Norská literární cena Brageprisen putuje k Dagu Solstadovi
Norský prozaik Dag Solstad získal prestižní literární cenu Brageprisen za svůj poslední román Armand V. Fotnoter til en uutgravd roman (Armand V. Poznámky k nevykopanému románu).
Norský prozaik Dag Solstad získal prestižní literární cenu Brageprisen za svůj poslední román Armand V. Fotnoter til en uutgravd roman (Armand V. Poznámky k nevykopanému románu).
„Jsem velmi poctěn, i když mám pocit, že si cenu nezasloužím,“ řekl skromně na slavnostním předávání Dag Solstad. Zároveň ironicky podotkl: „Nečekal jsem to, ale nejsem překvapený, byla 33 % šance, že cenu získám“. Na letošní Brageprisen byli totiž kromě Solstada nominovaní ještě spisovatelé Kjartan Fløgstad a Jan Jakob Tønseth.
„Solstadův jedinečný a živý jazyk, dlouhá a složitá souvětí založená na opakování, přináší stále něco nového: teplo, rezignaci, pochopení a jednu důležitou osvobozující přísadu - komiku.“ Takto znělo zdůvodnění poroty.
Pětašedesátiletý Solstad již několikrát označil svou spisovatelskou kariéru za uzavřenou a své dva poslední tituly považuje za jakousi výjimku. Přesto dával autorův předposlední román 16.07.41 (2002) tušit nejen další knihu, ale i její hlavní postavu. Román o Armandovi V. se skládá z 99 poznámek, jež by měly být podkladem k románu, který se vypravěči nedaří napsat.
Solstadův oceněný román nijak nevybočuje z linie románů devadesátých let, výrazně se nemění ani typ postavy, ani románové kulisy (intelektuální univerzitní prostředí a západní čtvrti norského hlavního města jsou pro autora nezbytností). Šedesátiletý diplomat Armand rekapituluje svůj život, své životní i politické ideály a jejich postupná ztroskotávání. Otázka lidské identity, odcizení, hraní rolí vynucených společností vystupují stejně naléhavě jako v románech Ellevte roman, bok atten (Jedenáctý román. Kniha osmnáct., 1992) nebo Genanse og verdighet (Stud a důstojnost, 1994).