Nejlepší knihy roku 2024
Co číst, co darovat, co doplnit do vlastní knihovny? Co nezapomenout uplatnit ve vášnivé debatě o letošní nadílce knižního trhu? Nabízíme redakční výběr nejlepších knih vydaných v uplynulém roce. Je předem roztříděný do různých poliček: podle žánru, námětu a cílového čtenáře.
Po celý rok sledujeme nabídku knižních novinek a před polovinou prosince z toho, co jsme přečetli, sestavujeme přehledný seznam. Snad bude užitečný pro ty, kdo mají pocit, že jim něco uteklo, nebo si jen s námi chtějí připomenout, co je také zaujalo. Při sestavování tohoto přehledu necháváme stranou tituly, které podle nás další propagaci nepotřebují, namátkou to mohou být knihy jako Michael Cunningham: Den (EMG / Odeon), Virginie Despentes: Teorie King Konga, Vernon Subutex 3 (AM / Garamond), Emma Kausc: Narušení děje (Host), Miloš Urban: Dr. Alz (Argo).
Nejlepší knihy roku hledáme každoročně, přestože jde o těžký a nevděčný úkol: pokaždé někomu ublížíme, bojujeme s tím, že se nám všichni do seznamu nevejdou, a tíží nás, že na někoho třeba zapomeneme. I tak je pro nás důležité seznam tipů nabídnout: někomu snad pomůžeme v nouzi při hledání dárků, jinému připomeneme titul, který si určitě chtěl přečíst, jen mu ten nápad někam uplaval. Před koncem roku se sice s různými anketami roztrhl pytel, ta naše se ale v mnohém liší. Stejně jako náš časopis totiž pokrývá nebývale široký záběr současné nejen české, ale i světové literatury. Kromě domácích autorů v našich tipech najdete také výjimečné překladové tituly z literatury finské, japonské, italské, irské nebo švýcarské. Totéž platí i o žánrové literatuře a non-fiction, kam jsme zařadili například i izraelské nebo nizozemské tituly. Nezapomínáme ani na poezii, která často zůstává stranou, zvláštní místo dostává komiks a stejně i knížky pro nejmladší čtenáře. Zviditelnit dobré knihy, které vás nalákají ke čtení, považujeme za důležité – i když jde jen o úzký výběr třiceti vytipovaných titulů.
překladová beletrie
Paolo Giordano: Tasmánie
Přel. Alice Flemrová, EMG / Odeon, 2024, 296 s.
Klimatická změna jako osobní problém: Paolo Giordano poutavě prolíná intimní, společenské a celosvětové průšvihy a ukazuje, že pochopit vážnost situace není tak složité jako začít jednat, abychom odvrátili nebezpečí, když se jim řítíme vstříc. Protože my to často prostě nedokážeme.
Pro přemýšlivé a nerozhodné se sklonem k depresím
Georgi Gospodinov: Časokryt
Přel. David Bernstein, Argo, Praha, 264 s.
Příběh Kliniky minulosti, která zpočátku pomáhala pacientům s Alzheimerovou chorobou a poté byla používána jako nostalgický stroj a zbraň nacionalismu, je jakousi parafrází krátké občanské paměti: bulharský spisovatel Gospodinov mistrně zvládá mísit individuální a kolektivní osudy.
Pro příliš důvěřivé
Agota Kristof: Včera
Přel. Jan Machonin, ilustr. Eva Kmentová, Praha, Akropolis, 290 s.
Příběh Sandora Lestera, který sní o tom, že se stane slavným spisovatelem, a prozatím si ubíjející dny naplněné pouze prací v továrně ozvláštňuje sněním o Line, ženě svého života. Jednoho dne se Line skutečně objeví. Nebo ne? Francouzsky píšící švýcarská autorka s maďarskými kořeny ukazuje, jak barvitě lze prožívat navenek naprosto monotónní každodenní rutinu.
Pro kreativní duše, které žádné tragédie nezastaví
Seosamh Mac Grianna: Vlastní cestou
Přel. Radvan Markus, Argo, Praha, 2024, 260 s.
Netradiční autofikce jednoho z nejvýznamnějších irsky píšících autorů vás vezme na pěší túru po Walesu, ale přes odbočky do irské historie i literatury. V cestopisu, který není tak úplně cestopisem, se Seosamh Mac Grianna vyrovnává se svým vztahem k Irsku, jeho obyvatelům, institucím i sobě samému.
Pro rebely
Kenzaburó Óe: Němý výkřik
Přel. Anna Cima, AM / Vyšehrad, Praha, 2024, 320 s.
Příběh dvou bratrů zmítaných rodinnými traumaty a společenskými konflikty zkoumá temné stránky lidské duše. Dílo plné groteskní expresivity a existenciálního zoufalství reflektuje autorovy osobní zkušenosti i historické bolesti poválečného Japonska. Kenzaburó Óe je nositelem Nobelovy ceny za literaturu.
