V závějích knih
Jako každý rok i letos nabízíme redakční výběr nejlepších knih publikovaných v roce 2017. Zaměřuje se na knihy, jimž se nedostalo mohutné marketingové kampaně, přesto by však neměly zůstat mimo pozornost čtenářů.
Dobře vybraná kniha potěší každého a zachrání kdejakou situaci – ať už ji darujeme druhému, anebo si ji pořídíme pro sebe. Následující výběr redakce časopisu iLiteratura.cz chce připomenout tituly, které by neměly zůstat stranou, až se budeme ohlížet za uplynulým rokem.
Vybrat z bohaté knižní produkce jen stručný výčet titulů je vždy složité a bolestivé, proto se jako obvykle věnujeme především knihám, jimž se nedostalo křiklavé marketingové kampaně, vyloučili jsme bestsellery a autory dostatečně známé, jako jsou letos vydaní Ian McEwan (První láska, poslední pomazání), Jonathan Franzen (Purity), Thomas Pynchon (Výkřik techniky), Michael Chabon (Zázrační hoši), Bernhard Schlink (Letní lži), Umberto Eco (Jak cestovat s lososem a jiné eseje), Georges Perec (Život návod k použití) či Raymond Queneau (Poslední dny) a řada dalších. Hledáme spíš ty zajímavé, ale opomíjené. V zájmu objektivity necháváme stranou i tituly, na nichž se podíleli naši redaktoři a hlavní přispěvatelé, což byli namátkou Prokletí básníci německé poezie (Archa), román Mathiase Énarda Ulice zlodějů (Kniha Zlín) či thriller Kruté časy Iana Manooka (Kniha Zlín).
Do výběru se nevešly knihy čtenářsky náročné, například básnická sbírka Bernarda Noëla Výřezy z těla, hned několik titulů nakladatelství Argo, Paseka či Euromedia -Odeon (Paul Beatty: Zaprodanec) nebo dybbuk (Arnon Grunberg: Mateřská znaménka). Nezařadili jsme ani drahé výpravné publikace, jako jsou Prokopovi Ilustrátoři dobrodružství (Toužimský a Moravec) nebo Fričové Brasília – město – sen (Titanic).
Uvedený seznam nehodnotí na škále nejlepší až nejhorší: v rámci jednotlivých kategorií se řídí abecedním pořádkem podle autorů.
překladová beletrie
Paolo Cognetti: Osm hor. Přel. Alice Flemrová, Euromedia – Odeon, 232 s.
Příběh dvou kluků a jedné hory, tak knihu představuje její autor. Cognetti však není hipster z velkoměsta, přírodu neidealizuje. Zakusit hory všemi smysly znamená rozhlédnout se po výšlapu z vrcholu, ale také cítit únavu a závrať. Než ochutnáte sýr z místní salaše, užijete si i zápach v chlévě. A třeba pomůžete kydat hnůj.
Pro přízemní horaly bez planých ideálů
Jonas Hassen Khemiri: Všechno, co si nepamatuju. Přel. Zbyněk Černík, Kniha Zlín, 278 s.
O paměti, lásce a přátelství – oceňovaný román švédského autora tuniského původu se zabývá otázkou, co zůstane ve vzpomínkách, když zemře milovaný člověk. Navzdory vážným tématům jde o čtivý, zábavný text, který dost vypovídá o současné multikulturní Evropě.
Vtipný evropský román do kapsy
Julio Llamazares: Vlčí měsíc. Přel. Jan Machej, Akropolis, 184 s.
Román z nehostinného prostředí hor na severu Španělska v době občanské války. Lidé se z pudu sebezáchovy chovají jako vlci: odsoudí je ostatní jako bezcharakterní zločince, nebo mají jejich morální poklesky pochopit? Silný příběh s uhrančivou atmosférou, psaný pro autora typickým básnivým jazykem.
Účinná pomůcka při úplňku i novoluní
Dorthe Norsová: Spojka, dvojka, plyn. Přel. Markéta Kliková, Argo, 208 s.
