Janine Massardová
Dílo Janine Massardové (nar. 1939, Rolle u Lausanne) lze číst jako poetický vhled do autorčina vlastního života a zároveň života chudé vrstvy švýcarské společnosti, z níž autorka pochází a o níž se často zapomíná, že vůbec existovala.
Dílo Janine Massardové (nar. 1939, Rolle u Lausanne) lze číst jako poetický vhled do autorčina vlastního života a zároveň života chudé vrstvy švýcarské společnosti, z níž autorka pochází a o níž se často zapomíná, že vůbec existovala.
Mezi první autobiografická díla, v němž je zřetelně cítit kritika společenských rozdílů, patří román La petite monnaie des jours (Drobné všedních dnů, Editions d’En Bas, 1985), za který Janine Massardová získala roku 1986 prestižní Schillerovu cenu. Ke svému původu se vrací v etnologické studii Terre noire d'usine (Černá země továren, Editions de la Thièle, 1990), v níž líčí každodenní život rolníků a pomocnic v domácnosti v serverní části vaudského regionu.
V nakladatelství Editions de l'Aire vychází roku 1992 příběhy, zamýšlející se nad rolí ženy ve společnosti, pod názvem Trois mariages (Tři svatby), za něž byla autorce o rok později udělena Cena spisovatelů kantonu Vaud (Prix des Ecrivains Vaudois), a román Ce qui reste de Katharina (Co zbývá z Kateřiny, 1997) o ženě, která zpětně pohlíží na svůj život po tragické smrti syna, vyznamenaný roku 1998 cenou Knihovny pro všechny.
Za svoji v pořadí osmou knihu, Comme si je n'avais pas traversé l'été (Zdánlivě neprožité léto, L'Aire, 2001), získala Janine Massardová roku 2002 další literární cenu, a to Edouarda Roda. V této knize autorka zpracovává velice bolestivé události vlastního života, kdy jí po smrti otce umírá manžel a starší dcera na rakovinu. Janine Massardová líčí tuto osobní tragédii a střet se smrtí očima třetí osoby, hrdinky jménem Alia (z latinského výrazu „z druhé strany“), která doprovází poslední dny manžela Bernarda, zatímco dcera Florence zůstává v Los Angeles a svádí odvážný boj s nevyléčitelnou nemocí.
V tomto roce vydává Janine Massardová další autobiografický román, Le Jardin face à la France (Zahrada naproti Francii, Bernard Campiche, 2005), v němž se vrací do svého dětství v malém městečku Rolle během druhé světové války.
Autorka dnes žije v Pully u Lausanne a od roku 2003 je ředitelkou společnosti se zaměřením na dokumentární filmy o osobnostech švýcarské kultury - Asociace Films Plans-Fixes.