Pro bojovníky se smyslem pro humor
Pirko Saiso: Nejmenší společný násobek
Přel. Jitka Hanušová, Host, Brno, 2024, 211 s.
Náhlá smrt otce vyvolá u dcery příval barvitých vzpomínek na dětství v poválečných Helsinkách: až dívka vyroste, chce se stát spisovatelkou a tátou. První díl autofikční trilogie, zpracovávající témata identity a jinakosti, vyšel ve Finsku původně už roku 1998, dnes však nově oslovuje čtenáře po celém světě.
Pro odvážné
česká literatura
Michal Ajvaz: Pasáže
Druhé město, Brno, 2024, 456 s.
Pasáže, někdy skryté, jindy patrné na první pohled, propojují ve městech různé ulice i čtvrti, v textech zase různé knihy. Vkročení do nich ale často otevírá svébytný svět ve světě. Ajvaz znovu předestírá rozvětvený fikční svět a ukazuje tak na úžasnou mnohost a zároveň i jednotu světa reálného.
Pro hádankářstvo
Tereza Boučková: Dům v Matoušově ulici
EMG / Odeon, Praha, 2024, 208 s.
Útlý román potěší nejen čtenáře, kteří při chůzi po chodníku občas zapřemýšlejí nad tím, kdo asi žije či žil za okny a dveřmi, kolem nichž většinou nevšímavě projdeme. Vtáhne ale i zájemce o naši moderní historii – v knize se k ní dostáváme prostřednictvím příběhů významných osobností osudově spojených právě s titulním domem.
Pro chodce i badatele
Vratislav Maňák: Goethe v Mariánských Lázních
Adolescent, Jihlava, 2024, 61 s.
Dva příběhy stárnoucích spisovatelů – jeden reálný, druhý fiktivní – a jejich posledního vzplanutí pro mládí a krásu, tváří v tvář vlastní směšnosti. Útlá knížka zaujme uměleckými ilustracemi, překvapí neobvyklým žánrem „récit“, mísícím povídku s literaturou faktu, a možná čtenářům otevře jiný pohled nejen na Goetha, ale i na Mannovu Smrt v Benátkách.
Pro poblouzněné i poblouznivší
Jonáš Zbořil: Flora
Paseka, Praha, 2024, 168 s.
Dojemná a fantaskní novela o rodičovství a prolínání technologie a přírody. Kdo je to Flora? Čouhají z ní kabely, ale roste a učí se odmlouvat. Jako neřešitelný rébus stojí v centru moderní variace na příběh o Otesánkovi, která zaujme originální básnickou imaginací.
Pro ty, kdo touží po dítěti
poezie
Pavel Kotrla: Synonymum krajina
Ilustr. Libor Sošťák, Klenov, Bystřička, 2024, nepaginováno
Krása a síla přírody zobrazená nejen ve verších, ale také v obrazech. Minimalistický bibliofilský počin, který může řadě čtenářů napovědět, jak číst poezii.
Pro knihomily
Lubomír Tichý: Místní
Fra, Praha, 2024, 76 s.
Tichá dramata, rozjeté kočky a rozjeté felicie. Díky této debutové básnické sbírce vám opět dojde, že v dětských očích dobrodružství nikdy nekončí.
Pro průlezkáře
knihy pro děti
Dvořáková: Žako a Stopotvorná
Ilustr. Magdalena Rutová, Baobab, Praha, 2024, 120 s.
V centru poetického vyprávění, originálně propojujícího svět zvířat se světem lidí, stojí strom jménem Velikán. Jeho semínka dokážou zesílit některou výraznou vlastnost, ale hrdinové příběhu zjišťují, že to často nemusí být zrovna výhoda.
Pro zvědavce, pokud jsou i ve zvířecí říši jako doma
Danišová: Jekh, duj, trin! Jak jedna malá žabka dohopkala do školy
KHER, Praha, 2024, 24 s.
Malou Vanesku zvanou Žabka už brzy čeká velká životní změna. Kniha o blížícím se nástupu do školy je napěchována ilustracemi, básničkami, hádankami či úkoly. Sympatická a zvídavá vypravěčka přibližuje prostředí romské rodiny, ale originální zpracování má potenciál oslovit všechny předškoláky.
Pro předškoláky
Enne Koens: Odtud je vidět celý svět
Přel. Pavla van Dam Marková, ilustr. Maartje Kuiper, Meander, Praha, 2024, 208 s.
Tajemný modrý dopis, devítiletá dívka pochybující o svém původu a sídliště plné zručně vykreslených postaviček dohromady tvoří příběh o tom, že každému v životě něco schází. Nizozemská autorka i v druhé knize přeložené do češtiny rozvíjí vážná témata, ale dopřává čtenářům dostatečný a potřebný příděl naděje.
