BA

Bohumila Adamová

Dobrodinec Báruch je souborem sedmnácti židovských pohádek spisovatelky Ilse Weberové, která pocházela z českých Vítkovic a roku 1944 byla zavražděna v koncentračním táboře v Osvětimi. Její vyprávění vyšla v mnoha evropských zemích a díky nakladatelství Verzone se s nimi v obdivuhodné grafické podobě mohou seznámit i čeští čtenáři.

Knížka pro kulihráška je unikátní soubor pohádkových příběhů, který k nám promlouvá sice z nedávné, ale možná již trochu zapomenuté minulosti. Pyšní se také nepřeberným množstvím ilustrací, které se s každým dalším prohlížením stávají klasikou.

Pušíci jsou tady je první díl z humorné série krátkých knih o nechutných tvorech ze skládky u Zaprášené Lhoty. Autorem textů i ilustrací je německý spisovatel Erhard Dietl. Pokud si zacpete nos a přimhouříte oči nad četnými nadávkami, můžete pušíky nabídnout dětem jako první čtení. Bude to intenzivní zážitek a většina z nich je dočte až do konce.

Martina Kopecká přezdívaná Rozmar je česká výtvarnice a autorka knih pro děti. Narodila se v roce 1968 v Karlových Varech a zde také prožila většinu života. Vydala knihy Toník a šuplík (2011), Čimpulák a Čapír (2012) a Veverkovic (2013). Žije střídavě v Praze a v Krušných horách. Se spisovatelkou hovořila Bohumila Adamová.

Kniha Bláznivá teta a já německé autorky Sylvie Heinleinové čtenáře zavádí do komorního světa samotářské dívky Sáry, jejíž jedinou přítelkyní je mentálně postižená teta, již každou středu navštěvuje. Co zmohou dítě a „bláznivá“ dospělá osoba proti světu, který vše vidí příliš přísně a jejich neobvyklému přátelství vůbec nepřeje? Kam až dvojice bude muset na svém útěku dojet, aby si dospělí uvědomili složitost a křehkost lidského jedince?

Knížka Líný kocour Josef od německé spisovatelky Franzisky Biermannové je určena dětem od pěti let. Těm ji přečtete za jeden nebo dva večery a rozhodně se na každé stránce nějakou dobu zastavíte. Bohatý ilustrační doprovod vytvořila sama autorka, a to včetně přiloženého plakátu. Zastavíte se však i u neobrazové části knihy, protože leccos budete muset malým posluchačům sami dovysvětlit.

Pohádky pana přednosty jsou jedna z nejnovějších knížek z železničního prostředí, které malé děti okouzluje již řadu generací. Napsal je bývalý výpravčí Robert Drozda, „co celý život dráze sloužil“, tedy opravdový odborník, který má k tématu co říct. Dětští čtenáři, již se skutečně zajímají o železnici, mu porozumějí. Ti ostatní se možná budou ke konci knihy již nudit.

Hrábky drápky odpadky je kniha, které si milovníci české poezie nemohou nevšimnout. Svým formátem i výtvarným zpracováním na sebe poutá náležitou pozornost – ať již v sousedství útlých básnických sbírek v oddělení poezie, nebo mezi knížkami pohádkovými v literatuře pro děti. Jde o výbor z poezie 19. století, který vydalo nakladatelství Albatros, a měl by být určen pro děti. Ovšem pro děti devatenáctého století.

Himálajské pohádky s podtitulem Vyprávění z Tibetu, Bhútánu, Ladaku a Sikkimu je unikátní soubor třiatřiceti příběhů z oblastí přímo sousedících s nejvyššími horami světa. Z různorodých zdrojů je vybral, přeložil a českému čtenáři převyprávěl Miroslav Pošta. O originální grafickou úpravu knihy, která sama o sobě promlouvá velmi působivě, se postarala Lenka Jasanská.

Panenka a auťáci je nová pohádková kniha Marie Kšajtové, poskládaná z deseti příběhů o maloměstských lidech, jejich zvycích, talismanech a také o spoustě ovoce. Její název naznačuje, že je určena jak holkám, tak klukům. Děj je prvoplánově optimistický a od začátku do konce kolem sebe šíří atmosféru dobra. Leckde ovšem působí nedomyšleně a paradoxně beze šťávy.

Spisovatel Jiří Kahoun si poslední dobou libuje v zimním období. Své knihy pro nejmenší pravidelně vydává v zimě a jejich příběhy se odehrávají v zasněženém prostředí. Jako by tuhé mrazy a chumelenice za okny mnohem více vybízely k posezení u pohádky. Anebo jsou, co se týká zápletky, jednoduše zajímavější. Knížkový pejsek není výjimkou.

Kniha veršů Pes nám spadla od dobře zavedeného českého autora literatury pro děti a mládež Miloše Kratochvíla není nic nového pod sluncem. Jedná se o výbor z jeho předcházejících sbírek. Dobré řešení pro každého, kdo zatím žádné jeho verše nemá nebo nečetl.

