Dramatik, filmový režisér, autor komiksů, mim a mystik Jodorowsky se ve své autobiografii představuje hlavně jako psychomág, tedy terapeut využívající svérázný syntetický přístup na pomezí šamanismu, psychoanalýzy a divadla.
Alejandro Jodorowsky
Celkem sedmidílný akční western se v českém vydání vešel do jediného rozsáhlého svazku. Nonkonformní scenárista v něm rozehrává efektní spirálu násilí, bizarností a krkolomných příbuzenských propletenců.
Pokračování ikonického komiksu z osmdesátých let vlastně není samo o sobě špatné. Ale ve srovnání s původním eklektickým a vícevrstevným dílem působí poněkud konvenčně až průměrně.
Další bizarní space opera komiksového provokatéra a svéráze hromadí násilné i potřeštěné stránky vesmíru. Jodorowsky bez přestání znejisťuje, paroduje, bere si ze sci-fi ty nejpokleslejší postupy a v každé kapitole pracuje s prvkem náhody.
Spolupráce kreslíře Moebia a scenáristy Jodorowského dala komiksu jedno dnes už klasické dílo: fantaskní, ba halucinogenní sci-fi Incal. Další dílo obou autorů nabízí velkoformátovou surreálně bizarní erotiku.
Příběh o tom, kterak se ze syna evropských návštěvníků Tibetu stalo převtělení dalajlámy, střídá akční scény s meditativními. Komiksový iniciační román vychází z přesvědčení, že momentu osvícení předchází utrpení a že jej dosáhnou jen ti s nejsilnější vůlí.
Kasta Metabaronů je prvotřídní ukázkou toho, čemu se dřív říkalo brakové čtivo. Zhruba s tímto přístupem si lze nejlépe vychutnat smršť vesmírných dobrodružství, plnou bizarních bytostí a vraždění, zmrzačování a vášnivého sexu, zachycenou expresivní plnokrevnou kresbou.
Borgia je komiks možná místy okatě a zálibně pokleslý. Je plný násilí a sexu, přičemž Manarova jemná ladná linka silně kontrastuje s brutalitou mnoha scén. Ale také se vyznačuje nesmírnou pečlivostí a propracovaností s odkazy na renesanční malíře a strhujícím, byť dost zvrhlým dějem.