Booker Prize 2020
Letošní Bookerovu cenu si vysloužil srdcervoucí autobiografický příběh o dospívání ve skotském Glasgow v thatcherovských 80. letech s matkou alkoholičkou a menšinovou sexuální orientací na krku.
Zatímco v loňském roce byla porota Bookerovy ceny natolik nerozhodná, že se cena musela rozdělit mezi Bernardine Evaristo a Margaret Atwoodovou, letos prý bylo do hodiny jasné, že ocenění v hodnotě 50 tisíc liber získá autobiografický debut Skota Douglase Stuarta.
Douglas Stuart (1976) je původní profesí módní návrhář. Z rodného Glasgow přesídlil nejprve na studia do Edinburghu a poté do Londýna, kde vystudoval Královskou akademii umění. Po promoci se přestěhoval do New Yorku a nyní má dvojí, americké a britské občanství. Román Shuggie Bain, pojmenovaný po titulním hrdinovi, však jasně hovoří o tom, že Stuartovy kořeny v Glasgow jsou stále hluboko zapuštěné. Dokonce prý zamýšlí využít peněžitou odměnu z ocenění k návratu do rodiště. V Glasgow se má odehrávat i román, který Stuart právě dokončuje. Chce v něm ukázat, že mladí muži vyrůstající v extrémní chudobě patří mezi nejdiskriminovanější skupiny v britské společnosti.
Epicky rozmáchlý román Shuggie Bain se odehrává v 80. letech v Glasgow v prostředí dělnické třídy, těžce zkoušené thatcherovskou politikou. Hugh „Shuggie“ Bain, nejmladší ze tří dětí alkoholičky Agnes Bainové, se snaží být matce oporou a mezitím se musí nějak vyrovnat s tím, že spíš než dívky se mu líbí příslušníci stejného pohlaví. Předobrazem Agnes Bainové byla Stuartova vlastní matka, která zemřela, když mu bylo šestnáct, a jíž je kniha věnována. Stuart vyrostl v domácnosti, kde mj. nebyla jediná kniha, a v jednom rozhovoru líčí, co pro člověka jeho sociálního původu znamená už jen nominace do širšího výběru ceny.
Douglas Stuart je teprve druhý Skot, který Bookerovu cenu získal. Prvním byl James Kelman, který ocenění obdržel v roce 1994 za román How Late it Was, How Late. Pro Douglase Stuarta bylo toto dílo zjevením – poprvé před ním v knize ožili lidé, mezi nimiž vyrůstal, a v prvé řadě jejich dialekt.
Nepřekvapí, že letos Bookerova cena přišla o svůj tradiční předávací ceremoniál v londýnské Guildhall. BBC místo toho přenášela vyhlášení vítězů z Roundhousu v Camdenu a šestice nominovaných byla přítomna pouze online. Jedním z online hostů byl i bývalý americký prezident Barack Obama.
Letošnímu shortlistu dominovali Američané. Kromě Stuarta se nominace dočkaly Američanky Diane Cooková s knihou New Wilderness a Avni Doshi s románem Burnt Sugar, které spojuje téma mateřství. Jejich krajan Brandon Taylor pátrá v knize Real Life po tom, jak vypadá autentický život. Historický román The Shadow King od Američanky etiopského původu Maazy Mengiste pojednává o ženách v ozbrojených silách. Nominaci dále obdržela zimbabwská autorka Tsitsi Dangarembga za román This Mournable Body, pojednávající o situaci zimbabwských žen.