Wolfram Höll získal Mülheimskou cenu za drama
Nejlepší německojazyčnou jevištní novinkou roku se stala hra Drei sind wir nadějného německého dramatika Wolframa Hölla. Cenu publika si vysloužila matadorka divadelní scény Sibylle Bergová.
Zdá se, že si německojazyčná divadelní scéna našla nového oblíbence. Držitelem letošní Mülheimské ceny za drama (Mülheimer Dramatikerpreis) se stal lipský rodák Wolfram Höll (*1986), porotu zaujala jeho hra Drei sind wir (Tři jsme). Mladý německý dramatik, který však studoval a žije ve Švýcarsku, tak navázal na úspěch z roku 2014, kdy ocenění získala jeho divadelní prvotina Und dann (A pak). Novinka Drei sind wir je od 20. února letošního roku k vidění na prknech lipského Schauspielu.
Pro oceněný příběh mladého manželského páru a jejich sotva narozeného smrtelně nemocného dítěte se v závěrečném veřejném hlasování vyslovila trojice porotců. Ta vyzdvihla nejen široké spektrum možností, jež text divadelníkům nabízí, ale také autorovu ochotu riskovat. Zbývající dva hlasy připadly dramatičce a prozaičce Sibylle Bergové (*1962), respektive její hře Und dann kam Mirna (A pak přišla Mirna), kterou do Mülheimu přivezla berlínská scéna Maxim Gorki Theater. Tentýž soubor uvedl na tradičním květnovém festivalu ještě inscenaci The Situation o politické „situaci“ na Blízkém východě, jejíž autorkou je v Německu působící izraelská dramatička a režisérka Yael Ronenová (*1976). Sedmičku nominovaných dále doplnili Armin Petras (*1964), píšící pod pseudonymem Fritz Kater, Thomas Melle (*1975), Ferdinand Schmalz (*1985) a Felicia Zellerová (*1970).
O Mülheimskou cenu za drama se každoročně ucházejí nové dramatické texty německy píšících autorů, které se v dané divadelní sezóně dočkaly prvního uvedení na jevišti. Vítěze volí pětičlenná porota obvykle ze sedmi či osmi kandidátů, pozvané divadelní soubory navíc nominované texty představují divákům na doprovodném festivalu Stücke (Hry). Ocenění se tak liší od řady jemu podobných, neboť se nesoustředí primárně na kvalitu uváděné inscenace, nýbrž na přednosti výchozího dramatického textu. Vítěz se může vedle patřičné prestiže těšit i z finanční dotace ve výši 15 000 eur. Kromě hlavní ceny je v Mülheimu udělována i cena publika, kterou letos získala Sibylle Bergová. Oblasti tvorby pro děti a mládež se věnuje souběžně konaný sesterský festival KinderStücke. Jeho hlavní cenu získal stejně jako loni Carsten Brandau (*1970), tentokrát za hru Himmel und Hände (Nebe a ruce).
Mülheimskou cenu za drama uděluje město Mülheim an der Ruhr pravidelně od roku 1976. Wolfram Höll se stal už sedmým dramatikem v historii ocenění, jemuž se podařilo zvítězit více než jednou. Pomyslný rekord drží rakouská nobelistka Elfriede Jelineková (*1946), jejíž hry byly vyznamenány hned čtyřikrát, a to v letech 2002, 2004, 2009 a 2011. K několikanásobným držitelům ceny dále patří Rainald Goetz (*1954), Dea Loherová (*1964) či René Pollesch (*1962).