Pulitzerova cena 2016
Hlavní umělecké kategorie letošního ročníku Pulitzerovy ceny ovládli autoři neamerického nebo částečně neamerického původu. Ceny za literaturu faktu si odnesli novináři a jeden historik.
V kategorii beletrie zvítězil Viet Thanh Nguyen s románem The Sympathizer (Sympatizant). Kniha se, podobně jako romány Lan Cao Monkey Bridge a The Lotus and the Storm, z pro Američany neotřelé perspektivy zabývá dosud bolestným a kontroverzním milníkem v jejich historii, vietnamskou válkou. The Sympathizer je zpověď bývalého jihovietnamského kapitána, který po skončení války spolu s dalšími důstojníky prchne ze země a usadí se v Los Angeles. Kapitánovi kolegové však netuší, že pracuje jako špion pro Vietkong.
Ocenění v oblasti dramatu obdržel všestranný umělec původem z Portorika Lin-Manuel Miranda za muzikál Hamilton o jednom z otců zakladatelů a prvním ministrovi financí Spojených států Alexandru Hamiltonovi. Miranda o Hamiltonovi napsal knihu, muzikálové libreto i hudbu k muzikálu, v němž také ztvárňuje hlavní roli. Muzikál je podle kritiků spojením čerstvého pohledu Američana první generace, skvělé moderní hudby a vysoce kvalitního libreta s množstvím narážek na jiné muzikály.
Za poetickou sbírku Ozone Journal (Ozonový deník) byl oceněn básník Peter Balakian, pocházející z Arménie. Téma arménské genocidy a podobných krutostí jinde na světě se v ní prolíná se vzpomínkami osobnějšího charakteru – na život otce samoživitele nebo na příbuzného umírajícího na AIDS.
Z historických publikací se Pulitzerovy ceny dočkala kniha Custer’s Trials: A Life on the Frontier of a New America (Custerovy strasti: život na prahu nové Ameriky) od T. J. Stilese. Publikace se věnuje rozporuplné postavě známého generála Severu v americké občanské válce. Podle autorových slov mu však šlo především o to, aby zachytil, jakou změnou prošla během Custerova života americká společnost.
William Finnegan je novinář z časopisu The New Yorker, kde se věnuje zejména Jižní Africe a Jižní Americe, ale letos obdržel cenu v kategorii biografie nebo autobiografie za memoáry Barbarian Days: A Surfing Life (Dny barbarství: surfařský život). Navzdory názvu není kniha čistě o surfování, ale zachycuje i společenský přerod 60. let či autorovo intelektuální zrání.
Z oblasti obecné literatury faktu byla oceněna kniha Black Flags: The Rise of ISIS (Černé vlajky: vzestup ISIS) Jobyho Warricka, který již Pulitzerovu cenu obdržel v roce 1996 v novinářské kategorii. Jeho publikace především na osobě představitele Al-Káidy Abú Musab az-Zarkávího sleduje, jak válka v Iráku přispěla k vzestupu Islámského státu.