Maminkám
Radostné titulní provolání slávy Ať žije královna! ještě neprozrazuje, zda se v příběhu vydáme prostě do pohádky, do rozehrané šachové partie, na ostrovní stát nebo třeba do lesa. Jméno Robina Krále však dává tušit, že nás čeká výprava do světa poezie.
Královna a Král? Tedy Ať žije královna! v podání Robina Krále? To zní slibně. Pedagog, překladatel a básník Robin Král (1981) publikoval v posledních letech řadu dětských leporel, z nichž k nejpovedenějším patří například Bydlíme hned vedle zoo (2023, Meander) nebo Když dá husa huse pusu (2020, Běžíliška) či Usínací a Probouzecí knížka (2021 a 2024, Pikola), které vznikly ve spolupráci s vietnamskou výtvarnicí Linh Dao. Školákům věnoval rozvernou básnickou sbírku Jeden kluk z vesničky Květušín (2022, Albatros), do literatury pro děti a mládež však vstoupil již dříve, a to s Vynálezáriem (Běžíliška), souborem formálně rozmanitých básní o nejrůznějších vynálezech, který mu vynesl ocenění Magnesia Litera a Zlatá stuha 2016. Jeho jméno na obálce knihy tak slibuje vtipný, suverénně zrytmizovaný text, nápadité jazykové zkratky a překvapivé rýmy. Nová básnická kniha Ať žije královna! oslavuje velký den Její výsosti královny matky: korunovaci a svatební rej mravenčí královny, která založí nový rod.
Dveře do světa příběhů
Příběh začíná popisem lesa a hned první verše ukazují imaginativní sílu básnického jazyka: „Les, to jsou stromy, lišejníky, / špitání ptáků, liščí smích, / kapičky v trávě, vůně smůly, / tiché chroupání pod nohama, / šeptání větru ve větvích.“ Básnické obrazy se střídají s četnými výraznými ilustracemi Barbory Burianové, z nichž vlastně kniha jako taková vzešla.
Původně se totiž jedná o klauzurní práci studentky ateliéru Didaktická ilustrace plzeňské Sutnarky. Výslednou podobu získala kniha díky workshopům pro umělce v Centru české dětské knihy a jde o čtvrtý svazek vydařené knižní edice Dveře do světa příběhů, ze které jsme na iLiteratuře představili již knižní prvotinu Zuzany Čupové Stromové (2023) a pohádkový příběh Davida Košťáka Když se klíčovou dírkou rozlije tma (2023).
Čti také obrázky!
Kresby Barbory Burianové na první pohled upoutají redukovanou barevností, která se zakládá na použití jen čtyř sytých barev ve zvoleném odstínu, bez dalšího tónového odstupňování ve valéru. Dvoustránkové i jednostranné výtvarné kompozice prokládá drobnější ilustrační doprovod, který je spárován s verši. Kresby utvářejí osu příběhu a odráží se v nich i jeho gradace: na úvodní straně jsou to jen holé kmeny stromů, jež vyvolávají spolu s vhodně zvolenými slovy představu lesa. Následují subtilní kresby listů a větviček, další strana opakuje synekdochické zpodobení lesa, kde se již mezi kmeny objevuje mraveniště, při bližším pohledu vidíme mravenčí dálnici, nahlédneme do struktury mraveniště, které zasahuje i pod povrch země, což si možná při běžné procházce lesem ani neuvědomujeme, a s každou další ilustrací pronikáme hlouběji do koloběhu života mravenců – a především jsme svědky příprav velkolepé korunovační hostiny.
Pozoruhodné je tu propojení textové a výtvarné stránky, a oproti stereotypnímu vnímání knih primárně prostřednictvím slova se ohrazuje sám básník, když vyzývá čtenáře, aby pozorně „četli“ také obrázky: „Cídí se hora vidliček a lžic, / nektar se lije do konvic, / vždyť hostů bude habaděj. / Nevěříš? Tak se podívej!“
Život je kruh
Jak příběh graduje, zpodobňují ilustrace stále častěji a detailněji mravenčí královnu, jíž je vzdáván hold. Báseň má stejně jako život cyklický charakter, uzavírá se titulním provoláním slávy – a tím se vracíme opět na začátek: „Život je kruh a nemá tečku. / Ať žije královna, maminka mravenečků!“
Publikace je určena předškolním dětem a prvočtenářům, jimž může zkušenost s četbou veršovaného textu prohloubit čtenářské kompetence. A možná je inspiruje k dalšímu pilnému čtení, tak proč si třeba společně nezopakovat oblíbenou básničku Polámal se mraveneček anebo nevytáhnout z knihovny po rodičích legendární příběhy Ferdy Mravence?
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.