Název románu Kniha světel odkazuje jak na vnitřní světlo, duchovní zdroj židovského mysticismu, tak na ničivé světlo moderní vědy, která vyvinula atomovou bombu...
Chaim Potok
Zejména pro nezasvěcené americké čtenáře především židovského původu napsal Chaim Potok Brány listopadu, dílo patřící do žánru non-fiction neboli literatury faktu.
Vyvolení jsou Potokovou románovou prvotinou.
Potok ve svých prózách známých také v českých překladech čerpá z vlastního dědictví ortodoxního judaismu a snaží se řešit otázku, jak by se měl věřící člověk pohybovat v moderní kultuře, což je podle něj ústřední problém jakéhokoli systému víry ve světské společnosti.
V románu Jmenuji se Ašer Lev spolu s hrdinou přemítáme nad malířstvím jakožto závažnou otázkou uvnitř židovské tradice...
Konflikt mezi vírou a uměním, mezi hluboce religiózním pohledem na skutečnost a veskrze světským prostředím, konflikt mezi dvěma světy, tradičním a moderním - to je téma vlastní hned celé řadě židovských autorů našeho století. Nejinak je tomu v díle amerického spisovatele Chaima Potoka, ba co víc, v jeho případě, mohlo by se zdát, je tento konflikt snad ještě vyhraněnější.
"Jsem Američan, Žid." Tak zní první věta úvodu, jíž autor předznamenává fakt, že při psaní pracoval nejen s biblí, ale také s moderními výzkumy archeologickými, s filologií, se starými jazyky a vůbec s poznatky, které dnes máme o kulturách dávného světa.