Všechno má svůj hlubší smysl – a platí to i pro čtyřicátnici Sonju a její nešťastné příhody za volantem. Každý se musí nejdřív naučit řídit svůj život a zvládnout orientaci v mapě vlastních pocitů. Minimalistický román o ženách středního věku, o osamělosti a smíření se s životem, když nelze zařadit zpátečku.
Pro osamělé studenty autoškol
Gergely Péterfy: Vycpaný barbar. Přel. Robert Svoboda, dybbuk, 512 s.
Na první pohled historický román podložený zevrubným výzkumem námětu. Na ten druhý však svérázná variace na témata jinakosti, ušlechtilosti a barbarství. Titulní postavou je černoch Angelo, který skutečně žil v 18. století ve Vídni a skončil jako vycpaný exponát v přírodovědeckém muzeu.
Pro všechny, kdo vidí rasismus černobíle
Jeannette Walls: Skleněný zámek. Přel. Jiří Kolečko, Mladá fronta, 272 s.
Autobiografický román o vyrůstání v kočovné rodině, která balancuje na hraně bezdomovectví, je prodchnutý humorem a vírou v dobrotu člověka. Autorka rovněž skvěle analyzuje sociální problémy: alkoholismus, nezaměstnanost nebo citovou deprivaci u dětí.
Pro všechny, kdo si myslí, že jim rodiče něco dluží
česká literatura
Petr Borkovec: Lido di Dante. Fra, 120 s.
I když se toho v povídkách básníka a překladatele Petra Borkovce vlastně moc neděje, jejich četba přináší bezmála dobrodružství. Dvanáct textů spojuje nejen italská tematika, ale také směšné postavičky a podivné typy, které autor trpělivě pozoruje.
Pro zvědavce a slídily
Jakuba Katalpa: Doupě. Host, 400 s.
V nové knize úspěšné autorky se prolínají příběhy tří ženských postav, jejichž mužské protějšky před problémy spíše utíkají, někdy se rovnou vzdávají. Vnitřní síla a rozhodnost hrdinek tak dávají světu potřebný řád.
Pro obdivovatele síly něžného pohlaví
Jáchym Topol: Citlivý člověk. Torst, 360 s.
Jeden z nejoriginálnějších českých prozaiků pokračuje v linii své dosavadní poetiky: výrazově bohatým jazykem zpracovává závažná dějinná témata a soustřeďuje se na spodní patra lidského společenství. Jeho výsměch je z generačního pohledu tentokrát namířen i do vlastních řad.
Pro veselé kritiky
Karel Veselý: Bomba★Funk. BiggBoss, 318 s.
Bomba★Funk jde proti mnoha ustáleným představám o normalizaci, ale i o literatuře. Štrougal s Husákem jsou tu kladní hrdinové a úspěch komunistické revoluce by měl podpořit příchod nového Mesiáše. Ten povstane z funkové hudby.
Pro funkatéry se zájmem o historii
poezie
Milan Děžinský: Obcházení ostrova. Host, 64 s.
Děžinský se v nové sbírce ukazuje jako něžný lyrik se smyslem pro všední detail, pro odhalování na první pohled neviděné krásy, které ho vede i k obnažování vlastní zranitelnosti. Básnění mu prý poskytuje „štíty proti prázdnotě“.
Pro dospělé s dětskýma očima
Simona Racková: Zatímco hlídací psi spí. Dauphin, 82 s.
Sbírka se soustřeďuje na intenzivní prožívání ženské role: autorčiny verše ji předkládají ve velice emotivních rovinách. Hluboká básnická sebereflexe se tu ale prolíná s potřebou rozmlouvat se čtenářem, jehož Racková bere na výpravu do svobodného světa volných asociací.
Pro milovníky složitostí ženské duše
knihy pro děti
Justin Richardson, Peter Parnell: Tango – skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny. Přel. Markéta Navrátilová, LePress, 32 s.
