Co stojí za nečekaným úspěchem této donedávna světu neznámé argentinské autorky? Není „fenomén Schweblin“ jen dočasný trend? Podobné otázky nemění nic na tom, že román – v němž autorka sugestivně popisuje odevzdanost svých postav v soužití s všudypřítomným nebezpečím, jejich duševní vyprázdněnost, apatii, to zvláštní tísnivé ticho a mlčení, jež opanuje celý prostor kolem nich – se čte jedním dechem.
Daniel Nemrava
Cabrera Infante je považován za vrcholného představitele tzv. „boomu“ latinskoamerické literatury 60. let, především díky světově proslulému románu Tři truchliví tygři.
Strhující kniha, zcela zaslouženě patří k tomu nejlepšímu, co bylo ze španělsky psané literatury u nás přeloženo.
Románem Krásy světa se českému čtenáři poprvé představuje uznávaný současný argentinský spisovatel Héctor Tizón.
V poslední době se českému čtenáři představuje kubánská literatura poněkud v temnějším světle. Po ponuře laděných Studených povídkách od Virgilia Piñery přichází novela totálního outsidera Guillerma Rosalese (1946-1993).
Rafael Azcona (1926) je ve Španělsku známý především jako úspěšný filmový scénárista. Málo se však dosud vědělo o jeho prozaické tvorbě, která je v posledních letech editory a kritikou znovu objevována. Jeho román Los europeos (Evropané) vychází téměř po padesáti letech v necenzurované a upravené reedici.
Posledním dílem nejznámějšího peruánského romanopisce 20. století je tentokrát milostný román, v němž Vargas Llosa vypráví příběh překladatele Ricarda pocházejícího z vyšší limské společnosti. Jeho životní osudy zásadně ovlivní setkání se záhadnou dívkou z chudých poměrů, kterou po celý život pronásleduje a která mu neustále uniká.
Donedávna neznámý autor Eduardo Lago (1954) překvapil španělské čtenáře a kritiku prozaickou prvotinou, která byla dokonce oceněna prestižní Nadalovou cenou.
Českému čtenáři se opět dostává do rukou svazek z povídkářské dílny uruguayského klasika Maria Benedettiho souhrnně nazvaný Psaní do schránky času. Celá sbírka je jakousi směsicí anekdotických črt, slovních erotických předeher či milostných scén, existenciálních monologů, tragických či nostalgických reminiscencí.
Eduardo Mendoza (1943), jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších katalánských spisovatelů, vydává nový román, v němž oživuje nedávnou minulost a znovu probouzí nepříjemné a stále aktuální otázky.
Stěžejní část Pinillovy tvorby je věnována rodnému kraji. Stejně jako v předchozích povídkách a románech je i v trilogii Zelená údolí, Rudé výšiny, za jejíž třetí díl Las cenizas del hierro (Železný popel) autor nedávno získal Cenu kritiky, děj zasazen do mytizované vesnice Getxo.,
Ramiro Pinilla letos získal prestižní cenu kritiky za třetí díl románové trilogie Verdes valles.,
Ve Španělsku začaly oslavy na počest stých narozenin klasika španělské literatury Franciska Ayaly. Autor se narodil v Granadě 16. března roku 1906.,
Héctor Tizón (nar. 1929) je u nás zatím neznámým autorem, ale ve španělské jazykové oblasti si v poslední době získal značné renomé a v literárně bohaté Argentině se dnes počítá mezi nejuznávanější spisovatele působící mimo buenosaireské centrum.
Ale historii, ten skutečný příběh, znám jenom já. A je prostá a krutá a opravdová a měla by nás rozesmát, měla by nás k smrti rozesmát. Ale my umíme jenom brečet...
V uplynulém měsíci říjnu byly ve Španělsku uděleny dvě literární ceny: Státní cena za prózu (Premio nacional de narrativa), kterou získal in memoriam spisovatel Alberto Méndez, a cena nakladatelství Planeta (premio Planeta), jejímž držitelem se letos stala María de la Pau Janer.
Jméno Alberto Méndez bylo pro španělské čtenáře donedávna prakticky neznámý pojem, neboť literární dráha tohoto dnes již zesnulého autora netrvala ani rok jeho života.
Peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa (1936) reprezentuje vrchol pozdní hispanoamerické avantgardy, neboli tzv. boomu hispanoamerické literatury 60. let.
Edice Artigas nakladatelství Julius Zirkus se zaměřuje výhradně na hispanoamerické autory, a to jak na zavedené klasiky, tak na prakticky neznámé spisovatele, což je na poměry zdejšího knižního trhu docela ojedinělý a odvážný počin.
Spisovatelka, překladatelka a novinářka Clara Pinto Correia se narodila v Lisabonu v roce 1960.
V úterý 26. dubna zemřel ve věku nedožitých 88 let nejvýznamnější paraguayský spisovatel Augusto Roa Bastos.
Sánchez Piñol (nar. 1965), spisovatel a antropolog, autor cenami ověnčeného románu La piel fría (Studená kůže, 2005), který vydal původně v katalánštině.
Tajuplný španělský spisovatel (nar. 1956) známý pro brilantní zacházení s jazykem, strukturou a mýty.
Pozornosti médií se tradičně těší literární ceny velkých španělských nakladatelství, jakými jsou například Planeta nebo Anagrama (Premio Herralde). Loňskou cenu nakladatelství Planeta pro Latinskou Ameriku (Premio Planeta de América Latina), udělovanou tradičně v Buenos Aires, získal Argentinec Martín Caparrós (1957) za román Valfierno.
José Ángel Valente, považovaný za jednoho z největších španělských básníků 20. století.
V kořenech světla ryby je výbor z celoživotního díla jednoho z největších španělských básníků minulého století José Ángela Valenteho (1929-2000).
Výbor z latinskoamerických esejů sestavila přední česká hispanistka Anna Housková. Cílem knihy je představit českému čtenáři dosud ne příliš známou a neprávem opomíjenou oblast latinskoamerické kultury.
Román Hledání Klingsora (En busca de Klingsor ), za který Jorge Volpi (1968) v roce 1999 získal španělskou prestižní cenu Biblioteca Breve, potvrzuje zájem mladší generace latinskoamerických spisovatelů o témata, která nijak nesouvisí Latinskou Amerikou. Volpi patří do hnutí mladých mexických autorů, které si říká Crack.
Portugalský spisovatel José Luís Peixoto se narodil v roce 1974.
Alejandra Pizarnik je jednou z nejvýznamnějších a zároveň nejkontroverznějších argentinských básnířek druhé poloviny 20. století.