Komiksový výlet do světa hororových textů H. P. Lovecrafta předchází rozsáhlejšímu, u nás už vydanému komiksovému románu Providence. Je ale sevřenější a srozumitelnější.
Alan Moore
Providence potěší všechny skalní fanoušky díla Howarda P. Lovecrafta. Ti ostatní se budou v tomto opulentním a komplikovaném pastiši asi dost ztrácet.
Volné pokračování Ligy výjimečných posílá dceru kapitána Nema do boje s mimozemšťany v Antarktidě, pseudonacisty v Berlíně a jejich zbytky v Amazonii. V postmoderní spleti pulpových motivů, zápletek a rekvizit.
V roce 1986 bylo potřeba přitáhnout mladé komiksové čtenáře, kteří jen těžko nalézali chuť začít kupovat sešity od čtyřstého pokračování. A tak se zrodil nápad posledního Supermanova příběhu, který uzavře celou jednu éru.
Osudy komiksů mohou být někdy spletitější než leckterý lidský život. Například takový Bažináč (v originále Swamp Thing), podivná bytost z močálu na jihu Spojených států. Není to ani člověk, ani příšera, a teprve scenárista Alan Moore z něj učinil komiksovou legendu.
Alan Moore se ve Ztracených dívkách vypořádává nejen s dětskou literaturou přelomu 19. a 20. století, ale také s utajovanou erotickou tvorbou té doby. Komiks je opět přímo napěchován odkazy, které jeho autor sbíral více než šestnáct let - za každou bublinou textu, za každým obrázkem je potřeba luštit nějakou hádanku, kterou sem skvěle se bavící autoři ukryli.
Další příběh Alana Moora se opět vrací do okrsku TOP 10 ve městě Neopolis. Návrat je to dvojitý, protože nás v příběhu přivádí do roku 1949, kdy se město teprve staví a celá Amerika se vzpamatovává z konce druhé světové války. A nevzpamatovává se z ní jen Amerika, ale i její superhrdinové, kteří v ní bojovali.
Nejzásadnější komiksy jsou podle fanoušků dva: Návrat temného rytíře od Franka Millera a Strážci (Watchmen) od Alana Moorea. Právě druhý z nich, 416 stránkový epos demytizující ony maskované komiksové hrdiny právě vydalo nakladatelství BB/art.
Alana Moora jako komiksového scenáristu netřeba představovat. Jeho nejznámější dílo Strážci vyšlo letos v zimě, dříve jsme se u nás mohli setkat s grafickým románem z viktoriánské Anglie Z pekla, steam-punkovou Ligou výjimečných a postmoderní superhrdinskou detektivkou TOP 10.
Díl druhý začíná bezprostředně po dílu prvním, hrdinové si ani nestačí vylízat svoje rány a už se na Zemi řítí hrozba z pera H. G. Wellse a jeho Války světů.
Moore svým černobílým komiksem (či snad spíše románem v obrazech) převrátil na ruby veškeré dosavadní představy o nejslavnějším londýnském vrahovi...
Krátce před koncem roku vyšla kniha, kterou můžeme považovat za jeden z nejzávažnějších počinů tohoto roku...
Co je vlastně Bažináč? Nebo kdo? Bažináč vznikl v jedné z louisianských bažin při explozi - původně to byl doktor Alec Holland...