivy.
Neobvyklý básnický debut Radka Touše získal nominaci na Cenu Jiřího Ortena za rok 2021. Specifická poetika je od prvních veršů založena na fragmentárnosti. Nedokončenost se stává tvůrčím principem, v němž se čtenář buď ztratí, anebo najde.
Ve své prvotině Magistrála se básník a slamer Tim Postovit soustředil především na poetiku spojenou s urbánním prostředím. V nové sbírce Motýlí pavilon přesouvá pozornost do různorodějších oblastí, a to nejen v geografickém smyslu. Doslova se rozpřahuje, aby rukama objal celou planetu, a čtenáři předkládá to, co mu zůstane mezi prsty a za nehty.
Kostky jsou vrženy. Tento okřídlený citát, v latinské podobě připisovaný Juliu Caesarovi, se ve sbírce Josefa Hrdličky specifickým způsobem aktualizuje na Kosti jsou vrženy. Básně v ní obsažené variují témata spojená s časovou omezeností lidského života, jeho cykličností a smrtí jako největším prokletím i darem zároveň.
I ve své čtvrté vydané sbírce nashromáždil Aleš Misař témata, k nimž se podle datace jednotlivých básní vracel v uplynulém desetiletí. Kniha s pozoruhodnými ilustracemi Elišky Měrkové tvoří kompaktní a zcela osobitý autorský počin. Specifická konstruovanost textu však vyžaduje citlivost a otevřenost vůči jazyku a současně historickým reáliím, kolem nichž se v básních umně krouží a kterých se texty v těch nejsilnějších momentech dotýkají.
Již druhá do češtiny přeložená sbírka tchajwanského básníka, esejisty, malíře a kaligrafa Lo Ch’inga se dotýká univerzálních otázek po postavení člověka ve světě a poznání sebe sama. O výjimečnosti tohoto díla svědčí i to, že sbírka Krabička zápalek byla nominována na cenu Magnesia Litera 2020.
Péčí nakladatelství Protimluv vyšla působivá antologie zaměřená na krátké básně české literatury. Editor svazku Zdeněk Volf stvořil dílo, které má i přes nespornou subjektivitu výběru ambici ustálit tento žánr, v domácí literatuře prozatím neetablovaný.