Mira Marcinów
Donedávna byla v Polsku známá jako filozofka, psycholožka a autorka knihy o dějinách polského šílenství. Její otevřeně napsaný prozaický debut Bezmatek (Osiřelec) jí vynesl prestižní cenu Paszport Polityki a nominaci na nejvýznamnější polskou literární cenu Nike.
Narodila se v roce 1985 v Szczecinku v severozápadním Polsku. Na Jagellonské univerzitě v Krakově vystudovala filozofii a psychologii a získala zde doktorský titul. V současnosti pracuje v Sociologickém a filozofickém institutu Polské akademie věd ve Varšavě. Za svou vědeckou činnost získala mnoho prestižních ocenění, mimo jiné stipendium Ministerstva vědy a vysokého školství a Cenu předsedy vlády za disertaci, byla také finalistkou ceny Nagroda Naukowa Polityki.
V rámci svého badatelského výzkumu se věnuje především filozofii psychiatrie a teorii šílenství. Je spoluautorkou publikace Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy (Narcisova nezhojená rána: diptych o nevědomí a začátcích polské psychoanalýzy, knihu napsala s Bartłomiejem Dobroczyńským) a rozsáhlého prvního dílu trilogie Historia polskiego szaleństwa (Dějiny polského šílenství), který upoutal pozornost nejen prostředí vědeckého, ale také literárního – kniha získala nominaci na Poznaňskou literární cenu. Autorku to ujistilo v názoru, že se chce věnovat literární tvorbě.
V roce 2020 vydala prozaickou prvotinu Bezmatek (vyšlo česky pod názvem Osiřelec v lednu 2022 v překladu Lucie Zakopalové). Kniha se skládá ze čtyř částí, ve kterých autorka píše o těžkém, komplikovaném, ale velmi důležitém vztahu s matkou a o své velké lásce k ní, o matčině nemoci a smrti a o prožívání vlastního truchlení. Porota ceny Paszport Polityki svůj verdikt odůvodnila slovy: „… za intenzivní příběh o vztahu matky a dcery, o životě a umírání. Výjimečnost Bezmatka daleko přesahuje samotné téma truchlení, týká se také literárního jazyka, který je podvratný a zároveň přesný.“
Dílo:
Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego (Na pokraji svobody. Šílenství jako výběr ve filozofii Henryka Struvého), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakov 2012.
Niezabliźniona rana Narcyza (Narcisova nezhojená rána: diptych o nevědomí a začátcích polské psychoanalýzy) (s Bartłomiejem Dobroczyńskim), Universitas, Krakov 2018.
Historia polskiego szaleństwa (Dějiny polského šílenství), słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2018.
Bezmatek, Czarne, Wołowiec 2020; česky Osiřelec, přel. Lucie Zakopalová, Argo, Praha 2022.
Literární ocenění:
2021 – Paszport Polityki za knihu Bezmatek
2021 – Nagroda Literacka Nike, nominace za knihu Bezmatek
2021 – Odkrycia Empiku, nominace za knihu Bezmatek
2021 – O!Lśnienia, nominace za knihu Bezmatek
2019 – Poznańska Nagroda Literacka, nominace za knihu Historia polskiego szaleństwa
Foto © archiv Miry Marcinów