Ať žije kůrovec!
Zasvěcené, vtipné a poučné nahlédnutí do života hmyzu, který dělá vrásky nejednomu lesníkovi, ukazuje, že primárním viníkem kůrovcových kalamit není nenáviděný brouk, ale sám člověk.
Zasvěcené, vtipné a poučné nahlédnutí do života hmyzu, který dělá vrásky nejednomu lesníkovi, ukazuje, že primárním viníkem kůrovcových kalamit není nenáviděný brouk, ale sám člověk.
Podtitul pozoruhodné komiksové knihy trochu klame, zkoumání videoherní historie končí bohužel už v devadesátých letech. I tak je to ale užitečný průvodce světem, který v českém prostředí není příliš teoreticky popsán.
Překladatel Robert Novotný je mezi absolventy severských jazyků unikátem: je prvním držitelem diplomu z dánštiny i švédštiny. Z obou jazyků také přeložil řadu titulů, třeba úspěšný dánský román Cit slečny Smilly pro sníh. Je známý svou otevřeností a upřímností a nebere si servítky ani vůči autoritám. Na anticenu Skřipec navrhl Milana Kunderu a kritikou nešetří ani stran současné literatury.
V květnu roku 2022 v Terstu zemřel ve svých 108 letech Boris Pahor – slovinský spisovatel, publicista, urputný polemik a bojovník proti totalitarismům 20. století. Na jeho počest nyní vychází soubor studií, který edičně připravili literární historička Urška Perenič a kulturní historik Igor Grdina. Už pouhé nahlédnutí naznačuje, že se jednotlivé texty dotýkají řady konfliktních, neuzavřených a přitom palčivých témat.
Romský boxer Standa Tišer vítězil nejen v ringu, ale i tím, že si v době tvrdého socialismu dokázal u ostatních vybudovat respekt, nabýt bohatství a vybojovat srdce každé ženy. Za vekslácké podvody a zápasnickou povahu taky chvíli seděl. Jeho život byl ale prostě „nádhernej“. Začalo to v padesátkách v plzeňském bytě plném postelí pro všech osm romských sourozenců…
Věděli jste, že v Praze jezdily trolejbusy už skoro před sto lety? A že na jeden z nich se můžete podívat v pražském muzeu MHD? Je to skoro nejstarší provozní trolejbus ve střední Evropě a právě o jeho osudu pojednává leporelo vydané nakladatelstvím Paseka.
Dojemná a fantaskní novela o rodičovství a prolínání technologie a přírody. Kdo je Flora? Čouhají z ní kabely, ale roste a učí se odmlouvat. Jako neřešitelný rébus stojí v centru moderní variace na příběh o Otesánkovi, která zaujme originální básnickou imaginací.
Christianizaci Evropy můžeme začít vyprávět od legendárního příchodu apoštola Petra do Říma, nebo líčením postupné konverze germánských a slovanských kmenů. Historik Veyne si jako zásadní moment obratu vybral konverzi kontroverzního císaře Konstantina.
Výbor z romských pohádek: zdaleka ne první, který u nás vychází, ale v mnohém doposud nejlepší, protože nejdůkladnější. Určen je především dospělým, a sice jak badatelům, tak i obyčejným čtenářům – ti v něm najdou povyražení a nejedno překvapení.
Klimatická změna jako osobní problém: Paolo Giordano poutavě prolíná intimní, společenské a celosvětové průšvihy a ukazuje, že pochopit vážnost situace není tak složité jako začít jednat, abychom odvrátili nebezpečí, když se jim řítíme vstříc. Protože my to často prostě nedokážeme.
Tove Ditlevsenová přivádí čtenáře do temného světa duševní nemoci, v němž se mísí realita s halucinacemi. V příběhu fiktivní autorky dětských knih přitom čerpá z vlastních prožitků a předkládá svědectví o boji s psychózou, společenskými předsudky vůči ženám a o touze psát.
Vánoce jako svátky klidu, míru, pohody a štěstí. Smrt si ale nevybírá, přichází často nečekaně a nestará se o datum v kalendáři.
Filozofové, teologové a duchovní, vědci i filmoví či literární kritici i umělci jako představitelé soudobé inteligence. Další výběr a hodnocení renomovaného autora tentokrát nemůže nevybízet k polemikám a skeptickým otázkám.
