Čtení na léto 2022
Dobrou knížku na léto? Z našich třiceti tipů si vybere každý. Prošli jsme čerstvou nabídku knižních novinek a spolu s nimi připomínáme i pár zajímavých titulů z konce minulého roku. Čtěte!
Léto se letos hlásí s velkým předstihem a sympatickým počtem slunečních dní. Knihám je to ale docela jedno: jsou si jisté, že si na ně uděláme čas, slunce neslunce a déšť nedéšť. Léto a čtení jdou zkrátka dobře dohromady – a iLiteratura již tradičně připravila bohaté menu, aby si mohl pochutnat každý, kdo si prázdninový čas rád okoření něčím veselým či smutným, napínavým nebo romantickým, odlehčeným nebo poučnějším, obrázkovým, veršovaným, kratším či delším. Náš výběr se jako obvykle snaží doporučit knížky pro čtenáře různých kategorií i zájmů a různého věku, včetně dětí. Najdete v něm překladovou beletrii, původní českou prózu i poezii, komiks, žánrovou či oddechovou literaturu a také pár titulů z populárně naučné produkce. Doporučujeme především knihy, které nemají silný marketing, a přesto stojí za pozornost.
Časopis iLiteratura.cz už dvacet let sleduje a komentuje novinky na českém knižním trhu – máme v této oblasti přehled a dobře víme, kam sáhnout a co z toho obrovského klobouku vytáhnout. Až dočtete všechny tituly z letních tipů, zkuste si další najít v našich recenzích, každý den publikujeme aspoň jednu.
Zahraniční beletrie
Monika Helferová: Pakáž
Přel. Marta Eich, Prostor, Praha, 2022, 144 s.
V románu o osudech své vlastní babičky, která za první světové války zůstala sama na výchovu a obživu početné rodiny, poukazuje rakouská spisovatelka na přínosy i nástrahy spojené s hledáním vlastní identity. Nakolik naše dnešní životy ovlivňuje postavení a povolání našich předků?
Pro odrostlá vnoučata
Etgar Keret: Tak už leť
Přel. Magdaléna Jehličková a Tereza Černá, Garamond, Praha, 2021, 200 s.
Morbidní humor, ironický pohled na rodinný život a umění klást vedle sebe všednodenní momenty a malicherné starosti, ale i bolestné dějinné události a hluboká, existenciální témata. Izraelský spisovatel s nadhledem zaznamenává poruchy na kraji galaxie, narušené vztahy dětí a rodičů, vymýšlí si, jak by vypadal klon Adolfa Hitlera, a představuje si, jak si zlatá rybka v noci půjčuje něčí bačkory. S rošťáckým úsměvem a sveřepě spojuje izraelskou realitu a mimozemské civilizace s biblickými příběhy a traumaty úzce židovskými i všelidskými.
Pro zhrzené kosmonauty
Leena Krohn: Vysněná smrt
Přel. Ema C. Stašová, Dokořán, Praha, 2021, 240 s.
Jak by vypadala smrt podle vašeho přání? V dystopickém románu finské autorky si někteří nechávají kryonizovat svá zemřelá těla s vírou na pozdější oživení, jiní si sami chtějí určit okamžik i způsob odchodu ze světa. Epizodický román psaný lyrickým až snovým jazykem se odehrává v nedaleké budoucnosti, ale přesto popisuje naši současnost a vybízí k existenciálním a etickým úvahám nejen nad naší konečností.
Pro anestiziology i přemýšlivce
Hervé Le Tellier: Anomálie
Přel. Sára Vybíralová, Host, Brno, 2021, 332 s.
Hravý román klade důležité otázky, je ale také plný laskavého humoru. Sympaticky mísí vysoké s nízkým, připomíná (pop)kulturní encyklopedii průměrného Evropana, když vrší narážky na kultovní filmy, vtipy o ruských špionech či bezpáteřních advokátech, feminismus, Simone de Beauvoir, Oprah Winfrey, 11. září i Čaroděje ze země Oz. Složitá struktura je prostorem pro zapojení mnoha příběhů a osobitých způsobů řešení situací. Do jisté míry jde o podvratnou literaturu, rozhodně ale není povrchní.
Pro snílky s bujnou fantazií
Patricia Lockwoodová: Nikdo o tom nemluví
Přel. Jana Hejná, EMG/Odeon, Praha, 2021, 200 s.
Román brilantně vykresluje těkavou existenci na sociálních sítích, která je jednou angažovaná, jindy baží po okamžitém uspokojení, ale vždy se ke světu vztahuje s velkým odstupem. Do kontrastu klade zkušenost rodiny, kam se narodí smrtelně nemocné dítě a jejíž život je tak náhle bolestně bezprostřední a „reálný“.
