Král krimi
Jo Nesbø je současným králem norského kriminálního románu a tvůrčím otcem osobitého a nekonvenčního kriminalisty Harry Holeho.
Možná si řeknete, že bestselleristu Joa Nesbøho (*29. března 1960 v Oslu) není třeba příliš představovat, neboť jeho jméno se často skloňuje ve všech pádech, a někdy je tedy zaslechl snad již každý. Se skloňováním mívá ovšem řada lidí problémy, proto tohoto Nora nalezneme i v Příručce pro jazyk český (kde si lze správnost pádových koncovek ověřit). A jak je to s ostatními informacemi? Pojďme se podívat, co je Jo Nesbø zač.
O literaturu se dnes již slavný spisovatel zajímal odmala, protože jeho matka byla knihovnice, avšak nejprve se zdálo, že ve světě prorazí coby fotbalista. Slibně rozjetou kariéru v juniorské celostátní lize mu však překazily potíže s křížovými vazy v obou kolenech. Po absolvování Vysoké školy obchodní v Bergenu, kde vystudoval obory podniková ekonomika a finanční analýza, pracoval jako burzovní makléř a novinář. V roce 1992 založil hudební skupinu Di Derre (doslova „Tamti“), v níž dodnes působí jako kytarista, zpěvák a textař. V kapele dříve hrál i jeho dnes již zesnulý bratr Knut.
Roku 1997 Jo Nesbø pod pseudonymem Kim Erik Lokker (což byla přesmyčka názvu známého dánského žalmu Kimer, I klokker, který lze přeložit asi jako „Zvoňte, vy zvony“) zaslal do nakladatelství Aschehoug rukopis prvního detektivního románu s postavou Harryho Holea. Pseudonym zvolil proto, aby jeho jméno, v hudební branži již poměrně známé, neovlivnilo hodnocení textu. (Jak se nicméně později ukázalo, v nakladatelství Aschehoug o žádném Joovi Nesbøm nikdo nikdy neslyšel.) Rukopis nakladatele zaujal a na podzim téhož roku román Netopýr vyšel a odstartoval Nesbøho spisovatelskou kariéru. Nesbø za něj obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Rivertonovým klubem za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a také skandinávskou cenu Glasnøkkelen (Skleněný klíč), udělovanou za nejlepší kriminální román.
Série se svérázným vrchním komisařem Harrym Holem, který má potíže s alkoholem, nerespektuje své nadřízené a většinou operuje na vlastní pěst, dnes čítá už dvanáct dílů (viz seznam níže). Čtenáře baví i díky tomu, že Nesbø dokáže do svých děl zakomponovat humor, ironii a satiru – a Harry ironickými poznámkami mnohdy nešetří. Málokdo ví, že první a třetí díl této série vyšly v Česku pod názvy Netopýří muž a Červenka nese smrt již v roce 2008, resp. 2005, a to v nakladatelství Moba, tehdy však z nejrůznějších důvodů ještě zapadly. Dnes v češtině Joa Nesbøho vydává nakladatelství Kniha Zlín. Pouze román Macbeth, součást literárního projektu Hogarth Shakespeare, v jehož rámci slavní světoví spisovatelé zpracovávali po svém známá shakespearovská díla, vyšel v nakladatelství Práh. Jako jediný byl také přeložen z angličtiny.
Mimo výše zmíněnou sérii s Harrym Holem napsal Jo Nesbø dva samostatné thrillery Syn a Lovci hlav a také napínavý diptych Krev na sněhu a Půlnoční slunce. Krev na sněhu II, které se odehrávají na dalekém severu.
Jo Nesbø ovšem netvoří pouze pro dospělé, je také autorem knih pro děti o bláznivém vynálezci doktoru Proktorovi. Tuto sérii plnou vtípků, veršovánek a slovních hříček začal původně psát pro svou dceru, stále v ní však pokračuje. V češtině vyšlo všech pět dílů, v nichž kromě doktora Proktora vystupují dvě dítka školou povinná – chytrá copatá Líza a mrňavý zrzoun Bulík, který se ničeho nezalekne a do všeho se vrhá po hlavě. V jednotlivých dílech se zmiňuje tajuplná kniha zvaná Zvířata, jejichž existence vás nepotěší, jakýsi bestiář představující (po)tvory, s nimiž opravdu není radno přijít do styku. V roce 2010 nakladatelství Aschehoug ve spolupráci s Norským přírodovědným muzeem v Oslu připravilo výstavu těchto podivných bytostí, k níž byl vydán katalog. Ten posléze vyšel v češtině pod názvem Senzační sbírka zvířat doktora Proktora – jeho prostřednictvím se tedy lze alespoň s některými prapodivnými až strašidelnými zvířaty seznámit i u nás.
