Sbírka esejů Martina Amise
Téměř pětisetstránkový svazek je výborem z Amisových esejů o literatuře a recenzí. Největší prostor přirozeně dostali autoři, k nimž má sám spisovatel kladný vztah, tedy především John Updike, Vladimir Nabokov, ale také Elmore Leonard, jehož Martin Amis považuje za génia a jednoho z nejlepších amerických spisovatelů. Nechybí tu ani J. G. Ballard, Anthony Burgess a přirozeně ani rodinný přítel Amisových, básník Philip Larkin,...
Martin Amis rozhodně patří k nejzajímavějším postavám současné britské literární scény a každé jeho nové knize se dostává značné pozornosti. A nejenom knize - před nějakou dobou vzbudil značný rozruch prohlášením, že pracuje na novém románu, který chce situovat do světa pornografického průmyslu v Los Angeles, a že v románu má hrát značnou roli i britská královská rodina. Jeho loňská autobiografie Experience (Zkušenost) zase oživila dávné spory, ovšem zároveň ukázala Amise jako vnímavého čtenáře a vynikajícího kritika. Tento obrázek jako by chtěla potvrdit i nová autorova kniha, jež pod názvem War Against Cliché (Válka proti klišé) vychází ve Velké Británii v těchto dnech.
Téměř pětisetstránkový svazek je výborem z Amisových esejů o literatuře a recenzí. Největší prostor přirozeně dostali autoři, k nimž má sám spisovatel kladný vztah, tedy především John Updike, Vladimir Nabokov, ale také Elmore Leonard, jehož Martin Amis považuje za génia a jednoho z nejlepších amerických spisovatelů. Nechybí tu ani J. G. Ballard, Anthony Burgess a přirozeně ani rodinný přítel Amisových, básník Philip Larkin, jehož autor v eseji brání proti mediálním útokům (obvinění z rasismu apod.), které se zvedly po básníkově smrti. "Martin Amis je možná nesmlouvavý kritik, ovšem jeho láska k literatuře je hluboká," píše Douglas Kennedy v Timesech a svou recenzi uzavírá slovy: The War Against Cliché patří k onomu vzácnému druhu: je to vysoce inteligentní sbírka literární kritiky, jež je zároveň navýsost čtivá.