Pro smutné a melancholiky
Yoko Ogawa: Ostrov ztracených vzpomínek
Přel. Petr Holý, Leda, Voznice, 2021, 352 s.
V dystopickém románu japonské autorky jsou lidé izolováni od okolního světa a postupně se zbavují věcí i vzpomínek na ně. Totalitní praktiky na ostrově plujícím v prázdném moři se zažírají do genetického kódu obyvatel. Yoko Ogawa nevaruje jen před zopakováním tragických zkušeností 20. století, ale i před zneužitím digitálních technologií.
Pro geeky i technologické popírače
Česká literatura
Ondřej Hübl: Opona
Druhé město, Brno, 2022, 304 s.
Jachting na Seychelách? Potápění na Srí Lance? Anebo raději… výlet do komunismu padesátých let? Reklamní billboard zláká majitele IT firmy k výchovnému pobytu pro celou rodinu. Z nostalgické a lehce mrazivé dovolené se ale záhy stává boj o svobodu a přežití. I když mají dobro a zlo v napínavém příběhu zdánlivě jasně rozdělená místa, hranice světů před a za oponou se postupně stírají a vkrádá se otázka: není skutečnost vlastně jedna velká hra?
Pro rodiče
Eda Kriseová: Mluvící hora
Práh, Praha, 2021, 272 s.
Osm povídek zasazených do vzdálených krajů i do české kotliny spojuje téma cesty, ovšem v tomto případě cesty duchovní. Autorka čerpá ze svých zkušeností z Dálného východu a nijak se nebrání srovnávání západního dualistického vnímání pojmů jako dobro a zlo s holistickým přístupem východních filozofií.
Pro každodenní meditaci
Vratislav Maňák: Smrt staré Maši
Host, Brno, 2022, 146 s.
Šestero příběhů zasazených do dob dávno minulých způsobem vyprávění nápadně připomíná pohádky, ovšem ty drsné andersenovské. I když většinou nekončí tak tragicky jako původní pohádky pro dospělé, rozhodně dávají čtenáři mnoho podnětů k přemýšlení. Mnohé lidské nectnosti, o kterých vyprávějí, přece vídáme kolem sebe každý den, jen převlékly kabátec.
Pro zlobivé a neskromné
Martin Ryšavý: Tundra a smrt
Revolver Revue, Praha, 2021, 221 s.
Až na Medvědí ostrovy ve Východosibiřském moři tentokrát zavede dokumentaristu touha natočit snímek o ledních medvědech. Vyprávění s podtitulem Cestopis nám ale více než samotné natáčení zprostředkovává zážitky, které filmaři připravila tato nehostinná krajina a místní obyvatelé. Jak sám píše, „dělá mu dobře, když může vykládat, co všechno divného zažil“. A z textu tahle radost čiší.
Pro zvědavé a zvídavé
Poezie
Milan Děžinský: Šestý prst
Host, Brno, 2022, 64 s.
Poetika zaběhlá, přesto svým pojetím originální. Člověk zde stojí na okraji lesa, který ho postupně pohlcuje, a přece si neustále říká: jsem to já, ještě jsem to já. Podmanivost básníkových slov umocňuje jeho schopnost učinit z obyčejného neobyčejné.
Pro skromné a introverty
Marian Palla: Smrad škvařeného fousu
Druhé město, Brno, 2022, 112 s.
Autor sám velmi trefně vystihl ráz sbírky v jedné z básní: „moje texty / všechny stejné jsou / však proč by také nebyly / když na dvoře furt sedím“. Pallovy texty jsou si opravdu velmi podobné a k tomu neobyčejně jednoduché jak tematicky, tak formálně. Možná právě touto – do velké míry odzbrojující – sebereflexí budí celá sbírka sympatie. Je rozhodně tím nejlepším, co se dá z odkazu undergroundové poezie ještě vytěžit.
Pro pecivály
Knihy pro děti
Karolína Čaplová: Prahou. Výletník a výtvorník
Verzone, Praha, 2022, 48 s.
Interaktivní sešitový průvodce českou metropolí pozve děti na Královskou cestu, do zrcadlového bludiště na Petříně, na Slavín i do Letohrádku Hvězda. Ke každému cestovatelskému cíli přináší kreativní úkol, který zaujme především výletníky ve věku 4 až 8 let.
Pro neposedné
Petr Stančík: Faustův dům a díra do stropu
Meander, Praha, 2022, 32 s.
Pět autorských legend naroubovaných na historii pražského Mladotovského paláce, přezdívaného Faustův dům, uvede na scénu nejen pohanskou bohyni smrti Moranu, ale též mága Edwarda Kelleyho či smyšlenou postavu nacistického čaroděje. Příběhy tematicky propojuje tajemná díra ve stropě a náhlá srmt protagonistů. Magické ladění zaujme nejen dětské čtenáře.
