Francouzský komiksový tvůrce Emmanuel Guibert vypráví ve třech svazcích příběh amerického válečného veterána Alana Ingrama Copea. Už název komiksů vyvolává otázku o rozporu mezi objektivním popisem války jako historické události a jejím osobním prožitkem. Téma subjektivního prožitku jako jediného možného pochopení skutečnosti se nese celým Alanovým příběhem.
Alena Skálová
Dříve než mladý doktor Barry Laverty dorazí do vesnice Ballybucklebo, kde ho čeká jeho první lékařská praxe, narazí na špatnou pověst svého budoucího šéfa, doktora O’Reillyho.
Román nejtišší trest Davida Lodge v české verzi Richarda Podaného byl oceněn v soutěži Magnesia litera. Získal Literu za překladovou knihu.
Když vzduch prosytí exotická vůně, víme, že se blíží Kouzelné bytosti. Může se to stát při pohřbu, v předvečer úmrtí nebo svatby, ale například i při práci na poli nebo při večeři u společného stolu.
Irský básník Justin Quinn (1968) žije od poloviny devadesátých let v Praze. Přednáší na katedře anglofonních literatur a kultur filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ale má velmi blízko i k české poezii.
Irský spisovatel a novinář Colm Tóibín je v anglo-americkém světě známý svými povídkami, romány, ale i kritikami a reportážemi. U nás o něm čas od času slyšíme jako o držiteli literárních ocenění...
Hrdinka knížky, asi třicetiletá Helen, je představena ve chvíli, kdy se dozvídá, že se její bratr Declan nakazil nemocí AIDS. Nejen že je Declan HIV pozitivní, je také homosexuál, a tím staví celou rodinu do citelného rozporu se společenskými konvencemi, ne-li rovnou normami.
V krátkém úvodu k soudobé irské literatuře není samozřejmě možné představit všechny současné a moderní autory nebo kompletně rozebrat literární tendence a styly v dnešním Irsku.