Markus Nummi
Finský autor Markus Nummi ve svých dílech problematizuje vztah mezi realitou, psanou historií a fikcí.
Finský prozaik Markus Nummi (* 1959) vystudoval historii a filozofii. Poté pracoval jako filmový scenárista, režisér a producent. Jako spisovatel debutoval až v pětatřiceti letech románem Zmizelá Paříž (Kadonnut Pariisi), za nějž obdržel cenu J. H. Erkka určenou nejlepší prvotině roku. V románu se prolínají tři roviny – absurdní fantazie, historismus evropského ústředního archivu, který chtěl vytvořit Napoleon, a atmosféra dnešních mezilidských vztahů. Autor zde problematizuje vztah mezi realitou, psanou historií a fikcí.
Po desetileté přestávce vydal Nummi v roce 2004 rozsáhlý román Čínská zahrada (Kiinalainen puutarha). Příběh se odehrává na počátku dvacátého století ve vzdáleném Kašgaru, kde působí švédská misie. Jeho rámec tvoří na jedné straně osudy dvou místních sirotků a na druhé straně vzpomínky finského maršála Mannerheima na výzkumnou (či snad výzvědnou) misi po západní Číně. Hlavním tématem je však střet křesťanství s islámem a postavení dětí ve válečném konfliktu.
Zatím posledním autorovým dílem je román Pytlík bonbonů (Karkkipäivä), který byl před dvěma lety mezi nominovanými na cenu Finlandia. I v něm je ve středu dění dítě – devítiletý osamělý a zanedbávaný chlapec Tomi žije na sídlišti a jeho osud je v knize nahlížen z perspektivy sociální pracovnice, souseda-spisovatele a návrhářky vnitřních prostor supermarketů. Sám Tomi se ve svých představách převtěluje v akčního hrdinu.
Markus Nummi bude 18. května 2012 hostem pražského knižního veletrhu Svět knihy.