Pro kouzelnice a kouzelníky
Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv: Válka, která změnila Rondo
Přel. Lucie a Meda Řehoříkovy, Větrné mlýny, Brno, 2022, 64 s.
Dvojjazyčné, česko-ukrajinské vydání alegorického příběhu o Válce, která zničila fantastické město Rondo s oranžérií plnou zpívajících květin. Pustošivou válku obyvatelé města porazí tím, že spojí síly a proti temnotě vyšlou co nejvíc paprsků světla. Smutek a rudé vlčí máky symbolizující válečné oběti sice v Rondu zůstanou, zároveň však příběh mladším školním dětem zprostředkuje naději a vůli nevzdávat se.
Pro neohrožené
Komiks
Joe Sacco: Zaplatit zemi
Přel. Viktor Janiš, BBart, Praha, 2022, 272 s.
Členové kmene Denéů z nejsevernějších končin Kanady mluví o sobě i historii svého národa ve dvacátém století: o převýchově v katolických školách, o zájmu těžařů o jejich území, o rozporu mezi tradičním životem a lákadly v podobě mobilů, drog a alkoholu. Další zevrubná komiksová reportáž slavného amerického tvůrce.
Pro Indiány
Lucas Harari: Přitažlivost
Přel. Markéta Krušinová, Argo, Praha, 2022, 152 s.
Lázně ve švýcarském horském městečku jsou nejenom architektonickým skvostem, ale možná skrývají i nějaké hlubší tajemství. Jeho objevení se blíží student architektury, který však ve vlastním životě hluboce tápe. Komiksový román má trochu z hororu i mystéria a vyniká i pečlivou volbou převážně chladných barev.
Pro nejisté architekty
Pascal Jousselin: Pan Neporazitelný
Přel. Richard Podaný, Crew, Praha, 2021, 48 s.
Pan Neporazitelný má sice kostým superhrdiny, ale taky trochu bříško. Přesto dokáže neuvěřitelné věci, protože umí porušovat samotné zákony komiksového vyprávění – a přeskakuje z jednoho okna do druhého, z minulosti do budoucnosti a zpět. Nápaditá hra se zažitými pravidly komiksového média je sympatická i zasazením do prostředí poklidného (ale ne nudného) maloměsta.
Pro venkovské superhrdiny
Relax
fantasy
Anya Martin: Tráva
Přel. Roman Tilcer, Medusa, Praha 2021, 152 s.
Překvapivě vášnivé erotické sblížení s poněkud hororovou bytostí? I to je možné v žánru weird, jehož je tato novela skvělým příkladem. Nadpřirozeno tu neslouží ke strašení, spíše k prozkoumávání, a to i pocitů a situace hlavní hrdinky. A sliznaté erotické scény jsou popsány nečekaně poutavě.
Pro experimentátorky
historický román
Lars Mytting: Šestnáct stromů na Sommě
Přel. Jarka Vrbová, Argo, Praha, 2022, 348 s.
Historický romantický thriller o pátrání po rodinné minulosti zavede čtenáře na Shetlandské ostrovy i do severní Francie do povodí řeky Sommy, které se stalo dějištěm jedné z nejnesmyslnějších bitev dějin. Norský autor umně manévruje mezi různými žánry, vyprávění propojuje indiciemi vedoucími k odhalení staré rodinné záhady a výsledkem je mimořádně čtivá kniha.
Pro oběti
humoristický román
David Machado: Průměrný index štěstí
Přel. Štěpán Zajac, Bourdon, Praha, 2021, 284 s.
Cítíte se nespokojení, protože se váš život vůbec nevyvíjí podle plánu? Zkuste si pořídit mikrobus a vyrazit na cestu, nebo se porozhlédněte, zda někdo nečeká, že mu právě vy pomůžete. Nebo obojí, jako nezdolný optimista Daniel. Jeho cesta za štěstím přináší řadu bizarních situací, při kterých se možná nebudete popadat za břicho smíchy, ale úsměv a dobrou náladu vám zaručeně přinesou.
Pro řidiče
krimi
Jane Harperová: Ztracený v pustině
Přel. Alžběta Kalinová, Host, Brno, 2022, 376 s.
Úspěšný a oblíbený farmář je nalezen mrtvý v poušti a jeden z jeho tří synů se pokouší zjistit, co a proč se mu stalo. Třetí román australské autorky opět fascinuje popisy nehostinné, ale krásné krajiny, která trestá každou slabost. Z detektivního půdorysu se přitom posouvá k rodinnému dramatu.
Pro pouštní trampy
romance
Nina Lykke: V posledním tažení
Přel. Kateřina Krištůfková, KD/Kontrast, Praha, 2021, 280 s.
