Humanistická Evropa nebo islamistická Eurábie?
Walter Laqueur se v knize věnuje problémům současné i budoucí Evropy: migraci v zemích západní Evropy, islamofobii a euroislámu, islamistickému násilí, cestě k evropské jednotě, problémům se sociálním státem, Rusku, selhání integrace Evropy atd.
Ke konci roku 2006 se objevila prozatím nepovšimnuta kniha W. Laqueura nazvaná velice výmluvně Poslední dny Evropy. Autor se narodil r. 1921, dětství prožil v polské Vratislavi, s rodinou uprchl před Hitlerem a nyní žije střídavě v Americe a v Evropě. Působil jako profesor historie v USA a Izraeli a napsal či se spolupodílel na desítkách knih o evropských, ruských a německých dějinách, nacismu, sionismu, antisemitismu a holocaustu, terorismu a dalších problémech moderní doby. Tato kniha je jeho první přeložená do češtiny.
Autor se v ní věnuje problémům současné i budoucí Evropy: migraci v zemích západní Evropy, islamofobii a euroislámu, islamistickému násilí, cestě k evropské jednotě, problémům se sociálním státem, Rusku, selhání integrace Evropy atd.
Autor vynikajícím způsobem stručně zpracovává témata, se kterými si v současné době nevíme rady nejen v západní Evropě, ale i ve střední a východní. Samotné názvy kapitol jasně pojmenovávají to, co se naší dnešní „politicky korektní“ mluvě i myšlení jaksi příčí: Francie: Alžír do Paříže, Spojené království: Bangladéš do East Endu, Co zůstane z Evropy? apod. Některé otázky, které si Laqueur klade, mohou být pro někoho provokativní, ale jak autor dokazuje, tzv. stará Evropa se vylidňuje a příliv přistěhovalců mění nejen demografické složení Evropy, ale hlavně její kulturní a sociální strukturu. Takže jak bude Evropa vypadat za dvacet let, zda se z ní stane skanzen nebo ji převezmou přistěhovalci, kteří rozhodně netrpí nízkou porodností, zda převládne v Evropě islám nebo se přistěhovalci přizpůsobí hodnotám a způsobu života „staré Evropy“..?
Přestože se v současné době objevuje stále více knih a pojednání na témata budoucnosti Evropy, Laqueurova je všem srozumitelná, je z ní cítit fundovaná obeznámenost s tématy a čtenář jasně cítí, že autor problematiku zná z vlastního života a moudrost nabytá za celé 20. století musí přesvědčit každého čtenáře o závažnosti situace.
Bohužel, kniha nebyla příliš dobře redakčně zpracována, spousta drobných chybiček ruší text, což je opravdu škoda.