Autíčko Tút je dobrodružná a zároveň odborná kniha pro malé kluky. Propojuje chronologické pohádkové vyprávění o osudech červeného autíčka s detailní znalostí reálného automobilového světa. Málokdo by hádal, že autorkou knihy je žena. Hana Lamková napsala třináct „motohistorek bez nehody“, nad kterými by žasl i zkušený automechanik.

Čimpulák a Čapír jsou jména dvou plyšových medvědů čili nových pohádkových postav ze stejnojmenné knihy, kterou vytvořila výtvarnice Martina Kopecká. Jejich příběh se odehrává v lese uprostřed Krušných hor, ale nečekejme žádné napínavé dobrodružství. Povaha hrdinů to bohužel neumožňuje.

Majdalenka na zahrádce je knížka určená nejmladším posluchačům a začínajícím čtenářům. Po grafické stránce je dokonalá: Tomáš Řízek je ilustrátor, který umí děti zaujmout a i z prostého vyprávění vykouzlit umělecké dílo. Alespoň v očích dětského čtenáře, který ještě nepozná, že v každém druhém souvětí chybí většina čárek.

Hlavní hrdinkou příběhu je Anička Kropáčková. Bydlí ve městě, kde často prší. Proto není divu, že dvě žabičky nakreslené na jejích často namočených holínkách obživnou. Zdálo by se, že knížka Anička, žabičky a jejich přátelé je určena především dívkám, ale to je omyl. Může si ji zkusit přečíst každý začínající čtenář. Bude překvapen, že to jde úplně samo.

Když před časem zkoušel výtvarník Pavel Čech nakreslit svůj první komiks, omlouval se, že se nezkušeně pohybuje po tenkém ledě. Dopadlo to výborně a autor sklidil náležitá ocenění. Nyní přichází s dalším podobným dílem, na kterém prý nepřetržitě pracoval dva roky. Pečlivý čtenář ho hravě přečte za dvě hodiny, v hlavě mu však utkví na hodně dlouhou dobu.

Německá mládež má nového literárního hrdinu. Je jím velmi pomalu a zvláštně uvažující chlapec Rico, v jehož okolí dostanou události velmi rychlý spád. Díky výtečnému překladu Hany Linhartové se i český čtenář může nechat vtáhnout do Ricova detektivního pátrání, které ho proslaví jak v jeho fiktivním příběhu, tak všude okolo něj.

S Blbounem do říše pohádek je veselá knížka pro každého, kdo má rád a také dobře ovládá nejznámější české pohádky. V říši pohádek se totiž zdaleka neodehrává všechno podle klasických, předepsaných linek. Pohádkové postavy prožívají i další, čtenářům neznámé příběhy a mají takové starosti, o kterých se dětem doposud ani nesnilo.

Druhý díl „detektivní trilogie pro mladé čtenáře“ nás opět uvádí do příjemné společnosti pětice známých kamarádů a opět se mezi nimi, bez ohledu na náš věk, nebudeme cítit nepatřičně. Pokračování Hrobaříků je poutavé čtení, odehrává se během letních prázdnin a na letošní prázdniny k vodě je jako stvořené.

Není to učebnice, která vás chce zkoušet. Je to jen kniha pohádek, která si tak trochu hraje s češtinou. Touto charakteristikou je na svém přebalu představován soubor krátkých textů, s nimiž by se rodiče se svými dětmi měli zamýšlet nad různými češtinářskými jevy. Housenka na kdouloni čili Pohádkové hrátky s češtinou však bude jen pro omezený okruh lidí. Zaujme asi jen ty, kteří mají kladný přístup k učení a k českému jazyku.

Natálčin andulák je krátký příběh na téma mobilní telefon a děti. Vznikl na objednávku jako jedna z pěti interaktivních knih pro školy. Začínající čtenáře místy i pobaví, přestože efektivní řešení problematiky „opuštěný dětský jedinec v moderním přetechnizovaném světě“ nenabízí.

České vydání Příběhů z konce předměstí australského spisovatele Shauna Tana lze považovat za důležitou nakladatelskou událost loňského roku. V okolních zemích sklidila kniha mnoho úspěchů a její autor je řazen mezi uznávané výtvarníky vědeckofantastické literatury. Pro českého čtenáře však může být tento umělecký opus nerozlousknutelným oříškem.

Chumelení je název nového literárně-výtvarného počinu oblíbeného berounského autora knih pro děti Jiřího Kahouna. Jedná se o soubor krátkých zimních pohádek obratně navazující na tradici vtipných minipříběhů ze světa lesních zvířátek, do které se autor začlenil již knihou Pro zvědavá ouška (2008).

