Cena Finlandia 2007
Informace o knihách oceněných literární cenou Finlandia za rok 2007 - hlavní kategorie, Finlandia Junior, Tieto-Finlandia.
Finské nakladatelství Otava zažilo rozhodně úspěšný rok, neboť obě nejvýznamnější literární ceny získaly knihy z jeho katalogu. Nejdříve se z ceny Finlandia Junior, udělené nejlepší knize pro děti a mládež letos již pojedenácté, radoval autorský a ilustrátorský manželský pár Aino Havukainen a Sami Toivonen. Jejich obrázkový manuál o Finsku, jehož hlavními hrdiny jsou dva svérázní bratři Tatu a Patu, je zajímavým příspěvkem k 90. výročí nezávislosti, které tato severská republika oslavila 6. prosince. Tatun ja Patun Suomi (Finsko podle Tatua a Patua) je již pátým příběhem této povedené kreslené dvojice a tentokrát se rozhodli „vědeckému“ zkoumání podrobit finskou přírodu, historii, zvyky i kulturní ikony. Jde o objektivní pohled zvenčí a vtipné ilustrace jsou plné detailů, takže je na nich co objevovat i při mnohonásobném čtení. Autoři totiž z vlastní zkušenosti dobře vědí, že dětské knížky se čtou stále dokola a že by to mělo bavit nejen děti, ale i dospělé, kteří předčítají.
O několik dní později Otava ovšem bodovala i v hlavní kategorii – laureátem ceny Finlandia udělované nejlepšímu románu roku se stal výtvarník a spisovatel Hannu Väisänen. Autobiografická kniha Toiset kengät (Jiné boty) navazuje na jeho rovněž autobiografickou románovou prvotinu Vanikan palat (2004, Kousky sucharů), v níž hlavní hrdina Antero líčí těžké dětství v početné rodině přísného ovdovělého poddůstojníka. V Jiných botách Antero pomalu dospívá, uvědomuje si umělecké nadání a postupně se vymaňuje z rodinných pout. Kulturní redaktorka Kaisu Mikkola (mimochodem: stejně jako vítězný autor rodačka ze severofinského Oulu, což zavdalo příležitost k nejrůznějším spekulacím o lokálním patriotismu), která vítěze ze šestice nominovaných vybírala letos, ve svém zdůvodnění vysvětlila, že zvolila knihu, která „má potenciál stát se klasikou a kterou je radost číst i podruhé či dokonce potřetí“. Pětapadesátiletý Väisänen v současnosti žije v Paříži a zažívá cenami vskutku nabité období, protože nedávno získal i státní uměleckou cenu za své výtvarné počiny.
Mezi nominované dále patřili finskošvédská spisovatelka Agneta Ara s magickým románem Det har varit kallt i Madrid (V Madridu byla zima), Juha Itkonen a jeho Kohti (Směrem k) vyjadřující se k otázce krize mezigeneračních vztahů, Jari Järvelä s další aktualizovanou variací na věčné téma mladé lásky nazvanou prostě Romeo ja Julia (Romeo a Julie), Sirpa Kähkönen a její historický román Lakanasiivet (Křídla z prostěradla) zachycující jeden den v Kuopiu roku 1941, a prvotina Laury Lindstedt Sakset (Nůžky), jejíž tématem je (ne)naplněnost adoptivního mateřství.
A abychom nazapomněli na literaturu faktu – cenu Tieto-Finlandia pro rok 2007 získal filmový historik a režisér Peter von Bagh za dokumentární koláž nazvanou Sininen laulu. Itsenäisen Suomen taiteiden tarina (Modrá píseň. Příběh umění v nezávislém Finsku), která doplňuje jeho stejnojmenný dvanáctidílný dokument.
článek vyšel v týdeníku A2 (2/2008)
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky a redakce A2