Pro odvážné, když se nespokojí s první odpovědí
žánrová literatura
fantasy
Shelley Parker-Chan: Jež se stala sluncem
Přel. Vojtěch Ettler, Host, Brno, 2024, 472 s.
Román inspirovaný čínskými dějinami 14. století vypráví o ženě, která se v přestrojení za muže postavila do čela armády a zvítězila nad vládnoucími Mongoly. Nečekejme však čínskou Johanku z Arku, hrdinka umí být velmi krutá a bezohledná, jinak by v drsném světě nepřežila.
Pro válečnice
historický román
Stefan Hertmans: Vzestup
Přel. Radka Smejkalová, AM / Garamond, Praha, 2024, 344 s.
Román o vlámském esesákovi se odehrává během nacistické okupace Belgie a klade důraz na všednost člověka zahleděného do sebe, jehož zločinné jednání má následky pro celou rodinu. Příběh kolaboranta, který sestavoval seznamy Židů, odbojářů a dalších podezřelých osob, se reportážně i poeticky věnuje právě i jeho rodině a také jeho dalším osudům po konci války.
Pro žalobníčky
humor
Mahler: Kafka v kostce
Přel. Michaela Škultéty, Argo, Praha, 2024, 128 s.
Stručný životopis slavného spisovatele se točí kolem teorie, že jeho texty nepostrádají humor, byť jsou vnímány jako trpké a existenciální. Rakouský komiksový kreslíř proto knihu prokládá jemnými karikaturami, které s nadsázkou a humorem glosují jednotlivé etapy Kafkova života i děje jeho literárních příběhů.
Pro kavky
krimi
Ajelet Gundar-Gošen: Kde číhá vlk
Přel. Magdaléna Jehličková, AM / Garamond, Praha, 2024, 304 s.
Pomstil se židovský středoškolák za přepadení synagogy i za šikanu ve škole svému černošskému spolužákovi? Izraelská spisovatelka přenáší židovsko-islámský konflikt do zdánlivě bezpečné Kalifornie. A trochu klamě tělem, protože v závěru románu vyprávěného rozrušenou matkou, která pochybuje o nevině svého syna, děj stočí k čisté kriminálce.
Pro podezřívavé matky
sci-fi
Ray Nayler: Hora v moři
Přel. Milan Pohl, Host, Brno, 2024, 408 s.
Inteligentní bytosti se možná nenacházejí ve vesmíru, ale v hlubinách moře. Alespoň dle výzkumnice, která se věnuje překvapivým objevům ze světa velkých chobotnic. Sci-fi z blízké budoucnosti má prvky ekologického apelu i kyberthrilleru a přináší i neotřelý nápad, po kterém už na hlavonožce nebudeme hledět s despektem.
Pro neopatrné potápěče
vztahy
Claire Keeganová: Na konci dne
Přel. Hana Ulmanová, Prostor, Praha, 2024, 128 s.
Tři povídky o vztazích poznamenaných sobectvím, komunikačním mrzáctvím a morálními selháními. Irská spisovatelka vyniká úsporným až minimalistickým stylem, nicméně své chybující hrdiny dokáže vylíčit neobyčejně sugestivně. A muži z toho nevycházejí moc dobře.
Pro zklamané milenky
komiks
Charles Burns: Bludiště (díl třetí)
Přel. Martin Svoboda, Trystero, Praha, 2024, 88 s.
Závěrečný díl mysteriózní i psychedelické vize nejpodivnějšího severoamerického komiksového autora. Ze zprvu realistické výpravy amatérského fimového štábu do hor se brzy vyklube divoké hororové dobrodružství s vesnickými kanibaly či mimozemskými medůzami. A samozřejmě je to příběh o lásce a jejích peripetiích v mladém věku.
Pro medúzy
Kazuo Koike, Góseki Kodžima: Šógunův popravčí
Přel. Anna Křivánková, Crew, Praha, 2024, 756 s.
Kat jako hlavní hrdina epizodně vystavěného vyprávění z 18. století. Pitaval dobových kriminálních případů představuje Japonsko mezi feudalismem a novou dobou, zemi, v níž končila éra samurajů a rostl vliv obchodníků a dalších měšťanů. Vyvedeno precizní realistickou perokresbou, vzdálenou obvyklým představám o tom, jak vypadá manga.
Pro sekáče
Mikuláš Podprocký, Tereza Verecká: Winton nebyl sám
Argo, Praha, 2024, 224 s.
Rozsáhlý komiksový román líčí nejen osudy Nicolase Wintona a to, jak zachránil české židovské děti před nacisty. Přibližuje i další aktivisty, kteří pomáhali lidem uniknout před plynovými komorami. S nečekaně uměřenou, ale zároveň nápaditou a vynalézevou kresbou výtvarníka, který se dosud věnoval středověku nebo sci-fi.
