Elizabeth Bishopová (1911–1979) patří k nejvýraznějším postavám moderní americké poezie. Její čtyři krátké sbírky básní jsou v anglicky mluvícím světě tak známé a uznávané, že staví do stínu básnířčinu prozaickou tvorbu, která bývá vnímána spíše jako jakýsi dodatek k jejím básním, v horším případě jako pouhý zdroj biografických informací.
Mariana Housková
Výbor z próz významné americké básnířky 20. století. Pro její povídky a vzpomínkové texty, podobně jako pro její poezii, jsou typické přesné popisy krajin a zvířat, smysl pro detail a jemný humor, s nímž pozoruje okolní svět, humor, který se ovšem často pojí s podtónem úzkosti a smutku.
Dějiny americké poezie Jiřího Flajšara jsou tak dílem jistě vítaným a mohly být i velmi záslužným. Bohužel realizace tohoto ambiciózního, grantem podpořeného projektu jeho potenciál nenaplňuje a přes určitý nezpochybnitelný informační přínos je kniha zklamáním.
Poslední román známého peruánského spisovatele Jaime Baylyho Y de repente, un ángel (An znenadání, anděl, 2005) se podobně jako Baylyho předchozí díla odehrává v současné Limě.
Prestižní cenu nakladatelství Planeta, Premio Planeta 2005, získala mallorská pisovatelka Maria de la Pau Janer za román Pasiones romanas
Jaime Bayly (Lima, 1965) patří mezi hlavní představitele mladé generace hispanoamerických autorů.
Maria de la Pau Janer (Palma de Mallorca, 1966) vystudovala katalánskou filologii na mallorské univerzitě, kde působí jako profesorka.
Poslední román jednoho z nejznámějších současných španělských spisovatelů, Enriqua Vila-Matase, je zatím jeho nejrozsáhlejším dílem.
V úvodu bych vás rád upozornil, co ode mě máte očekávat – či spíše co očekávat nemáte...
Svět angloamerické literární kritiky byl v roce 2000 nadšen. Nakladatelství Harvardovy univerzity vydalo cyklus šesti dosud nepublikovaných textů snad nejslavnějšího argentinského spisovatele.
Elizabeth Bishopová patří ke generaci, která přichází po velkých básnících angloamerického modernismu, jako byl T. S. Eliot, Ezra Pound, William Carlos Williams, Wallace Stevens či Marianne Moorová.
Elizabeth Bishopová je jednou z nejdůležitějších básnířek americké literatury 20. století.
Španělský romanopisec Javier Cercas, autor bestselleru Vojáci od Salaminy (Los soldados de Salamina), vydal po čtyřech letech nový román.
Maríasův román Srdce tak bílé vychází v českém překladu dvanáct let po prvním španělském vydání a osm let po překladu německém, který znamenal obrovský úspěch; kritik Marcel Reich-Ranicki Maríase označil za jednoho z největších žijících světových spisovatelů a jeho román za geniální dílo.
Přehled nejvýznamnějších španělských literárních cen za rok 2004.
Španělský spisovatel Pedro Zarraluki se narodil v Barceloně v roce 1954.
Prestižní Nadalovu cenu za román (Premio Nadal) získal v roce 2005 barcelonský spisovatel Pedro Zarraluki za román Un encargo difícil.
Kolumbijský nositel Nobelovy ceny za literaturu Gabriel García Márquez vydal po deseti letech opět román.
za tyto básně za tuhle sbírku papírů tenhle/ houf kousků které se snaží ještě dýchat/ ta jemná drsná slova mnou pospojovaná/ zaplatím svou spásou...
Staří profesoři už nechali/ kabáty v čistírně/ a odešli do luk...
Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je čtyřicetiletý soukromý detektiv Ricardo Blanco, který provozuje kancelář v Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Ricarda si najme krásná dívka z lepší společnosti, María Arancha, aby vyšetřil údajnou sebevraždu jejího snoubence.
Kniha Las películas de mi vida (Filmy mého života) je posledním románem jednoho z nejvýraznějších představitelů mladé generace chilských prozaiků Alberta Fugueta (1964).
