Jaro 1939. Desetiletá královna koček nasedla do vlaku, a vystoupila jako někdo úplně jiný. Petr Sís představuje svou „modrou knížku“ a děti z Wintonových vlaků, kterým je dnes už přes osmdesát let.
Petr Sís
Pohádkový příběh švýcarského autora Maxe Bolligera Šťastný skřítek s ilustracemi Petra Síse připravilo v českém překladu Magdaleny Hennerové nakladatelství Paseka právě v roce, kdy bylo výtvarníkovi českého původu uděleno nejvyšší uznání, jehož lze na poli knižní tvorby pro děti dosáhnout – Cena Hanse Christiana Andersena.
Sísova ojedinělá kniha zaujme svým tématem, poznávací a výchovnou hodnotou, formou zpracování i zvolenou narací. Vypráví se v ní o komunismu v Československu v letech 1948–1989.
Cenu Hanse Christiana Andersena za rok 2012 získal Petr Sís. Sísovy autorské knihy se vyznačují originální výtvarnou i literární koncepcí a významovou mnohovrstevnatostí. Není divu, že cestu k Sísovu dílu nacházejí nejenom dětští, ale i dospělí čtenáři.
U knih Petra Síse hrála vždycky podstatnou roli jejich obrazová složka, autor je koneckonců hlavní profesí výtvarník a ilustrátor. Jeho letošní novinku Ptačí sněm by však měl recenzovat spíše kritik výtvarného umění. Ptačí sněm je více obrazové album než kniha v klasickém slova smyslu, kde se ve vyrovnaném poměru doplňují text a obraz.
Malý Petr zrovna ležel v nemocnici a nedokázal hýbat rukama ani nohama. Po probuzení spatřil nějakého cizího pána, který mu vyprávěl neuvěřitelné příhody ze svých cest. Teprve po několika příbězích si Petr uvědomuje, že ten z počátku neznámý člověk je jeho otec.
Vynalézavě sestavená, nádherně ilustrovaná, z bohatých dokumentů čerpající, čtivě sepsaná, dobře přeložená, a přitom dětskému čtenáři přístupná kniha.