Jaro 1939. Desetiletá královna koček nasedla do vlaku, a vystoupila jako někdo úplně jiný. Petr Sís představuje svou „modrou knížku“ a děti z Wintonových vlaků, kterým je dnes už přes osmdesát let.
Bohumila Adamová
Eliáš je sirotek na prahu puberty a chystá se udělat něco bláznivého. Vcelku se mu to zdaří – rozjede příběh, u kterého se cíloví osmiletí čtenáři určitě pobaví.
Dobrodinec Báruch je souborem sedmnácti židovských pohádek spisovatelky Ilse Weberové, která pocházela z českých Vítkovic a roku 1944 byla zavražděna v koncentračním táboře v Osvětimi. Její vyprávění vyšla v mnoha evropských zemích a díky nakladatelství Verzone se s nimi v obdivuhodné grafické podobě mohou seznámit i čeští čtenáři.
Knížka pro kulihráška je unikátní soubor pohádkových příběhů, který k nám promlouvá sice z nedávné, ale možná již trochu zapomenuté minulosti. Pyšní se také nepřeberným množstvím ilustrací, které se s každým dalším prohlížením stávají klasikou.
Dětští čtenáři, kteří se zajímají o automobily a jejich fungování, mají v současné době na výběr hned z několika publikací. Knížka Jak fungují auta o sobě tvrdí, že je průvodcem interaktivním, a na první pohled slibuje četbu a hru dohromady.
Pušíci jsou tady je první díl z humorné série krátkých knih o nechutných tvorech ze skládky u Zaprášené Lhoty. Autorem textů i ilustrací je německý spisovatel Erhard Dietl. Pokud si zacpete nos a přimhouříte oči nad četnými nadávkami, můžete pušíky nabídnout dětem jako první čtení. Bude to intenzivní zážitek a většina z nich je dočte až do konce.
Do světa literatury pro nejmenší čtenáře vstupují tento podzim dva noví hrdinové. Jsou sice menší než špendlík, ale děti na jejich dobrodružství nezapomenou. Příběhy skřítků Kuldy a Culdy vypravuje redaktorka a televizní moderátorka Markéta Čepická Daňhelová.
Martina Kopecká přezdívaná Rozmar je česká výtvarnice a autorka knih pro děti. Narodila se v roce 1968 v Karlových Varech a zde také prožila většinu života. Vydala knihy Toník a šuplík (2011), Čimpulák a Čapír (2012) a Veverkovic (2013). Žije střídavě v Praze a v Krušných horách. Se spisovatelkou hovořila Bohumila Adamová.
Kniha Bláznivá teta a já německé autorky Sylvie Heinleinové čtenáře zavádí do komorního světa samotářské dívky Sáry, jejíž jedinou přítelkyní je mentálně postižená teta, již každou středu navštěvuje. Co zmohou dítě a „bláznivá“ dospělá osoba proti světu, který vše vidí příliš přísně a jejich neobvyklému přátelství vůbec nepřeje? Kam až dvojice bude muset na svém útěku dojet, aby si dospělí uvědomili složitost a křehkost lidského jedince?
Knížka Líný kocour Josef od německé spisovatelky Franzisky Biermannové je určena dětem od pěti let. Těm ji přečtete za jeden nebo dva večery a rozhodně se na každé stránce nějakou dobu zastavíte. Bohatý ilustrační doprovod vytvořila sama autorka, a to včetně přiloženého plakátu. Zastavíte se však i u neobrazové části knihy, protože leccos budete muset malým posluchačům sami dovysvětlit.
Pohádky pana přednosty jsou jedna z nejnovějších knížek z železničního prostředí, které malé děti okouzluje již řadu generací. Napsal je bývalý výpravčí Robert Drozda, „co celý život dráze sloužil“, tedy opravdový odborník, který má k tématu co říct. Dětští čtenáři, již se skutečně zajímají o železnici, mu porozumějí. Ti ostatní se možná budou ke konci knihy již nudit.
Hrábky drápky odpadky je kniha, které si milovníci české poezie nemohou nevšimnout. Svým formátem i výtvarným zpracováním na sebe poutá náležitou pozornost – ať již v sousedství útlých básnických sbírek v oddělení poezie, nebo mezi knížkami pohádkovými v literatuře pro děti. Jde o výbor z poezie 19. století, který vydalo nakladatelství Albatros, a měl by být určen pro děti. Ovšem pro děti devatenáctého století.
Jaroslava Lukavská je pseudonym ženy, která ve 20. letech 20. století pracovala jako zapisovatelka na ministerstvu zahraničních věcí. Zapisování jí zřejmě bylo osudným, protože pokud jí zrovna nějaký úředník nediktoval do psacího stroje, zaznamenávala si okolní dění do deníku, který nosila celý život u sebe.
Himálajské pohádky s podtitulem Vyprávění z Tibetu, Bhútánu, Ladaku a Sikkimu je unikátní soubor třiatřiceti příběhů z oblastí přímo sousedících s nejvyššími horami světa. Z různorodých zdrojů je vybral, přeložil a českému čtenáři převyprávěl Miroslav Pošta. O originální grafickou úpravu knihy, která sama o sobě promlouvá velmi působivě, se postarala Lenka Jasanská.
Panenka a auťáci je nová pohádková kniha Marie Kšajtové, poskládaná z deseti příběhů o maloměstských lidech, jejich zvycích, talismanech a také o spoustě ovoce. Její název naznačuje, že je určena jak holkám, tak klukům. Děj je prvoplánově optimistický a od začátku do konce kolem sebe šíří atmosféru dobra. Leckde ovšem působí nedomyšleně a paradoxně beze šťávy.