Stalo se v zoo v newyorském Central Parku: dva kluci tučňáci si splní sen a vysedí tučňáčí mládě. Nevšední příběh může odstartovat vyprávění s dětmi o tom, jaké je to mít dva tatínky nebo dvě maminky.
Pro všechny, kdo věří na zázraky
Ivana Pecháčková: Starý a Nový zákon pro děti. Meander, 144 s.
Stěžejní biblické příběhy v osobitém výtvarném pojetí předních českých ilustrátorek převyprávěla pro děti nakladatelka Ivana Pecháčková. Ediční počin nazvaný Manamana rozvrhla do dvaceti dílů. Letos vydaná první šestice se zaměřuje na nejznámější starozákonní příběhy.
I pro děti bezvěrců
Radek Malý, Renáta Fučíková: Franz Kafka – člověk své a naší doby. Práh, 104 s.
Originální příručka pro vstup do kafkovského světa osloví nejen starší děti a mládež, pro něž je primárně určena, ale i dospělé. Zaujme především výběrem méně známých skutečností z Kafkova života, potěší citlivostí literární i výtvarné adaptace Kafkových děl.
Pro budoucí kafkology
relax
fantasy
Charlie Jane Andersová: Všichni ptáci na nebi. Přel. Milan Pohl, Host, 330 s.
V mixu sci-fi a fantasy se potkávají technologický vizionář a dívka s magickými schopnostmi. Svět se kvůli ekologické katastrofě řítí do zkázy a oni ho mohou zachránit, nebo dorazit. Jemně napsaný, psychologicky silný a působivě završený příběh s prvky romance.
Pro zamilované nerdy
historický román
Šúsaku Endó: Mlčení. Přel. Libuše Boháčková, Vyšehrad, 208 s.
Kruté osudy křesťanských misionářů v Japonsku 17. století. Víra mladého kněze podstupuje těžké zkoušky: vynalézavé mučení doprovázejí i jeho pochybnosti nad samotným smyslem svatého a mučednického poslání. Prosté věty plynou hladce a neokázale, vyvolávají silné emoce.
Pro ateisty
horor
Laird Barron: Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká. Přel. Jakub Němeček, Gnóm!, 384 s.
Aktuální mistr žánru přichází s dalšími příběhy o tom, že všude kolem nás jsou dveře, jejichž otevření napáchá nenapravitelné škody na naší psychické integritě. A k tomu přidává gangsterku, sci-fi, hemingwayovskou loveckou historku a nemálo černého humoru.
Pro strašpytly
humor
Erlend Loe: Náklaďáky Volvo. Přel. Kateřina Krištůfková, Kniha Zlín, 224 s.
Norský čtyřicátník putuje švédským venkovem a kouří marihuanu, váže uzly a poznává hlasy ptáků. Autor jeho útěk do lesů ironizuje a glosuje, kritiku zpovykané střední třídy doplňuje norsko-švédským hašteřením. Hravý jazyk a vysoké tempo udrží až do finále.
Pro kancelářské myši
krimi
Richard Price: Sráči. Přel. Pavel Dominik, Paseka, 360 s.
Nepotrestaní zločinci začínají umírat a policista z noční směny z jejich vražd podezírá své bývalé kolegy. Krom toho řeší každonoční drsnou rutinu plnou zbytečných, hloupých, banálních, ale neméně hrozných zločinů. Policejní román par excellence.
Pro unavené strážníky
scifi
Neal Asher: Temná inteligence. Přel. Marek Hrnčíř, Polaris, 360 s.
Umělá inteligence vesmírné lodi měla zachránit z mimozemského obklíčení vojenskou jednotku, jenomže ji celou zničí. A jediný přeživší se vydává za pomstou v doprovodu bytosti postupně se proměňující v netvora. Sci-fi klasického střihu nepostrádající akci.
Pro krotitele dravé zvěře
komiks
Charles Burns: Naposled. Přel. Martin Svoboda, Trystero, 176 s.
Bizarní sny a halucinace kombinují Tintina s Williamem Burroughsem a dohromady skládají příběh o mladíkovi, který selhal v milostném vztahu. Vrstevnatý postmoderní a zdánlivě chaotický komiks drží pevně pohromadě právě jeho ústřední partnerské drama.
