Akutagawova cena
Vyhlášení letošní lednové Akutagawovy ceny na sebe tentokrát upoutalo mediální pozornost značnější než bývá v jejím případě obvyklé.
Vyhlášení letošní lednové Akutagawovy ceny na sebe tentokrát upoutalo mediální pozornost značnější než bývá v jejím případě obvyklé. Příčinou je skutečnost, že 130. Akutagawova cena je sdílena, navíc ve své historii dvěma nejmladšími vítězkami, kterými jsou devatenáctiletá Risa Watajová s dílem Keritai senaka („K nakopnutí“, nakladatelství Kawade šobó šinša) a dvacetiletá Hitomi Kaneharová s Hebi ni piasu („Hadi a náušnice“, nakladatelství Šúeiša). Dosud nejmladším spisovatelem vyznamenaným Akutagawovou cenou byl před 37 lety třiadvacetiletý Kendži Marujama.
Podle zpráv nakladatelství Kawade šobó šinša přesáhl oceněný román Keritai senaka v březnu milion prodaných výtisků. Zřejmým rozhodujícím faktorem je samotné udělení ceny, před jejímž vyhlášením se celkové dosavadní množství prodaných výtisků pohybovalo okolo 135 tisíc kusů. Druhý vítězný román, Hebi ni piasu, zaznamenal během dvou sledovaných měsíců navýšení o ‚pouhých‘ 500 tisíc prodaných výtisků. Ačkoli se tak obě nová díla stala bestsellery, lze se jen dohadovat, zda takový rozdíl v zájmu veřejnosti přičítat jejich literární hodnotě nebo rozdílným osobnostem a image obou mladých spisovatelek. Watajová je totiž obecně považována za půvabnější, což bezpochyby k její popularitě přispívá.
Až na jednu výjimku nikdo z výběrové komise - bez ohledu na svou vlastní prvotní volbu - neoponoval ve finále volbě Hitomi Kaneharové, a to může být bezpochyby chápáno jako potvrzení jejího talentu.
Akutagawova cena opět po delší době splnila své poslání: upoutala pozornost na dvě opravdu slibné mladé autorky. Výsledkem je šokující množství zpráv, kterými média na obou mladých vítězkách nešetřila, také díky jejich věku a pohlaví. Obě teď musí bojovat o tušenou budoucnost s dosti náročným a nevyhnutelným úkolem: proměnit a využít slibné vlohy.