„Kniha mrtvých“, vzpomínky napsané v létě roku 2000, věnované těm, koho Limonov znal, kdo svého času pobýval v jeho životě a kdo již zemřel.
Alena Vinterová
Ukázka z prózy Danily Davydova.
Na jedenáctého března byl ohlášen literární večer věnovaný památce Dmitrije Jevgenijeviče Avalianiho, který zemřel 19. prosince loňského roku.
Jedná se o vůbec první knihu (bezmála o čtyř stech stranách) cele věnovanou jednomu z autorů tzv. lianozovské školy.
V kupé nečekaně seděl mladý zrzavý Brodskij – telefonoval s nějakou nervózní ženou, která zůstala v Rimini nebo ho snad očekávala v Bologni. Na polici ležela taška a dlouhé kožené pouzdro.
Klubová kavárna PirOGI na Nikolské, Moskva, 9. února 2004, 18:30. Právě zde proběhl již třetí literární večer z projektu Ivana Volkova Póly. Vystupuje „pár“ Alexandr Leonťjev – Gleb Šulpjakov.
Surrealisticko-konceptuální drama výtvarníka Tiškova.
Surrealisticko-konceptuální drama výtvarníka Tiškova.
Mark Charitonov (1937) je českým čtenářům známý jako autor knih pro dospělé. A přece je následující ukázka z knihy Učitel lhaní určena dětem.
Na samém počátku projektu LŽM stála myšlenka sjednotit moskevský literární život a vytvořit cech jeho organizátorů. Informační bulletin, jehož první výtisk se objevil v lednu 1997 a který zahrnoval kroniku moskevských literárních večerů od 12. prosince 1996.
Odstínu slonové kosti byl dopisní papír gruzínského básníka Ticiana Tabidzeho (1895-1937), který jeho žena Nina věnovala Borisu Pasternakovi v době, kdy neměla o svém vězněném muži žádné zprávy.
Rozhovor na dálku je název knihy statí, esejů, rozhovorů a básní ruského spisovatele čuvašského původu Gennadije Ajgiho - svého druhu pomník Ajgimu, jen s jednou zvláštností a totiž, že si ho básník vystavěl sám. Tato výpravná publikace s řadou ilustrací a fotografií je především osobitým komentářem samotného Ajgiho k jeho vlastní tvorbě a životu, zobecněním myšlenek o poezii a umění za období delší než čtyřicet let.
Moskevské nakladatelství Vagrius na sklonku loňského roku vydalo zatím poslední knihu spisovatele, filosofa a mystika Jurije Vitaljeviče Mamlejeva (1931) Zádumčivý killer. Českému čtenáři se Mamlejev představil románem Šatuni...
Jurij Arkadievič Karabčijevskij (1938-1992) byl spisovatel, esejista a literární kritik.
Filologický román, jak zní podtitul Vzkříšení Majakovského, je třeba číst ve dvou oddělených rovinách (obsahové a formální), jež se různou měrou podílejí na jeho závažnosti a netradičnosti. To, co na úrovni vyprávěného mohlo být v ustupující sovětské realitě chápáno jako boření mýtů Majakovského...
Po letech převahy poezie, která i nadále dominuje životu ruských literárních klubů a salonů, se přece jen próza opět dostává ke svému slovu. Jako svědectví může být vnímán i román, či spíše novela Olega Pavlova Karagandinskije devjatiny, oceněný v letošním roce ruským Bookerem.