Cenu Hanse Christiana Andersena za rok 2012 získal Petr Sís
Cenu Hanse Christiana Andersena za rok 2012 získal Petr Sís. Sísovy autorské knihy se vyznačují originální výtvarnou i literární koncepcí a významovou mnohovrstevnatostí. Není divu, že cestu k Sísovu dílu nacházejí nejenom dětští, ale i dospělí čtenáři.
Cenu Hanse Christiana Andersena obdržel letos Petr Sís (1949), kterého nominovala Česká sekce IBBY. Stal se po Jiřím Trnkovi, jenž tuto cenu převzal v roce 1968, a Květě Pacovské, která byla vyznamenána v roce 1992, třetím českým výtvarníkem, jemuž se dostalo nejvyššího mezinárodního ocenění na poli tvorby pro děti a mládež.
Brněnský rodák, který žije v New Yorku, vystudoval VŠUP v Praze a The Royal College of Art v Londýně. Do USA odcestoval v roce 1982, aby vytvořil krátkometrážní animaci pro olympijské hry. Poté, co tehdejší československá vláda začala hry bojkotovat a nutila umělce k předčasnému návratu, dal přednost nejisté exulantské existenci. Do povědomí zahraniční veřejnosti se dostal již v roce 1980, kdy v Berlíně získal Zlatého medvěda za animovaný film Hlavy; v Americe mu pomohla spolupráce s Milošem Formanem, pro jehož film Amadeus vytvořil plakát.
Tvorbě pro děti se začal věnovat od druhé poloviny osmdesátých let 20. století. Řadu Sísových obrázkových knih inspirovaly autorovy české kořeny a snaha přiblížit to, co ho formovalo, vlastním dětem. Dceři Madlence adresoval knihu věnovanou Praze Tři zlaté klíče, jejíž vydání v angličtině redigovala Jacqueline Kennedyová-Onassisová. Ke vzpomínkám na dětství a dospívání v éře budování komunismu se vrátil v knize Zeď.
Sísovy autorské knihy se vyznačují originální výtvarnou i literární koncepcí a významovou mnohovrstevnatostí. Není divu, že cestu k Sísovu dílu nacházejí nejenom dětští, ale i dospělí čtenáři.
Studie Svatavy Urbanové o tvorbě Petra Síse (in Urbanová, S. Pohyby / Movimientos, OU v Ostravě, Ostrava, 2010)