Ve španělském nakladatelství Planeta v nejbližších dnech vyjde zvláštní ilustrované vydání úspěšného románu Carlose Ruize Zafóna La Sombra del Viento (Stín větru), který byl jedním z největších španělských bestsellerů roku 2002.
Nejprestižnější hispánskou literární cenu Premio Cervantes za rok 2003 získal chilský básník Gonzalo Rojas.
Každý rok se v hispánském světě udělují desítky, možná stovky literárních cen.
Před rokem se už celý hispánský svět chvěl nedočkavostí. Každým okamžikem měl vyjít první díl pamětí patrně nejslavnějšího hispanoamerického spisovatele všech dob, kolumbijského nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíi Márqueze.
V noci z pátku 17. října na sobotu 18. října 2003 náhle zemřel na letišti v Bangkoku jeden z nejznámějších současných španělských spisovatelů Manuel Vázquez Montalbán
Nakladatelství Mladá fronta vydalo v těchto dnech rozsáhlý kulturně-historický esej Pohřbené zrcadlo významného mexického spisovatele, dramatika a esejisty Carlose Fuentese. Českému čtenáři se tak dostává do rukou jedno z reprezentativních děl hispanoamerické esejistiky.
Nakladatelství Odeon vydalo český překlad posledního románu Argentince Federica Andahaziho "Vlámské tajemství".
Novela významného současného španělského spisovatele Antonia Muñoze Moliny (1956) En ausencia de Blanca se už pro svůj rozsah neřadí mezi velké romány tohoto autora, přesto měla velice kladný kritický ohlas a je všeobecně pokládána za zdařilé dílo.
Španělský spisovatel Antonio Muñoz Molina (1956) je španělskou literární kritikou pokládán za jednu z nejvýraznějších postav současné prózy.
Juan Manuel de Prada (Baracaldo, Vizcaya, 1970) vstoupil do literatury v polovině devadesátých let knihami povídek Coños (1995) a El silencio del patinador (1995).
V útlém výboru z povídek chilského prozaika Francisca Coloana Ohňová země se otevírá nový světkterý neměl v literatuře místo, dokud z něho nevzešel tento spisovatel, jenž ho povýšil na literární prostor.
Kniha Konec hry (Final del juego, 1956) je první ucelenou sbírkou Cortázarových povídek přeloženou do češtiny. Kromě textů, které byly zařazeny ve starších výborech (například "Axolotl" či titulní povídka "Konec hry"), obsahuje řadu povídek dosud nepřeložených.
Edice Artigas brněnského nakladatelství Julius Zirkus, která se zaměřuje především na argentinské autory, se rozrostla o další svazek. Po románu Žhavý měsíc současného prozaika Mempa Giardinelliho a po knize povídek Konec hry klasika laplatské fantastické literatury Julia Cortázara nyní přináší dílo dalšího velkého představitele tohoto žánru, Adolfa Bioye Casarese.
Esej má v hispanoamerické literatuře výsadní postavení, většina významných básníků a prozaiků se zde věnuje tomuto žánru...
Kubánský básník a esejista Cintio Vitier (narozen 1921) obdržel prestižní Cenu Juana Rulfa za latinskoamerickou a karibskou literaturu. Porota prohlásila Vitiera za jednoho z nejvýznamnějších představitelů latinskoamerické literatury a myšlení dvacátého století.
Monterroso byl nositelem Ceny Juana Rulfa (1996) a Ceny Prince Asturského (2000) za literaturu, které patří k nejvýznamnějším cenám udělovaným za španělsky psanou literaturu.
Chilan Nicanor Parra (*1914) je nejznámější žijící hispanoamerický básník.
Nakladatelství Alfaguara konečně vydalo dlouho očekávaný a ohlašovaný román slavného peruánského prozaika Maria Vargase Llosy El paraíso en la otra esquina (Ráj na druhém rohu).
6. března oslavil pětasedmdesáté narozeniny kolumbijský nositel Nobelovy ceny za literaturu Gabriel García Márquez.