Pro opuštěné slečny
Grace Ellisová: Záleskautky. Přel. Martina Knápková, Paseka, 128 s.
Pohádkové i hororové, ale vždy dosti veselé příhody pětice neobvyklých dívek ze skautského oddílu. Názorné ukázky toho, že ani v lesích nemusejí být dívky tím slabším pohlavím. Vtip, nadhled i trocha snění, osobitá gesta, emoce i slang a jazykové i výtvarné hříčky.
Aby si kluci nemysleli
T. Hodan, O. Nezbeda, P. Soukupová: Totální nasazení. Argo a Post Bellum, 120 s.
Tří české ženy mezi nacisty: Židovka z Volyně, totálně nasazená odbojářka a dívka, která se narodila při nucených pracích a za války i po ní doplácela na špatná životní rozhodnutí své nešťastné matky. Krušná osobní i národní historie v působivých skutečných příbězích.
Pro lidi s krátkou pamětí
non fiction
historie
Petr Zídek: Utajená láska prezidenta Masaryka. Universum, 390 s.
Zídek ve své knize Masaryka nesoudí. Právem prohlašuje, že vztah s Oldrou prvnímu prezidentovi nic neubírá na velikosti, jen ho zlidšťuje. Jde o cenný příspěvek k dějinám komplikovaných vztahů slavných myslitelů a projevům jejich tělesnosti.
Pro intelektuály, kteří zapomínají na svoje těla
kultura
Jiří Kamen: Báječný svět hub. Mladá fronta, 236 s.
Kniha s podtitulem O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství představuje houby jako aktivní, vznešené i záhadné bytosti. Na dobrodružné výpravě za nimi nás provází jejich bohatou kulturní historií. Ukazuje, jak inspirovaly umělce a k jakým metafyzickým úvahám provokovaly filozofy.
Pro zaryté antihoubaře
literární věda
Patrycjusz Pająk: Hrůza v české literatuře. Přel. Michala Benešová, Academia, 452 s.
Pająkova kniha o české hrůzostrašné literatuře vyniká teoretickou hloubkou a promyšlenou koncepcí. Čtivě podaná studie se zabývá i obecnějšími pohledy: co moderní civilizace vytěsňuje, jak se mění sebeporozumění současného člověka a v čem žánr reaguje na některé základní metafyzické otázky.
Pro ty, kdo se rádi a hluboce bojí
náboženství
Robert A. Segal: Stručný úvod do teorie mýtu. Přel. Lucie Valentinová, ExOriente, 160 s.
O mýtu, vědě, antropomorfismu i o tom, nakolik jsme vnitřně podobní našim prehistorickým předkům. Segal provádí svoje srovnání pečlivě a precizně: žádný z teoretických přístupů k mýtu předem nevyřazuje z diskuze, ale poukazuje na to, kde si daní autoři sami protiřečí.
Pro nešťastné mýtomany
přírodní vědy
Ed Yong: Obsahuji davy. O mikrobech v nás, kolem nás a o jejich fascinujícím vlivu na náš život. Přel. Filip Drlík, Jan Melvil Publishing, 420 s.
Yongova kniha skýtá unikátní sondu do opovrhovaného světa mikroorganismů, které jsou ve skutečnosti našimi nepostradatelnými souputníky. Přístupnou formou podává zevrubný pohled na významnou roli, jakou v biosféře hrají.
Pro ty, kdo se nebojí breberek ve vlastních útrobách
sociologie
Timothy Snyder: Tyranie – 20 lekcí z 20. století. Přel. Martin Pokorný, Paseka a Prostor, 120 s.
Snyderova kniha není tradiční historické pojednání, ale mistrně sepsaný pamflet. V mnoha bodech líčí stav, který už neplatí, protože americký prezident mezitím řadu svých názorů radikálně změnil. V některých částech světa – nevyjímaje tu naši – je ale její poselství stále aktuálnější.
Pro politické realisty