The Man Booker Prize 2014
Hlavní Man Bookerovu cenu za prózu získal Australan Richard Flanagan. Za Narrow Road to the Deep North, román o válce, lásce a etických dilematech.
Nejen nejužší seznam šesti nominovaných autorů byl letos v souvislosti s Man Bookerovou cenou středem zájmu médií. Hodně se diskutovalo také o změně pravidel. Účast se již neomezuje na literáty ze zemí Commonwealthu a o Man Bookerovu cenu teď mohou soutěžit jakákoli díla vydaná v angličtině, která vyšla ve Velké Británii. Spisovatel Ben Okri a laureát z roku 1991 dobře vystihl dvojí rozměr této změny: v boji o cenu je teď větší konkurence a ocenění tak získalo na významu, ale zároveň ztratilo svého specifického ducha spočívajícího v zaměření na Commonwealth. Jako by se však porota svou volbou tuto ztrátu snažila vyvážit a zvolila autora původem z Tasmánie.
Flanagan je v pořadí třetím Australanem, který byl oceněn Man Booker Prize. První ji v roce 1982 obdržel Thomas Kennealy za román Schindler's Ark, který se později celosvětově proslavil pod svým americkým názvem Schindler's List. Peter Carey se ocenění dočkal dvakrát. Poprvé v roce 1988 za román Oscar & Lucinda a poté za knihu The True History of the Kelly Gang, jež vyšla v roce 2000. Carey je zároveň jedním ze tří autorů, kterým se poštěstilo vyhrát cenu dvakrát (další jsou J. M. Coetzee a Hilary Mantelová).
Předseda poroty, spisovatel a filozof A. C. Grayling, Flanaganovo dílo označil za skvostný román o lásce a válce, dvou velkých tématech literatury už od jejího zrodu. Válečná poloha si zatím vysloužila samé uznání: naturalistické ztvárnění zkušenosti válečných zajatců přinucených Japonci pracovat na stavbě železnice mezi Thajskem a Barmou, střídavé líčení událostí z pohledu Japonců nebo autorova práce s odkazy na japonskou literaturu. Milostná rovina románu už tak jednoznačně přijata nebyla a někteří kritici by jistě nesouhlasili s Justine Jordan z Guardianu, která love story v knize popsala jako působivou a nesentimentální.
Zajímavé vysvětlení Flanaganova vítězství podává literární kritik Alex Clark: lepší než posuzovat shortlist (tedy posledních šest nominantů) a dohadovat se, proč vyhrála zrovna tato kniha a ne jiná, je zaměřit se na panel porotců. Clark podotkl, že Flanaganův román je knihou o etice, což jistě imponovalo filosofu A. C. Graylingovi.
Richard Flanagan kromě ceny obdrží 50 000 liber a jeho věhlas se rozšíří po celém světě. Bohužel se toho nedožil autorův otec, jehož vzpomínky coby válečného zajatce do knihy Flanagan přetavil.