Spisovatel Jiří Kahoun si poslední dobou libuje v zimním období. Své knihy pro nejmenší pravidelně vydává v zimě a jejich příběhy se odehrávají v zasněženém prostředí. Jako by tuhé mrazy a chumelenice za okny mnohem více vybízely k posezení u pohádky. Anebo jsou, co se týká zápletky, jednoduše zajímavější. Knížkový pejsek není výjimkou.
Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem je název nejnovější knihy autorské dvojice Ester Staré a Martiny Matlovičové. Těžko říct, která z nich má větší podíl na výsledné osobité podobě knihy. Text i ilustrace se vtipně doplňují a zajisté pobaví mnoho nejmenších čtenářů.
Kniha veršů Pes nám spadla od dobře zavedeného českého autora literatury pro děti a mládež Miloše Kratochvíla není nic nového pod sluncem. Jedná se o výbor z jeho předcházejících sbírek. Dobré řešení pro každého, kdo zatím žádné jeho verše nemá nebo nečetl.
Autíčko Tút je dobrodružná a zároveň odborná kniha pro malé kluky. Propojuje chronologické pohádkové vyprávění o osudech červeného autíčka s detailní znalostí reálného automobilového světa. Málokdo by hádal, že autorkou knihy je žena. Hana Lamková napsala třináct „motohistorek bez nehody“, nad kterými by žasl i zkušený automechanik.
Čimpulák a Čapír jsou jména dvou plyšových medvědů čili nových pohádkových postav ze stejnojmenné knihy, kterou vytvořila výtvarnice Martina Kopecká. Jejich příběh se odehrává v lese uprostřed Krušných hor, ale nečekejme žádné napínavé dobrodružství. Povaha hrdinů to bohužel neumožňuje.
Majdalenka na zahrádce je knížka určená nejmladším posluchačům a začínajícím čtenářům. Po grafické stránce je dokonalá: Tomáš Řízek je ilustrátor, který umí děti zaujmout a i z prostého vyprávění vykouzlit umělecké dílo. Alespoň v očích dětského čtenáře, který ještě nepozná, že v každém druhém souvětí chybí většina čárek.
Hlavní hrdinkou příběhu je Anička Kropáčková. Bydlí ve městě, kde často prší. Proto není divu, že dvě žabičky nakreslené na jejích často namočených holínkách obživnou. Zdálo by se, že knížka Anička, žabičky a jejich přátelé je určena především dívkám, ale to je omyl. Může si ji zkusit přečíst každý začínající čtenář. Bude překvapen, že to jde úplně samo.
Když před časem zkoušel výtvarník Pavel Čech nakreslit svůj první komiks, omlouval se, že se nezkušeně pohybuje po tenkém ledě. Dopadlo to výborně a autor sklidil náležitá ocenění. Nyní přichází s dalším podobným dílem, na kterém prý nepřetržitě pracoval dva roky. Pečlivý čtenář ho hravě přečte za dvě hodiny, v hlavě mu však utkví na hodně dlouhou dobu.
Německá mládež má nového literárního hrdinu. Je jím velmi pomalu a zvláštně uvažující chlapec Rico, v jehož okolí dostanou události velmi rychlý spád. Díky výtečnému překladu Hany Linhartové se i český čtenář může nechat vtáhnout do Ricova detektivního pátrání, které ho proslaví jak v jeho fiktivním příběhu, tak všude okolo něj.
S Blbounem do říše pohádek je veselá knížka pro každého, kdo má rád a také dobře ovládá nejznámější české pohádky. V říši pohádek se totiž zdaleka neodehrává všechno podle klasických, předepsaných linek. Pohádkové postavy prožívají i další, čtenářům neznámé příběhy a mají takové starosti, o kterých se dětem doposud ani nesnilo.
Druhý díl „detektivní trilogie pro mladé čtenáře“ nás opět uvádí do příjemné společnosti pětice známých kamarádů a opět se mezi nimi, bez ohledu na náš věk, nebudeme cítit nepatřičně. Pokračování Hrobaříků je poutavé čtení, odehrává se během letních prázdnin a na letošní prázdniny k vodě je jako stvořené.
Není to učebnice, která vás chce zkoušet. Je to jen kniha pohádek, která si tak trochu hraje s češtinou. Touto charakteristikou je na svém přebalu představován soubor krátkých textů, s nimiž by se rodiče se svými dětmi měli zamýšlet nad různými češtinářskými jevy. Housenka na kdouloni čili Pohádkové hrátky s češtinou však bude jen pro omezený okruh lidí. Zaujme asi jen ty, kteří mají kladný přístup k učení a k českému jazyku.
Natálčin andulák je krátký příběh na téma mobilní telefon a děti. Vznikl na objednávku jako jedna z pěti interaktivních knih pro školy. Začínající čtenáře místy i pobaví, přestože efektivní řešení problematiky „opuštěný dětský jedinec v moderním přetechnizovaném světě“ nenabízí.
České vydání Příběhů z konce předměstí australského spisovatele Shauna Tana lze považovat za důležitou nakladatelskou událost loňského roku. V okolních zemích sklidila kniha mnoho úspěchů a její autor je řazen mezi uznávané výtvarníky vědeckofantastické literatury. Pro českého čtenáře však může být tento umělecký opus nerozlousknutelným oříškem.
Útlou knížku povídek Čáp nejni kondor české písničkářky Radůzy prezentuje vydavatel jako literaturu pro děti a mládež. Zdaleka však nelze říct, že by se jednalo o typické čtení pro děti.