Řada odborníků odpovídá na sérii otázek, které rozvíjejí témata analyzovaná v nedávno vydaném titulu o lidské sexualitě.
Na začátku byl nápad oslovit komiksové tvůrce z nejrůznějších koutů planety, ať vytvoří povídky odehrávající se v jejich státech s Temným rytířem v hlavní roli. Nakladatelství DC Comics bylo podle všeho spokojeno, proto nyní koncept recykluje s Jokerem.
Besedovat o literatuře u jezera je příjemné, ale okružní plavba s oblíbeným spisovatelem nebo mediální hvězdou k úspěchu festivalu nestačí. Za tím stojí tradice, pečlivá organizace a dobré nápady: třeba posadit všechny pozvané autory do jednoho stanu.
Jaké jsou současné trendy v knihách pro dětské a mladé čtenáře? Ohlédnutí za uplynulým rokem.
Ve svém cestopisu, který není tak úplně cestopisem, se Seosamh Mac Grianna vyrovnává se svým vztahem k Irsku, jeho obyvatelům, institucím i sobě samému. Netradiční autofikce nekonformního irského autora vás vezme na zábavnou pěší túru po Walesu s odbočkami do irské historie i literárního dědictví této země.
Když Ježíšek těsně před Vánoci onemocní, protože běhal venku bez čepice, a nedokáže tak doručit dárky do Šípkové ulice, na pomoc se přižene sobí spřežení. Střet tradičních zvyklostí různých kultur přinese řadu humorných, třebaže předvídatelných situací, ale potenciál nápadu bohužel nenaplní.
Nepřehlédnutelná kniha tuzemských výzkumníků přináší nejnovější poznatky o pohlavnosti a sexualitě z pohledu přírodních i humanitních věd a krom akademické veřejnosti by ráda oslovila i tu laickou.
Všude stromy s barevným listím. Snáší se snový, americký Fall. Podzim. Liduprázdné pláže Michiganského jezera ale pořád ještě připomínají Karibik, voda je modrá, majáky bílé.
Nejvyšší finské literární ocenění skončilo již podruhé v rukou spisovatele s kosovsko-albánskými kořeny Pajtima Statovciho. Další nominované romány zpracovávají již tradiční historická traumata nebo vedou malé čtenáře k překonávání předsudků.
Natálie Schejbalová sebejistě debutuje sbírkou, která přináší do české literatury další výrazný ženský hlas. Básně překypují cynismem a absurditou, což je činí naléhavými; místy nicméně forma vítězí nad obsahem.
Citát z online časopisu Den of Geek uvedený na obálce nové science fiction Šňůraři, který knihu představuje jako „dobrodružství připomínající Stopařova průvodce Galaxií“, vede k jejímu nevyhnutelnému srovnání právě s touto slavnou klasikou. Co ale humorná sci-fi se zavařovačkou plnou okurek v jedné z hlavních rolí přináší jako svébytná „žánrovka“?
V globalizovaném světě se rychleji než v minulosti šíří zboží, viry, bacily, návody na výrobu zbraní, chytlavé melodie, svůdné obrazy i extrémistické ideologie. Epidemiolog Kucharski ukazuje, co mohou mít všechny tyto „nákazy“ společného a v čem jsou ty sociokulturní specifické.
Antologie současné lotyšské prózy je svědectvím o vitalitě této malé, ale výrazné literární kultury. Odhaluje, jak lotyšští autoři zpracovávají otázky identity, historických traumat i aktuálních společenských výzev.
Když diplomat podlehne „hostitelské“ zemi a naplní své literární sklony. Marcel Sauer vytěžil z několikaletého pobytu v Římě důkladně procítěný vhled do tamního vychutnávání života.
Do již poněkud obehraného příběhu o tom, jak Nicolas Winton zachránil české židovské děti před nacisty, přidává scenáristka nové postavy. A kreslíř skvěle využívá možností komiksového vyjadřování.
Břitkou filipiku proti nepřátelům feminismu autor roztáhl na více než devět set stran. Překvapivá je na ní především míra expresivity.
Nejvýznamnější rumunský román 20. století zve na dekadentní výpravu do předválečné Bukurešti.