Africké motivy, čeští tvůrci
Knižní přehled vycházející ze stejnojmenné výstavy zprostředkovává autenticitu, magii i kontroverze černého kontinentu očima českých umělců v malbách, kresbách, linorytech, plakátech a prostorových objektech nejrůznějších technik. Čtenáři si tak nyní mohou výstavu „projít“ bez časových či kapacitních omezení, zato s doprovodnými texty a rozhovory.
Kolébka civilizace, země, jež je domovem mnoha prastarých kmenů, dechberoucích rituálů, unikátních rostlin i živočichů. Afrika je kontinent, který k sobě již po staletí nepřestává přitahovat pozornost. Svým návštěvníkům se hluboce zarývá do paměti a lhostejná není ani těm, kteří se na ni dávají jen z dálky. Okouzlení Afrikou má mnoho forem. V knize Barbory Půtové získává podobu nejautentičtější – uměleckou.
Česká historička umění a antropoložka Barbora Půtová (nar. 1985), jež v rámci naučného pořadu Historie.cs zpovídá odborníky na nejrůznější dějinné fenomény, se nyní spolu s afrikanistkou a zaměstnankyní Ústavu etnologie Janou Jirouškovou vydává mezi umělce, jimž Afrika naprosto učarovala a do jejichž děl v různé míře proniká. Kniha je přehledem tematickým i historickým. Prostor dostávají jak tvůrci z konce devatenáctého století, kteří stáli na počátku fascinace neotřelostí černého kontinentu, tak mladí umělci, v jejichž očích Afrika zrcadlí hlavně současné výzvy globalizovaného světa.
Vystupují zde malíři, sochaři, grafikové, řezbáři, ilustrátoři a fotografové českého či česko-německého původu. Ono okouzlení Afrikou je sice spojuje, zároveň se ale u každého odehrává v jiné dimenzi a projevuje se zcela odlišnými prostředky. Zatímco někteří vlastní fascinaci promítají do konkrétních okamžiků z afrického života, jiní své pocity zahalují do tvarů kubismu nebo svá plátna nechávají hovořit prostřednictvím barevných abstrakcí, které nabízejí bezbřehé možnosti interpretace. Někteří africké kouzlo vidí spíše ve svébytném portrétování tamních obyvatel, jiní při pohledu na každodenní pouliční dění či kontrastování africké kultury s kulturou evropskou. V dílech rezonuje jinakost orientálního života v severní Africe, magie starověkého Egypta i dokonalé souznění domorodých kmenů s přírodou.
Kniha vznikla jako katalog ze stejnojmenné výstavy, jež proběhla roku 2020 v pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea a desetitisíce návštěvníků potěšila výběrem přibližně 180 děl od více než padesáti umělců. Katalog tak nabízí možnost „projít“ si tuto výstavu bez časového či kapacitního omezení. Čtenáři zde naleznou stručné, ale informačně nabité medailony s výstižnými ukázkami tvorby každého z autorů. Texty vždy odhalují zajímavosti z umělcova života, studia, popisují, co jej přivedlo k zobrazování afrických motivů a do jaké míry se tato inspirace projevila v celkovém kontextu jeho tvorby. Výklad střídají rozhovory s umělci, jejich příbuznými nebo kolegy. Kniha v těchto pasážích dostává osobnější ráz, dává přímou možnost „pohovořit“ s umělci nejen o poslání jejich děl, ale rovněž nahlédnout do autentických zkušeností s africkým dobrodružstvím.
Kniha je vhodnou kombinací odborné publikace a publicistického rozhovoru. Na českém trhu je unikátní, neboť se nevěnuje Africe jako takové, ale ukazuje tento kontinent očima převážně českých tvůrců, z nichž se mnozí stali zároveň vášnivými sběrateli afrických artefaktů a zarytými cestovateli. Jiní do Afriky naopak nikdy nezavítali, což jim však ani trochu nezabránilo v jejím uměleckém zobrazení. Tak jako umění nabízí propojení pocitů s materiálním vyjádřením, poskytuje i tato kniha vodítko pro pochopení některých afrických specifik, pomáhá překonat strachy pramenící z předsudků a možná nakonec v některých čtenářích probudí touhu po poznání Afriky vlastními smysly.