Rok Czesława Miłosze
Rok 2011 byl polským parlamentem slavnostně vyhlášen rokem Czesława Miłosze, polského básníka, prozaika, esejisty a překladatele, laureáta Nobelovy ceny za literaturu a řady dalších prestižních cen. Rok Miłosze bude spojen s kulturními akcemi, které by měly přiblížit rozsáhlé dílo tohoto polského spisovatele.
Rok 2011 byl polským parlamentem slavnostně vyhlášen rokem Czesława Miłosze, polského básníka, prozaika, esejisty a překladatele, laureáta Nobelovy ceny za literaturu a řady dalších prestižních cen. Rok Miłosze bude spojen s kulturními akcemi, které by měly přiblížit rozsáhlé dílo tohoto polského spisovatele. Hlavním organizátorem oslav v Polsku je Instytut Książki, polský knižní institut, vrcholem bude především Festival Miłosze v Krakově od 9. do 15. května, jehož hosty budou mj. Wisława Szymborska, Ryszard Krynicki a Adam Zagajewski, překladatel Robert Hass nebo Tomas Venclova.
V České republice, stejně jako v dalších evropských zemích, vyjdou nové překlady, chystají se diskuse s překladateli, znalci jeho díla a dalšími osobnostmi. Na organizaci se podílí Polský institut v Praze s katedrami polonistiky – v Praze, Olomouci, Brně, Ostravě a Pardubicích. Nejen v těchto městech se objeví výstava Český Miłosz, která představuje jeho tvorbu především skrze portréty předních překladatelů, mezi něž patří Vlasta Dvořáčková, Helena Stachová, Václav Burian, Miroslav Červenka, Jiří Červenka, Josef Mlejnek, Jindřich Belling nebo Andrej Stankovič. Součástí výstavy jsou také unikátní fotografie Karla Cudlína z návštěvy Czesława Miłosze v Praze, Václava Buriana z Olomouce nebo snímky Joanny Helander. Putovní výstava bude otevřena nejprve na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 2. března za účasti děkana Michala Stehlíka a překladatelů Vlasty Dvořáčkové, Heleny Stachové nebo Jindřicha Bellinga, kde bude přístupná od 22. února do 18. března 2011.
16. března od 18 hodin se v Polském institutu uskuteční setkání nad „Dopisy Miłoszovi“, které symbolicky psali prozaička Petra Hůlová a Aljaxandr Lukašuk, spisovatel a ředitel běloruské sekce Rádia Svobodná Evropa. Inspirovali se souborem esejů Rodná Evropa, který otevírá dodnes aktuální témata – vztah Východu a Západu nebo soužití několika kultur na jednom místě. Setkání bude moderovat rusista a literární vědec Tomáš Glanc, zúčastní se ho rovněž překladatelka Rodné Evropy Helena Stachová.
V češtině vyjde v nakladatelství Host překlad básníkova deníku z 80. let Myslivcův rok (Rok myśliwego) a v nakladatelství Triáda sbírka Poslední básně (Wiersze ostatnie). Obě knihy budou představeny na knižním veletrhu Svět knihy.
Výstava Český Miłosz, 21. 2. - 18. 3.
FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1
Dopisy Miłoszovi, 16. 3. 2011 v 18.00
Polský institut v Praze, Malé nám. 1, Praha