Zázrak v Andách
Mladí uruguayští ragbisté, jejichž letadlo se v říjnu 1972 zřítilo v chilských Andách, byli nemilosrdně vytrženi z příjemné bezstarostnosti mládí a postaveni před zdánlivě nesplnitelný úkol – přežít. Vypravěčem této knihy je jeden z přeživších, Nando Parrado.
Vypravěč a jeden z přeživších Nando Parrado (stavící se občas trochu zbytečně do role nejstatečnějšího člena skupiny) přenese čtenáře po poněkud zdlouhavé úvodní kapitole, věnující se téměř výhradně popisu ragbyových pravidel, přímo mezi zasněžené vrcholky mrazivých andských věží.
Realistickým jazykem bez zbytečných kudrlinek a s minimem pozornost odvádějících tematických odboček dokáže skvěle a sugestivně vystihnout počáteční beznaděj (např. když se mladíci z rádia dozvědí, že pátrání po nich bylo přerušeno), otřesné momenty a děsivá rozhodnutí, jež museli v zájmu přežití učinit (mezi nejtěžší patřilo rozhodnutí, zda začít pojídat mrtvé přátele, aby nezemřeli hladem) a závěrečnou vzpouru proti nepříznivému životnímu osudu uprostřed kruté a přesto nádherné přírody. Šťastný konec zoufalé cesty z místa nehody (v nadmořské výšce okolo 3500 metrů!) za pomocí – po dvou měsících těžko představitelného utrpení – vžene čtenáři slzy do očí. Ačkoli nemile překvapí umístění rejstříku až na knižní vazbu, jde v tomto svědectví především o jeden neuvěřitelný příběh o lidské vůli. A ten je nesporným vítězem a formální nedostatky spolehlivě překryje.
Událost se stala námětem pro mnoho publikací (mezi nejzdařilejší patří kniha Alive: The story of the Andes Survivors Pierse Paula Reada z roku 1974) a inspirovala i stříbrné plátno – již v roce 1976 byl natočen mexický film Supervivientes de los Andes a v roce 1993 následovalo drama Přežít (Alive), které bylo k vidění i v České republice.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.