Román, v němž padesátiletá praktická lékařka satiricky glosuje své uvadající manželství, nový milenecký vztah i pacienty, oslovil skandinávské publikum tím, jak hodně vypráví o nich samotných. Norská autorka vystihla neduhy evropské společnosti, která navzdory bohatství a genderové i sociální rovnosti končí v ordinaci lékařů a žádá o rychlý lék na bolesti těla i duše, aniž by se ptala po jejich skutečné příčině.
Pro uvadající manžele a manželky
sci-fi
Robert Silverberg: To nejlepší ze Silverberga
Přel. Robert Čapek a Petr Kotrle, EMG/Laser, Praha, 2021, 688 s.
Veterán americké sci-fi a jeden z nejplodnějších autorů shrnul do obsáhlého svazku svou povídkovou tvorbu vzniklou v průběhu sedmi desetiletí. Nejčastěji se tu cestuje časem, ale najdeme i celou škálu jiných motivů. Každá povídka je uvedena předmluvou, které dohromady slouží jako skvělý průvodce dějinami americké sci-fi.
Pro pamětníky budoucnosti
Non fiction
ekologie
Liao Chung-ťi: Plující ostrov
Přel. Filip Lexa, Mi:Lù Publishing, Jablonné v Podještědí, 2021, 336 s.
Tchajwanský autor a ekologický aktivista Liao Chung-ťi absolvoval plavbu z rodného ostrova až do Argentiny, a to na palubě velké rybářské lodi. V osobním, napínavém i poetickém cestopise popisuje každodennost života posádky i svůj proměňující se vztah k oceánu. Nás suchozemce kniha osloví o to více, o kolik se liší naše (zpravidla omezené) zkušenosti s mořem od autorových zážitků s oceánem.
Pro rybáře a mořeplavce
historie
Rutger Bregman: Lidstvo. Dějiny naděje
Přel. Veronika Horáčková, Argo, 2022, 428 s.
Jsou lidé v zásadě lepší, než jsme si mysleli? Nizozemský historik Bregman tvrdí, že ano. Současnost mu dává za pravdu v tom, že obyčejní lidé se zpravidla navzájem zabíjet nechtějí: války začínají některé hlavy států, aby posílily svou osobní moc. Jde o čtivý a poctivý pokus zodpovědět otázku, na kterou každá generace stále znovu hledá odpověď.
Pro dějinné optimisty
přírodní vědy
Robert MacFarlane: Podzemí. Cesta hlubinami času
Přel. Anna Kudrnová, Mladá fronta, Praha, 2022, 376 s.
Inspirativní kniha o putování do hlubších vrstev zemské kůry, ale také po podstatě lidského těla a historii. Autor jmenuje řadu důvodů, proč se vydávat do podzemí: pro získání odstupu, pokory, hloubky a snad i pro uvědomění si a nalezení skrytých částí sebe sama, zvláště těch minerálních.
Pro milovníky hlubin
náboženství
Barry Stephenson: Stručný úvod do teorie rituálu
Přel. Lucie Valentinová, ExOriente, 2022, 125 s.
Kanadský religionista a antropolog přehledně vysvětluje, proč jsou pro nás rituály obecně důležité a které rituální chování sdílíme se zvířaty. Kniha přináší podněty k zamyšlení nad tím, jak strukturovat svůj osobní život a rozvíjet či veřejně manifestovat ten komunitní.
Pro aktivistky a aktivisty
sexuologie
Kate Listerová: Podivuhodná historie sexu
Přel. Petra Diestlerová, Paseka, Praha, 2022, 464 s.
Poutavě podaný text představující širokou variabilitu kulturních dějin sexu, přičemž jde od slov k činům: jak to všechno nazýváme, jak o tom mluvíme, jak to děláme, ale i jak to tajíme a skrýváme, k čemu nám to je a co nám to způsobuje, ať dobrém, nebo zlém. Roztodivné detaily a peripetie sexuálního chování mohou leckoho zaskočit, cílem publikace ale není šokovat. Spíš dává možnost rozšířit si obzory. Rada nad zlato: za ústřice zbytečně nevyhazujte a pozor na kukuřičné lupínky.
Pro zkušené i nezkušené, stydlivé i oprsklé
sociologie
Filip Titlbach: Byli jsme tu vždycky
N Media, Praha, 2022, 240 s.
Kniha zatím nejkomplexněji a z několika hledisek přibližuje problematiku queer lidí u nás. Srozumitelně a nenásilně, současně však naléhavě je v ní ukázáno, že s queer lidmi je i v Česku zacházeno jako s občany druhé kategorie, a to v řadě konkrétních situací, jejichž potenciální obtížnost by nezasvěceného čtenáře ani nenapadla. Mocný apel na to, abychom před našimi (někdy i zastaralými) abstraktními kategoriemi dávali přednost živým lidem.
Pro zastánce tradic