Suníl Gangopádhjáj
Autor téměř půltřetího sta knih všech žánrů. Sám se cítí především básníkem, ale největšího úspěchu mezi Indy dosahují jeho romány. Některé byly zfilmovány předními bengálskými režiséry.
Jeden z nejpublikovanějších současných bengálských autorů. Narozen 7. 9. 1934 ve východobengálském Faridpuru v hinduistické středostavovské rodině. Na kolkatské univerzitě získal roku 1954 titul M.A. Během studia i po něm při shánění práce se živil kondicemi a drobnou publikační činností. V roce 1953 založil časopis pro začínající básníky Krittibás a ten v rozličných proměnách vychází dodnes. Vystřídal nejrůznější profese, až se dostal k žurnalistice, při níž setrval. Zakotvil u významné kolkatské nakladatelské společnosti Ánandabázár. Zde dovršil kariéru jako dlouholetý šéfredaktor prestižního literárně kulturního časopisu Deš. Nedávno byl zvolen presidentem celoindické Literární akademie v Dillí.
Autor téměř půltřetího sta knih všech žánrů. Sám se cítí především básníkem, ale největšího úspěchu mezi Indy dosahují jeho romány. Některé byly zfilmovány předními bengálskými režiséry (Protivník a Lesní dny a noci Satjadžitem Rájem, Znovu les Gautamem Ghošem), jiné zdramatizovány pro TV, mnohé oceněny literárními cenami. Vrcholem je volná románová trilogie Onen čas (cena západobengálské vlády 1983, cena celoindické Literární akademie 1985, překlad do angličtiny), První světlo (cena západobengálské vlády, cena Birlovy nadace, překlad do angličtiny) a Východ – západ, líčící bouřlivé změny v bengálské společnosti od národního obrození přes získání trpké svobody za cenu rozdělení země mezi dva znepřátelené státy až po složitou současnost.
Mnoho a rád cestuje po Indii a celém světě. Prahu navštívil v r. 1988. V češtině vyšla časopisecky velká řada jeho povídek. Právě v tomto žánru dosahuje podle západních měřítek světové úrovně.
článek je převzatý z knihy Ohromný svět
na iLiteratura.cz se souhlasem nakladatele