Příběhy ukradených dnů
V roce 2005 spatřila světlo světa dlouho očekávaná druhá kniha valaisanské autorky Anne-Lou Steiningerové (1963) Les contes des jours volés (Příběhy ukradených dnů), jež představuje variace na téma času, texty různého rozsahu, tonality a tempa, oscilující mezi filozofickým zamyšlením a poezií.
V úvodní povídce s názvem Jours qu'il me reste a vivre (Dny, jež mi zůstávají prožít) se vypravěč snaží po vzoru příběhů Tisíce a jedné noci oddálit smrt tím, že každé ráno vypráví andělovi zvěstujícímu smrt postupně třicet pět nových historek ze života. Čtenář se tak ocitá v magickém světě poetické fantazie, kde vystupují lidé, andělé a zvířata, zmítající se v pochybnostech, mezi radostí a smutkem, obdivem a očekáváním, životem a smrtí. Směšné, vážné či blouznivé příběhy oplývají slovními hrátkami a vynikajícími fantaskními postavami, jako je např. obdivovatel vůně kávy, regulátor kouře, jasnovidka předvídající tragické osudy či zlomyslný zajíc. I přes humor a fantazii však zůstává svět autorky pochmurný, plný strachu a úzkosti, kdy se sen snadno může změnit v noční můru. Tato (podle slov autorky) stylová cvičení na téma času představují smyslové přeludy a psychologické úvahy s metafyzickým dosahem, lyrickou prózu nostalgického ladění a řadou symbolických prvků.
Autorka za sbírku v roce 2006 získala cenu Prix Dentan 2006.
Anne-Lou Steiningerová se narodila ve Valais r. 1963, nyní žije v Ženevě. Je autorkou politické satiry La maladie d’être mouche (Nemoc být mouchou, Gallimard 1996), která byla adaptována pro divadlo a za níž autorka roku 1997 obdržela literární cenu Alp-Jury. Ve stejném roce jí rodný kanton Valais udělil Cenu podpory nového talentu. V roce 1998 získala stipendium ve výši 100 tisíc franků Nadace Edouarda a Maurice Sandozových k napsání sbírky povídek. Tato sbírka byla vydána právě v roce 2005 pod názvem Les contes des jours volés (Příběhy ukradených dnů, Bernard Campiche). Mezitím autorka vydala divadelní hru Le Destin des viandes (Osudy masa, Editions d'En bas, 2004), za kterou r. 2001 obdržela cenu Ženevské společnosti spisovatelů.