Peruánský spisovatel Daniel Alarcón byl prestižním britským časopisem Granta zařazen mezi nejnadějnější severoamerické autory.
Jan Paulík
Celý příběh se odehrává ve smyšleném státě a ve smyšleném městě, ovšem není těžké odhalit, že se Daniel Alarcón inspiroval v nedávné peruánské historii.
Ačkoli zřejmě unikne pozornosti tuzemských nakladatelů, řadí se útlý konverzační román Noční běžec úspěšného uruguayského spisovatele Huga Burela mezi nejzajímavější a nejzdařilejší románové počiny poslední dekády v Latinské Americe.
Uruguayský romanopisec a povídkář Hugo Burel si rychle vydobyl pověst velmi schopného autora a jeho spisovatelská dráha je k dnešnímu dni ověnčena nejrůznějšími literárními oceněními.
Literární svět si letos připomene padesát let od úmrtí chilské básnířky a prozaičky Gabriely Mistralové (1889–1957), uznávané a respektované ve své vlasti i v zahraničí jak pro literární schopnosti, tak pro osobní kouzlo a lidské kvality, jimiž si podmanila intelektuály, politiky i širokou veřejnost.
Román Krvavý duben (Abril rojo) peruánského spisovatele Santiaga Roncagliola (1975) získal v roce 2006 prestižní ocenění Premio Alfaguara - jako nejmladší autor v jeho desetileté historii.
Peruánský spisovatel Santiago Roncagliolo se dočkal největšího úspěchu v roce 2006, kdy získal za román Abril rojo (Krvavý duben) prestižní cenu Alfaguara.
Vyšel soubor kubánských povídek. Zdá se, že se moc nezdařil.
Mladí uruguayští ragbisté, jejichž letadlo se v říjnu 1972 zřítilo v chilských Andách, byli nemilosrdně vytrženi z příjemné bezstarostnosti mládí a postaveni před zdánlivě nesplnitelný úkol – přežít. Vypravěčem této knihy je jeden z přeživších, Nando Parrado.
V loňském roce uplynulo dvacet let od úmrtí spisovatele Jorge Luise Borgese, který se nesmazatelným písmem zapsal do hispanoamerické literární historie. Argentinská literatura tak ztratila dalšího ze svých osobitých tvůrců.
Kozlova slavnost peruánského spisovatele Maria Vargase Llosy (1936) navazuje na dlouhou tradici tzv. diktátorského románu v Latinské Americe, který v průběhu 20. století obohatil světovou literaturu několika skutečnými klenoty.
Antropoložka Květa Klímová-Pumerová zpracovala v nové knize další zajímavé téma – nabízí sondu do života indiánské komunity Ašháninků, jež obývá část peruánské Amazonie a kterou měla autorka možnost velmi dobře poznat.
V letošním roce uplynulo 20 let od úmrtí významného latinskoamerického spisovatele, Mexičana Juana Rulfa, jehož nepříliš rozsáhlá, ale o to významnější tvorba měla zásadní vliv na vývoj španělsky psaného románu 2. poloviny 20. století.
K českému čtenáři se s touto útlou publikací poprvé dostává tvorba kubánského autora Virgilia Piñery, "karibského Kafky".