Jo Nesbø dlouho odolával návrhům na zfilmování svých knih. Jako první se zpracování pro stříbrné plátno dočkali Lovci hlav, které v roce 2011 úspěšně zpracoval norský režisér Morten Tyldum. Až v roce 2017 následoval Sněhulák v režii Švéda Tomase Alfredsona. Zfilmovány byly též dva díly s doktorem Proktorem: v roce 2014 doktor Proktor a prdicí prášek a v roce 2015 Doktor Proktor a vana času. Roli potrhlého vynálezce v nich ztvárnil velmi oblíbený norský herec Kristoffer Joner.
Jo Nesbø je také autorem námětu k velmi úspěšnému televiznímu seriálu Okupace, jehož dvě série se vysílaly i u nás (třetí by měla být v Norsku uvedena koncem roku 2019), a podílel se i na psaní scénáře. Děj seriálu se odehrává v blízké budoucnosti a točí se kolem násilného obsazení Norska Ruskem.
Jo Nesbø se řadí k nejpřednějším světovým autorům detektivního žánru. Jeho knihy byly přeloženy již do více než 50 jazyků a celosvětově se jich prodalo přes 40 milionů kusů. I ve čtyřapůlmilionovém Norsku vycházejí ve statisícových nákladech. Například román Žízeň měl první náklad v počtu 300 000 výtisků – jednalo se o rekordní číslo. Za svou tvorbu obdržel Jo Nesbø řadu nejrůznějších domácích i světových ocenění, k nimž patří také čestná cena Rivertonova klubu z roku 2016. Nesbø se tím zařadil mezi hrstku autorů, které Rivertonův klub ocenil již dvakrát.
Série s Harrym Holem:
1997 Flaggermusmannen – Netopýr, 2013 (Kniha Zlín)
1998 Kakerlakkene – Švábi, 2013 (Kniha Zlín)
2000 Rødstrupe – Červenka, 2014 (Kniha Zlín)
2002 Sorgenfri – Nemesis, 2011 (Kniha Zlín)
2003 Marekors – Pentagram, 2011 (Kniha Zlín)
2005 Frelseren – Spasitel, 2012 (Kniha Zlín)
2007 Snømannen – Sněhulák, 2012 (Kniha Zlín)
2009 Panserhjerte – Levhart, 2013 (Kniha Zlín)
2011 Gjenferd – Přízrak, 2014 (Kniha Zlín)
2013 Politi – Policie, 2015 (Kniha Zlín)
2017 Tørst – Žízeň, 2017 (Kniha Zlín)
2019 Kniv – Nůž, 2019 (Kniha Zlín)
Knihy pro dospělé mimo sérii:
2008 Hodejegerne – Lovci hlav, 2011 (Kniha Zlín)
2014 Sønnen – Syn, 2015 (Kniha Zlín)
2015 Blod på snø – Krev na sněhu, 2015 (Kniha Zlín)
2015 Mere blod – Půlnoční slunce. Krev na sněhu II, 2015 (Kniha Zlín)
2018 Macbeth – Macbeth, 2018 (Práh)
Knihy pro děti:
2007 Doktor Proktors prompepulver – Doktor Proktor a prdicí prášek, 2012 (Jota)
2008 Doktor Proktors tidsbadekar – Doktor Proktor a vana času, 2012 (Jota)
2010 Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje – Doktor Proktor a konec světa. Možná, 2013 (Jota)
2012 Doktor Proktor og det store gullrøveriet – Doktor Proktor a Velká loupež zlata, 2013 (Jota)
2016 Kan Doktor Proktor redde jula? – Zachrání doktor Proktor Vánoce?, 2017 (Kniha Zlín)
Senzační sbírka zvířat doktora Proktora, 2018 (Kniha Zlín)
Autorovy osobní stránky: http://www.jonesbo.com/
aktualizováno 10.10.2019
foto © Stian Broch