Pro zachráněné
non fiction
etologie
Daniel Frynta, Jan Havlíček, Marek Špinka, Iveta Štolhoferová (eds.): Etologie. Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů
Academia, Praha, 2024, 668 s.
Neocenitelná příručka vybavená řadou působivých barevných ilustrací, fotografií i názorných diagramů a grafů. Přesvědčivě dokládá, že minimálně u savců najdeme alespoň v zárodku snad všechny emoce přítomné i u nás. Bylo by totiž absurdní domnívat se, že schopnost emotivně prožívat svou situaci se náhle a najednou vynořila až u člověka. Chování živočichů kniha vysvětluje v jeho komplexnosti, z několika perspektiv i tak, jak se dané mechanismy mohly vyvinout.
Pro ty, kdo chtějí pochopit, co to znamená chovat se jako zvíře
evoluční sociologie
Frans de Waal: Odlišní. Jak nám primáti pomáhají pochopit naše genderové role
Přel. Klára Mathé, Práh, Praha, 2024, 444 s.
Co dělá ženu ženou a muže mužem? Jak se liší biologické pohlaví od genderu? Je homosexualita lidským vynálezem? Proslulý primatolog na základě vědeckých poznatků i vlastních pozorování zkoumá, do jaké míry je naše chování produktem genů a nakolik je formuje výchova.
Pro nás všechny, nahé opice
historie idejí
Sarah Bakewellová: Humanismus. Sedm set let svobody myšlení, touhy po poznání a naděje
Host, Brno, 2024, 430 s.
První české komplexní dějiny humanismu přibližují mimo jiné to, kdy začal pojem humanismu zohledňovat i ženy a příslušníky neevropských národů. Kniha výborně vykresluje historii a budoucnost pojmu, který mnozí už předčasně pohřbili.
Pro humanisty uvědomělé i ty, kteří to o sobě nevědí
kultura
Linda Kudrnovská a kol.: Identita. Příběh českého grafického designu
Paseka, Praha, 2024, 520 s.
Ukázkově upravená a invenčně sepsaná kniha komplexně mapuje dějiny českého grafického designu, jeho současnost i vyhlídky, a to i v oblastech, kde jeho přítomnost běžně nevnímáme – například na náhrobních kamenech. Čtenáře poučí, proč se vyhýbat designu, který manipuluje nebo zbytečně zahlcuje, a naopak jak smysluplně číst ten užitečný.
Pro luštitelstvo vizuálních šifer
sociologie módy
Adéla Šponerová: On Fashion. O (bez)významnosti módy
CPress, Praha, 2024, 216 s.
Svět současné módy jako zrcadlo odrážející obecné společenské trendy a zároveň zpětně urychlující jejich šíření. Je pravda, že kdo nosí tepláky, rezignoval na život? A jsou v oblasti módy zvýhodněni muži, či ženy?
Nejen pro fintily
urbánní studia
A. Gjuričová, M. Nodl, S. Pospíšil: Město jako laboratoř změny
Argo, Praha, 2024, 304 s.
Stále více lidí se stěhuje do měst, a proto je dobré se v mezioborové perspektivě ptát na to, jak je stavět i spravovat, aby byla odolná vůči krizím a dalo se v nich dobře žít. A právě to dělá tato kniha.
Pro městomily
Co se do výběru nevešlo?
Jako obvykle jsme se v tomto přehledu vyhýbali střetu zájmů, proto jsme předem vyřadili knihy, na nichž se podílel někdo z redakce nebo z našich častých přispěvatelů. Mezi nimi tyto tituly:
Artem Čech: Bod nula, přel. Karolina Juráková, Tereza Chlaňová, Lucie Poian, Adéla Mikešová, Julie Swan, Lidiya Dorosh, Zuzana Špinková, Fra, 2024 (redigovala Marie Voslářová)
Anjet Daanje: Píseň o čápu a velbloudovi, přel. Magda de Bruin Hüblová, Bourdon, 2024
E. Gilk, M. Nodl, J. Wiendl (eds.): Město a literatura, Argo, Praha, 2024 (kapitola Jana Lukavce)
Oskar Kroon: Vinga čeká na vítr, přel. Marie Voslářová, 2024
Édouard Louis, Ken Loach: Dialog o umění a politice, přel. Sára Vybíralová, Paseka, 2024 (redigovala Jovanka Šotolová)
Nagíb Mahfúz: Děti naší ulice, přel. Jitka Jeníková, dybbuk, 2024
Marek Toman: České sklo, Akropolis, 2024
Jean-Philippe Toussaint: Flashdisk, přel. Jovanka Šotolová, Fra, Praha, 2024