Michel Jean vypráví příběh svého rodného kmene skrze životní osudy své kukum, prababičky, která musela s celou komunitou nuceně opustit kočovný život v okolí quebeckého jezera Pekuakami. Strasti původních obyvatel Kanady ve střetu s koloniální mocí vám dá prožít takřka na vlastní kůži.
Nina Hřídelová
Absolvovala francouzskou filologii a komparatistiku na FF UK, kde se v rámci doktorského studia věnuje tématu svědectví. Živí se jako redaktorka překladové literatury, o literatuře také píše – zejména o té ruské a francouzské. Spolupracuje s Pamětí národa či Platformou pro sociální bydlení. Krom toho má ráda cizí místa, moře a kamení.
Rozhovor s innuským spisovatelem Michelem Jeanem vznikl na festivalu Étonnants Voyageurs ve francouzském Saint-Malo v květnu 2024. Tento ročník festivalu byl zaměřen na frankofonní literatury a Michel Jean na něm představoval svůj román Kukum.
Artem Čech dává nahlédnout službu v ukrajinské armádě očima kyjevského spisovatele. Jeho zápisky z Donbasu přibližují válku v době Netflixu a Instagramu.
V roce 2023 vydalo německé nakladatelství Suhrkamp soubor dvou próz ruské feministické aktivistky, básnířky a kurátorky Darji Serenko. Kniha ukazuje, za co se v současném Rusku zavírá.
V noci z 1. na 2. dubna zemřela v nemocnici ve francouzském městě Apt spisovatelka Maryse Condé. Nejvýznamnější antilské spisovatelce bylo 90 let a měla za sebou obdivuhodnou kariéru, během níž vytrvale hledala vlastní hlas a způsob, jak světu předat (nejen) zkušenost Guadeloupanů s kolonialismem a otrokářstvím.
V roce 2022 vyšla v ruském nakladatelství Popcorn Books kniha Kůže, druhý román Jevgeniji Někrasovové, původně publikovaný na pokračování na online platformě BookMate. Mozaika o prolnutých osudech černošské otrokyně a ruské nevolnice z 19. století promlouvá hlouběji i o nesvobodě současného Ruska – a nejen kvůli ní nakladatelství čelí zániku.