Setkání s magií komiksového nakladatelství
Ještě než začal celosvětovou slávu sbírat Harry Potter, objevil se jiný fiktivní hrdina, který v sobě zničehonic objevil schopnost čarovat. Čtyři kapitoly komiksové série ovšem v devadesátých letech vznikly hlavně za tím účelem, aby pomohly znovu oživit některé postavy z provenience nakladatelství DC.
Mladistvý černovlasý kouzelník s brýlemi a věrným létajícím mazlíčkem. Většině čtenářů tento stručný popis literárního hrdiny připomene Harryho Pottera, případně Tommyho Taylora z komiksu Mezi řádky, který na nejslavnější postavu z pera J. K. Rowlingové poněkud ironicky odkazuje. Avšak daným charakteristikám odpovídá i čaroděj, jenž oba výše jmenované předstihl: Timothy Hunter. Poprvé se objevil na počátku devadesátých let v komiksové sérii Knihy magie, vzniklé za účelem rekapitulace a oživení celé plejády mystických postav z univerza DC Comics. Původní tým, vedený J. M. DeMatteisem (Justice League, Captain America), se však ještě před započetím kreativního procesu rozpadl a DC se obrátilo na toho času již poměrně populárního Neila Gaimana. Ten už měl za sebou první díl Sandmana, v němž prokázal schopnost propojovat různé, zdánlivě neslučitelné postavy a světy.
Gaiman v Knihách magie vdechl život postavě obyčejného dvanáctiletého chlapce, jemuž se v životě nikdy nic pozoruhodného nepřihodilo. O to je jeho setkání s magií výbušnější – po chvilce přesvědčování mu dosud nespatřené podoby reality ukáže čtveřice postav, později známých též jako „trenčkotová brigáda“: Cizinec, John Constantine, Doktor Occult a Pan E. Tito čtyři bojovníci s temnými nadpřirozenými silami tvoří jakousi radu obeznámenou s faktem, že v Timothym se koncentruje obrovská přírodní síla s potenciálem učinit ho největším kouzelníkem všech dob. Po počátečních rozporech se Timothyho zasvětitelé rozhodnou nasměrovat ho na stranu čisté magie, avšak to předpokládá jeho souhlas. Proto se mu každý stane průvodcem po odlišné oblasti kouzel. Gaiman tímto způsobem knihu rozdělil do čtyř kapitol, v nichž může nechat defilovat nejrůznější více či méně známé postavy z dříve publikovaných komiksů.
V první kapitole vezme Timothyho Cizinec na počátek vesmíru. Společně se vydají po proudu času, aby sledovali, jak se podoby magie v průběhu věku objevovaly, mizely a proměňovaly. Výtvarníkem se pro tuto kapitolu stal John Bolton, který postavu Timothyho nakreslil podle svého nejstaršího syna. Stejně jako v mnoha jeho dalších dílech koketuje Boltonův zhuštěný styl s fotorealismem. Opulentní scény, promítající se za postavami Timothyho a Cizince, se výborně doplňují s Gaimanovým místy básnivým textem. Dřevorytové záblesky, odkazující k různým historickým epochám, pak představují působivá narušení kreslířova stylu. Následuje kapitola, v níž Timothyho doprovází John Constantine, svým založením nejpřístupnější postava z průvodcovské čtyřky. Obrovské množství postav tentokrát ztvárnil Scott Hampton, jenž se později podílel například na sérii Lucifer. Třetí kapitola se výtvarným pojetím Charlese Vesse od ostatních odlišuje nejdůrazněji – s návštěvou pohádkové Férie koresponduje stejně snivý pohádkový styl, který se stejnou osobitostí uplatnil i v prvním a čtvrtém Sandmanovi nebo ve dvou z Gaimanových dětských knih. V závěrečné části, nakreslené Paulem Johnsonem, ukazuje Timothymu možnou budoucnost Pan E, postava, jíž se Gaiman jako první tvůrce deset let od jejího vzniku chopil a radikálně ji proměnil. Během putování dojde i na několikeré setkání s rodinou Věčných.
Knihy magie se sice vyznačují opulentním epickým vyprávěním, rozpínajícím se napříč celým časem, avšak postrádají silnější příběhovou linku. To je logické – Gaiman plnil zadání a svědomitě svedl v jedné knize dohromady nespočet charakterů, jejichž role jsou nanejvýš epizodní. Skalní příznivci DC se asi rychle zorientují, avšak i tak přijde na řadu dohledávání různých spojitostí. Absolutnímu nováčkovi ve světě komiksu postavy neřeknou mnoho a Knihy magie mu budou připadat poněkud povrchní. Problém spočívá také v tom, že následující série komiksů o Timothym Hunterovi z pera Johna Neye Riebera a Petera Grosse české nakladatelství v dohledné době vydávat neplánuje. Alternativou může být prozaická šestidílná série od Carly Jablonské, již u nás mezi roky 2004 a 2005 vydalo nakladatelství Talpress.
Úvodní komiksové Knihy magie jsou především povinností pro sběratele výtvarně impozantních knih, jejichž literární část má na svědomí Neil Gaiman. S Timothym Hunterem v překladovém komiksu se však pravděpodobně přece jen setkáme – u příležitosti třicetiletého výročí vzniku Sandmana počátkem srpna tohoto roku začne vycházet jeho rozšíření, na němž budou pod Gaimanovým vedením pracovat čtyři další scenáristé. Jedna z částí bude navazovat právě na jeho Knihy Magie. Je takřka jisté, že takovou novinku si nakladatelství Crew ujít nenechá.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.