![Ono se řekne „most“…](/img/content/article/big/article_47418.jpg)
Ono se řekne „most“…
Velkoformátová kniha dětem nejen představí známé a slavné mosty, ale také názorně ukáže, že postavit i zdánlivě obyčejný most je skutečná věda – což si ostatně mohou při četbě i samy vyzkoušet.
Mosty většinou bereme jako něco samozřejmého, co nám každodenně slouží a stalo se součástí našeho života, aniž bychom nad tím hlouběji uvažovali. Vedle němých a skromných pomocníků ale najdeme i takové, o nichž se píší knihy, točí filmy a na které se jezdí dívat turisté z celého světa. Obě tyto skupiny mostů mají ale mnoho společného a platí pro ně stejné fyzikální zákony, jejichž správné pochopení a zkombinování už zdaleka nepředstavuje tak triviální záležitost. Podobně jako tolik jiných na první pohled nenápadných věcí mohou i mosty představovat fascinující a vůbec ne nudný svět. A právě to se snaží (nejen) malým čtenářům ukázat autorská dvojice tvořená spisovatelkou Magdou Gargulákovou a ilustrátorem Jakubem Bachoríkem. Na poli tvorby knih pro děti oba představují zavedená jména, kniha s jednoduchým názvem Mosty je nicméně jejich první společný projekt.
Víc než encyklopedie
Už při letmém listování knihou je zřejmé, že nejde o klasickou encyklopedii postavenou na pokud možno realistických ilustracích a informacemi nabitých textech – v tomto ohledu může trochu připomínat třeba loni vydanou knihu o bicyklech Ondřeje Buddeuse s podobně prostým názvem Kolo. Tím nemá být řečeno, že by snad kniha byla na informace chudá nebo že by nebylo zřejmé, co si pod jednotlivými ilustracemi představit. Autorská dvojice se nicméně snaží čtenáře nejen vzdělat, ale přímo jej do knihy vtáhnout.
Hned v první části jsou vyjmenovány různé kategorie mostů a autoři vysvětlují výhody i nevýhody různých stavebních postupů, materiálů, typů zavěšení apod. Než přistoupí k další části, přímo děti vyzývají, aby se samy na základě získaných informací pokusily vytvořit stavební projekt vlastního mostu – a nechávají zcela na nich, zda půjde o lávku přes potok v blízkém lese, součást městského obchvatu nebo jakýkoliv jiný most. Nezůstávají přitom u pouhého apelu, do knihy vložili objednávkový formulář fiktivní stavební firmy, kde mohou malí plánovači pomocí informací obsažených na předchozích stránkách vyplnit veškeré potřebné údaje. To bezpochyby jednak podnítí fantazii a jednak čtenáře přiměje snažit se uvedené informace skutečně pochopit a zamyslet se nad nimi.
Nechat se vést řekou
Následuje přehled známých a slavných mostů, přičemž u každého je uveden i rok stavby a jeho délka a výška. Samostatnou kapitolu tvoří známé mosty na českém území, výhoda publikací domácích autorů oproti knihám překladovým, které často mohou kvůli svému zaměření na angloamerické čtenáře působit na tuzemské publikum poněkud odtažitě. Následující přehled historického vývoje stavby mostů má už nakročeno ke klasické encyklopedii, byť i zde se autoři snaží se od obvyklého encyklopedického formátu odpoutat. Pomocníkem jim je symbol řeky, sloužící jako názorná ukázka lineárního plynutí času, ale i jako typická terénní překážka, kterou bylo nutné v dějinách právě pomocí různých mostů překonávat. Řeka se jednotlivými stránkami všelijak kroutí a vine, a je tak třeba bedlivě sledovat její tok, a ne automaticky každou stránku číst odshora zleva dolů doprava, jak jsme zvyklí. Samostatné podkapitoly téměř komiksového rázu si v této části vysloužily Karlův a Brooklynský most. Příběhy jejich vzniku představují i sondu do světa v dané době a umožňují pochopit nejen ryze technickou stránku jejich výstavby, ale v širším měřítku i to, jaký význam mosty měly a mají pro rozvoj dané lokality, celého města i jeho širšího okolí.
Poté se autoři opět vracejí k technickým stránkám stavby mostů, názorně vysvětlují, na co je potřeba při stavbě mostu myslet, na co dát pozor a co je potřeba před zahájením samotné stavby zjistit a zajistit – od geologického výzkumu podloží až po stravu pro dělníky. Poměrně citlivě do této části zakomponovali i několik případů, kdy se mosty právě kvůli podcenění některého z klíčových faktorů zřítily.
Most jako stavba i symbol
Poslední část knihy patrně ocení spíše čtenáři už o něco odrostlejší. Nalezneme v ní příklady knih, filmů, písniček, obrazů a dalších případů, kdy se umělci nechali inspirovat mosty, ať už jde o konkrétní stavbu, nebo o obecný symbol. Nechybí ani známé historické události, které se na některém mostě odehrály, mosty vystupující v mytologii různých národů i příklady užívání symbolu mostu v přeneseném významu slova, od leteckého mostu přes výraz „oslí můstek“ až po název města Most a stanice metra Můstek. Některé historické a další souvislosti ale budou muset dětským čtenářům nejspíše dovysvětlit rodiče.
Veškeré informace jsou čtenářům předávány v harmonickém souladu textu a doprovodných ilustrací, které se spíše než realističností vyznačují invencí a dynamičností, ale zároveň nešetří doprovodnými detaily. Jednotlivé dvoustránky jsou vždy vykresleny jen s využitím jedné barvy, snad proto, že i mosty samotné obvykle barevnými kombinacemi nehýří. Protože však jsou na jednotlivých stránkách jako základ použity různé barvy, tu zelená, tu modrá, tu červená, výsledek je i tak dostatečně pestrý.
U knih tohoto typu bude samozřejmě každý čtenář postrádat nějaký konkrétní příklad, který se do autorského výběru nedostal či nevešel. Asi nemá smysl v recenzi vyjmenovávat mosty, které by recenzent v knize rád viděl, ale autoři jistě mohli alespoň zmínit, že tomu ještě není tak dávno, co se za využití mostu muselo platit, což o některých mostech ostatně platí dodnes. Naopak zmínku o tom, že ikonický Golden Gate Bridge se stal oblíbeným cílem sebevrahů, si snad autoři v knize cílící na děti mohli odpustit.
Celkově se jedná o vydařenou, vizuálně podmanivou publikaci, která čtenáři informace nejenom předává, ale snaží se jej přimět se nad nimi i zamyslet a skutečně je zpracovat. Pozornost dětí je samozřejmě přelétavá a dlouho u jednoho tématu nevydrží, ale troufám si říci, že díky této knize Česko do budoucna získá nejednoho stavebního inženýra.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.