Literatura má dnes mnoho tváří a jednou z nich je i ta digitální. Literární influenceři mění způsob, jakým čtenáři objevují nové knihy. Prostřednictvím sítí jako YouTube, Instagram nebo TikTok přinášejí recenze, rozhovory i hlubší vhledy do literárního světa. Jakou roli hrají na knižním trhu, jak spolupracují s nakladateli a jak jsou vnímáni veřejností?
Nicole Rážová
Zapomeňte na časy, kdy byli králíci jen divoká hopkající zvířata ve světě člověka. Hopkají sice pořád, ale mají i rozvinutou společnost s vyzdobenými norami, náboženstvím, početnými trhy i festivaly. Vykonávají nejrůznější profese a dodržují tradice a svátky. Právě během jednoho z nich přichází do Trnkové nory pocestný bard, který vypráví o slavném Podkinovi Jednooušku.
Klimatická krize už není pouze abstraktním problémem, před kterým můžeme zavírat oči, ale začíná se velmi jasně propisovat nejen do našich životů. A také do literatury. Do jaké míry je však toto téma vůbec umělecky uchopitelné? Zároveň literatura může i podporovat klimatické předsudky, jichž bychom se naopak měli spíš zbavovat.
Geografie, klima, historie, ale i deník samoty. To vše přináší kniha, která je zápisníkem z pěti měsíců života na požární hlásce v divočině Nového Mexika.
Rodinná sága francouzsko-venezuelského spisovatele Miguela Bonnefoye získala ve Francii cenu Prix des Libraires a ocitla se v úzkém výběru cen Goncourt, Femina i ceny Francouzské akademie. Čím tento román s jihoamerickým nádechem čtenáře tak oslovil?
Prestižní francouzské literární ocenění Prix Goncourt získal 3. listopadu mladý senegalský autor píšící francouzsky Mohamed Mbougar Sarr za román La plus secrète mémoire des hommes. Neobyčejně komplexní text oslnil celou francouzskou literární scénu.
Odvážné ženy bojující proti diktatuře, patriarchátu, sexismu i tlaku společnosti: nejen to jsou příběhy, které v komiksu zachytila Pénélope Bagieu. Nebojí se přitom hovorového jazyka či vtipů pro dospělé.
Strach ze školy, dospívání a láska k Beatles: autobiografický komiks Nowhere girl francouzské autorky Magali Le Huche otvírá silná témata, dokáže je však podat jako veselý příběh plný barev a hudby.
Francouzská ilustrátorka a autorka komiksů Magali Le Huche vydala na jaře roku 2021 nové album s názvem Nowhere Girl. V autobiografickém komiksu plném hudby s lehkostí a humorem zpracovává i vážné otázky týkající se dospívání a školní fobie. Svou tvorbu přijela představit na veletrh Svět knihy 2021, kde byl pořízen i tento rozhovor. Autorka v něm vypráví, jak komiks vznikal a jak se v něm vracela k těžkému období svého života. A mluví také o své milované kapele Beatles.
Rakouský prozaik Josef Winkler v literarizované biografii vzdává hold známému francouzskému spisovateli Jeanu Genetovi. V útlé knize propojuje své osobní vzpomínky s životem a dílem Orfea ze stoky, jak Geneta nazval jiný francouzský literát François Mauriac.
Utrpení, láska, smrt, víra... a tělo jako podstata lidství: Amélie Nothombová vydala na podzim roku 2019 knihu s názvem Soif (Žízeň). Ježíš Kristus v ní komentuje poslední dny svého života.