Z růže kvítek vykvet nám
Heslo „v adventu se nametu“ bylo letos v Česku opět vrchovatě naplněno. A jsou tu Vánoce. Připomeňme si některé z nich: od Sametu po dnešek.
Tentokrát si sloupek maličko zjednoduším, jelikož jsem advent prožil věru nepostně a namísto trpělivého očekávání příchodu Mesiáše jsem netrpělivě čekal na příchod číšníků s pivem a panáky k hospodskému stolu. A tak mi hlava maličko vynechává.
A přitom jsem se na advent tolik těšil, jako se těším každý rok, a v postních barvách jsem si ho maloval.
Inu, nebylo ale po celý advent jen rozmarně. I na roráty jsem brzy po ránu zašel a zanotoval si: „Ejhle Hospodin přijde a všichni svatí jeho s ním…“ A v kostele svítily jenom svíčky, žádná elektrika, která nám – civilizovaným – vzala adventní tmu a adventním svícím radost ze světla, které do té tmy zářilo.
Ach, ale ty večírky, ty předvánoční přípitky… Hlava mi vynechává… Pomohu si tedy po kolejích adventu posouvanými citacemi z knížky, která mi v prosinci vyšla a která s mým sněním o půstu pěkně vyběhla. Bylo třeba oslavovat. Ona se záminka najde každý rok znovu…
Ta moje knížka se jmenuje Bohemiana a zabývá se marginálními i úplně zásadními a zásaditými dějinnými skutečnostmi, které se navrstvily od Sametu do dneška.
Vánoce roku 1989 jsem v knížce ale odbyl:
29. prosince byl zvolen československým prezidentem Václav Havel.
Vánoce byly mrazivé a na sněhu, silvestrovské oslavy bouřlivé.
Hm, nic moc. Přitom to byly první Vánoce po čtyřiceti letech, kdy se lidé nemuseli bát jít do kostela, ve smyslu, že policie o těchto Vánocích přestala perzekvovat katolíky i evangelíky za to, že jimi jsou.
A co bylo dál? Budu se zase citovat:
1990:
Na území republiky působilo o Vánocích 6 000 cestovních kanceláří. Nabízely i vánoční zájezdy s grogem, punčem a zpívanými koledami: „Z růže kvítek vykvet nám, radujme se!“
1992:
Na Štědrý den dopoledne se nesla nadílka medvědům do českokrumlovského zámeckého příkopu. Vánočky chutnaly medvědům ze všeho nejvíc. A 31. prosince ve 24.00 hodin Československo zaniklo a vznikla Česká republika a Slovenská republika.
1993:
Česká televize slavnostně založila tradici, která už neuhasla. Na Štědrý den večer se v premiéře začala vysílat pohádka vytvořená zlatýma českýma rukama. Pro začátek: Sedmero krkavců.
2021:
Ale takové datum ještě nenastalo, ne? Ovšem, ale bylo třeba to citování sebe sama nějak zarazit. Přeci nevyplýtvám na fejeton to nejlepší z mojí knížky, totiž čas vánoční, kterým se kapitolka každého roku uzavírá u vědomí, že každý ten konec je novým začátkem, novým narozením.
Takže fejetonu na závěr?
2017:
A byly Vánoce. V televizi dávali Tři Woříšky Wod Worlíčka.
Ilustrace © Lela Geislerová