Tajemství hrobaříků s podtitulem Bratrstvo odhaluje zločin je název první části zamýšlené trilogie překladatelky a spisovatelky Pavly Horákové. Detektivní příběh je určen především čtenářům okolo deseti až dvanácti let, a dostane-li se do ruky někomu staršímu, může ho i trochu zamrzet, že už mezi děti nepatří.

Po téměř pětatřiceti letech od svého napsání vyšla letos poslední kniha spisovatele Václava Čtvrtka O Kačence a tlustém dědečkovi. Zůstat tak dlouhou dobu zapomenutá v redakčním šuplíku se jí, zdá se, vyplatilo. Text svými ilustracemi originálně doplnil pražský výtvarník Tomáš Řízek.

Prababiččin klobouk je nová knížka autorské dvojice spisovatelky Kamily Míkové a ilustrátorky Magdaleny Martinovské. Obě se vrátily z rodičovské dovolené a zkušenosti z mateřství nyní uplatňují i ve své umělecké tvorbě. Snadno poznáme, že svět dětí je jim blízký a že mají, zejména v rovině vyprávění, pevnou půdu pod nohama.

Dobrá zpráva pro dvouleté posluchače a jejich rodiče. Už nemusejí prohlížet pouze jednoduchá leporela a říkadla. Mohou se začíst i do delších prozaických textů, které mají díky Janě Pekárkové k dispozici. Její Pohádky do postýlky obsahují sedm příběhů, které při troše rodičovské trpělivosti přivedou budoucí čtenáře na jejich první cesty opravdovou beletrií.

Brněnský básník Jan Skácel dnes patří mezi české klasiky, jejichž dílo vychází především jako kompletní v sebraných spisech. Kromě souborných vydání se čas od času na knižním trhu objeví nějaká výjimka. Tou je i Uspávanka s plavčíkem a velrybou. Báseň letos vychází téměř po třiceti letech od svého oficiálního, nesamizdatového vydání a doprovázena je ilustracemi taktéž brněnského autora, výtvarníka Pavla Čecha.

Miloš Kratochvíl je velmi pilný autor knížek pro děti. Ta nejnovější má název Kočkopes Kvído. Čtení o strakatém „dvojzvířeti“ čtenáře zpočátku nadchne, v průběhu děje však zjistí, jak pravdivé je staré úsloví o nahrazování kvality kvantitou. Příběh je zbytečně dlouhý, se spoustou nezáživných pasáží a s hádavými, závistivými postavami jak ze světa lidí, tak zvířat.

Izraelský spisovatel David Grossman představil letos na festivalu Svět knihy svůj román Mít s kým běžet. V něm se svérázným způsobem pouští do složité problematiky drogové závislosti a lidského odcizování. Nyní se k českému čtenáři dostává i Grossmanova tvorba pro děti. Pohádky pro Itamara a Rut obsahují osm krátkých příběhů, které rozhodně stojí za naši pozornost.

Sbírka básní Radka Malého Listonoš vítr je přesvědčivým důkazem, že vyrazit s kočárkem do parku nemusí být nudnou povinností. Obzvlášť pokud miminko dřímá, začne se tatínek kamarádit s větrem a snadno se stává básníkem.

Novou knihu malíře, ilustrátora a spisovatele Pavla Čecha Dobrodružství pavouka Čendy by měli čtenáři dostávat za odměnu. Pohádkovým způsobem nás odvádí do poněkud strašidelného světa jednoho pavoučího pokoje uvnitř starých hodin.

Ze začátku vám možná bude titul knihy připadat komický: o čem všem se dnes pro ty děti nepíše?! Když se však pustíte do první kapitoly, příjemně vás překvapí prostý vypravěčský styl i nevšední umělecké ilustrace Zákeřných keřů.

Uvedení nové knihy Zdeňka Svěráka Pan Buřtík a pan Špejlička na knižní trh vyvolalo ve čtenářích mnoho otázek. Nejdůležitější se přirozeně týká samotné geneze knihy, na kterou upozorňuje na zadní straně i autor.

Nejnovější kniha Jiřího Kahouna láká malé čtenáře do samotného pekla, prý je tam o zábavu postaráno. Projdou-li však poctivě všech deset kapitol, zjistí, že se o pekle téměř nic nedozvěděli, naopak v průběhu této literární exkurze dokonce několikrát ztráceli pozornost.

Dospělým čtenářům od 9 let je určena kniha pohádek Jana Wericha nazvaná Deoduši – Dospělé pohádky. Obsahuje patnáct příběhů, málokterý však skutečně naplňuje žánrovou podstatu pohádky, často teče krev a padají hlavy nevinných lidí, „happyend“ je výjimečný.

O antologii českých básní Nebe peklo ráj s podtitulem Tyglík české poezie pro děti 20. století by měli vědět zejména všichni rodiče, kteří chtějí rozvíjet vkus svých dětí, ale zároveň nemají čas bloudit v knihkupectvích a nosit domů velké množství knih. Editor výboru Petr Šrámek udělal téměř všechnu práci za ně.