Zbigniew Rokita
Polský novinář a reportér Zbigniew Rokita na sebe upozornil, když získal prestižní literární cenu Nike, a to hned ve dvou kategoriích současně, za knihu reportáží o Horním Slezsku.
Zbigniew Rokita se narodil v roce 1989 v Gliwicích v Horním Slezsku. Absolvoval studium na Institutu Ruska a východní Evropy na Jagellonské univerzitě v Krakově. Byl dlouholetým redaktorem dvouměsíčníku Nowa Europa Wschodnia, spolupracuje mimo jiné s Tygodnikem Powszechným a Politykou. Ve své novinářské práci se zabývá problematikou střední a východní Evropy, je spoluautorem knih rozhovorů Rzeczpospolita atlantycka. Jan Nowak-Jeziorański (2014) a Na końcu języka (2015).
V roce 2018 vyšla jeho první autorská reportážní kniha Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (Králové střelců. Fotbal ve stínu impéria), ve které popisuje dějiny fotbalu z perspektivy politické situace východní Evropy 20. století. Rokita zkoumá politiku ruského impéria a později SSSR i současného Ruska jako skutečný nástroj ovlivňující fotbal jak v Horním Slezsku či Budapešti, tak v Abcházii a Petrohradu, a dokonce i na dnešním Krymu. Kniha byla přeložena do ukrajinštiny a adaptována jako divadelní představení v Teatru Nowém v Zabrzi.
Ještě větší zasloužený zájem vzbudila druhá Rokitova reportážní kniha Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (Kajś. Příběh o Horním Slezsku, 2020), která získala cenu Nike jak od poroty, tak ve čtenářské kategorii. V Kajś autor odkrývá komplikované dějiny a současnost Horního Slezska, historické krajiny Slezanů, Poláků, Němců, poznamenané národními a světovými konflikty. Pozornost si zaslouží fakt, že autor je do popisovaných dějin ponořen osobně. Z velké části popisuje kniha pátrání po osudech Rokitových předků, kteří tvoří výchozí bod pro vyprávění o slezských dějinách a nalézání slezské identity autora, jenž dřív svou rodnou krajinou opovrhoval. Zamlčené dějiny Slezska, které se meziválečné, komunistické i demokratické vlády snažily vymazat, se díky Rokitově knize konečně dostaly na výsluní čtenářské pozornosti v Polsku.
V říjnu 2022 má vyjít slezský překlad Kajś.
Foto © Rafał Komorowski