iLiLaboratoř literární kritiky nebude nudné školení
Tisková zpráva Sdružení pro iLiteraturu, z. s. k zahájení projektu iLiLaboratoře literární kritiky
„Čekáme přísnou kritiku toho, co děláme,“ uvedla v představení iLiLaboratoře literární kritiky Jovanka Šotolová, předsedkyně Sdružení pro iLiteraturu. Toto sdružení zastřešuje známý projekt iLiteratura.cz – internetový časopis, který informuje české čtenáře o knižních novinkách a obecně o české i zahraniční literární scéně.
„Když iLiteratura před téměř dvaceti lety vznikala, chtěla být jako maják v rozbouřených vodách českého knižního trhu. Dnes už nemusí své čtenáře pracně hledat, má poměrně širokou obec stálých i náhodných návštěvníků. O to víc se redaktoři časopisu zamýšlejí nad tím, jestli neusnuli na vavřínech a plní svá někdejší předsevzetí,“ uvedla B. Grečnerová z redakčního kolektivu, která se na přípravě projektu iLiLaboratoře podílela. V konkurenci nových forem informování o knihách, které se zejména na internetu silně prosazují, se tato otázka objevuje o to naléhavěji. Proto redakce přivítala grantovou výzvu KU – Program Kultura vyhlášenou českým zprostředkovatelem podpory z Fondů EHP 2014–2021 a připravila projekt iLiLaboratoř literární kritiky. Žádost se kýžené podpory dočkala a redakční kolektiv časopisu iLiteratura.cz tak má jedinečnou možnost pro jednou dělat i něco „čistě pro sebe“. Všichni budoucí účastníci připravovaných šesti workshopů samosebou věří, že to, co se dozvědí a co si mezi sebou prodiskutují, následně zúročí ve své práci pro odbornou i širokou veřejnost.
Co je iLiLaboratoř literární kritiky
„Projekt má otevřít interní diskusi nad kvalitou literární kritiky publikované v časopise iLiteratura.cz, ale i nad budoucností on-line média,“ upřesňuje J. Šotolová, která je také šéfredaktorkou tohoto časopisu. Projekt iLiLaboratoř literární kritiky je podle jejího popisu určen pro kmenové redaktory časopisu iLiteratura.cz. Jeho smyslem je profesní rozvoj redaktorů, tedy jejich další vzdělávání, a to v několika klíčových oblastech: umělecká kritika (teorie a praxe kritické reflexe literární tvorby, včetně nových on-line forem kritiky), literární kritika v internetovém médiu (ve vztahu k provozu kulturní instituce v on-line prostoru: rozvoj webové platformy, ekonomické modely fungování on-line časopisu, jedinečnost a identita v on-line prostoru, propagace), literární kritika v denní praxi (rozvoj soft skills, spolupráce a komunikace v on-line redakci).
První z připravovaných workshopů se odehraje 22. února. Redakce si na toto – i dalších pět pracovních setkání – přizve dva externí odborníky. Důležitým cílem projektu je totiž i posílení spolupráce: zapojení literárních kritiků z jiných časopisů umožní reflexi kvality literární kritiky obecně, zapojení expertů z oblastí mimo literaturu (byznys, IT, marketing) debaty obohatí o mezioborové zkušenosti.
Cílem projektu není jen zlepšení kvality redakční práce, jeho dosah bude širší: „Nejde nám o kariéru jednotlivců, ale o prohloubení kvality literární kritiky obecně. Jsme přesvědčeni o tom, že každá dílčí inovace se projeví v kultivaci literárního prostoru ČR a knižního trhu: v důsledku by tak z projektu měli těžit především čeští čtenáři,“ potvrdila J. Šotolová.
Projekt iLiLaboratoř literární kritiky získal podporu z prostředků Fondů EHP 2014–2021 v rámci program KU – Program Kultura.
Oficiální web EEA and Norway Grants.