Novinka norského spisovatele Josteina Gaardera ničím nepřekvapí, ale můžeme si díky ní uprostřed uspěchanosti dnešních dnů uvědomit, že život je dar a že ho nemáme napořád.
Jostein Gaarder
Norský bestselerista přichází po čase opět s knihou pro dospělé čtenáře. Vypráví příběh osamělého člověka, jemuž nezbývá nic jiného než společnost druhých vyhledávat na místech k setkání nejméně vhodných – na pohřbech.
Rozhovor s norským spisovatelem Josteinem Gaarderem o tom, co by dnes změnil na své nejznámější knize Sofiin svět, a o tom, co ho fascinuje na dětském světě, do nějž patří zvědavost stejně jako přemýšlení o smrti a konečnosti bytí.
Knihy norského autora Josteina Gaardera v napínavých příbězích předestírají filozofické otázky způsobem, který je srozumitelný a přitažlivý pro děti a mládež. Autorovým bestsellerem se stala kniha Sofiin Svět, která je jakousi učebnicí filosofie pro mládež, ovšem napsanou ve formě poutavého příběhu.
Kniha Anton a Jonatán norského autora Josteina Gaardera sugeruje ilustrací Akina Düzakina na obálce, kde malý chlapec drží v náručí plyšového medvídka, hravý a optimisticky laděný příběh z dětského prostředí. Gaarder však dosud ve všech svých dílech adresovaných dětem nastoloval vážná existenciální témata a stejně je tomu i v této publikaci.
Ve své nové knize Anna Jostein Gaarder zavádí čtenáře do roku 2082. Norskem tou dobou kráčejí karavany dromedárů s běženci, jejichž domovy se proměnily v neobyvatelnou poušť. Titulní hrdinka žijící v současnosti se ze všech sil snaží chránit životní prostředí. Její příběh však vyznívá příliš tezovitě a didakticky.
Norský spisovatel Jostein Gaarder (1952) je v povědomí českých čtenářů zapsán jako autor próz, které řeší náročnou existenciální tematiku prostřednictvím příběhů s tajemstvím či s téměř detektivní zápletkou. Textově minimalistická obrázková knížka To je otázka se od dosavadních Gaarderových próz odlišuje kompozicí, nikoliv však náročností a emotivitou sdělovaného poselství.
Norský autor Jostein Gaarder (1952) ve své literární tvorbě nastoluje otázky spjaté s podstatou lidské existence a její filozofickou reflexí. Nejinak je tomu i v románu Hrad v Pyrenejích, který stojí rozkročen mezi literaturou pro mládež, do jejíž sféry jej vřazuje především zjevná didaktizující tendence, a písemnictvím pro dospělé.
Hrad v Pyrenejích, který právě vydalo nakladatelství Albatros v překladu Gaarderovy dvorní překladatelky Jarky Vrbové, je již desátou knihou tohoto autora vydanou v češtině. Jeho titul odkazuje k jednomu z nejznámějších obrazů malíře Renného Magritta představujícímu hrad na skále, která visí ve volném prostoru.
Dětským čtenářům se dostává do rukou zajímavá kniha norského pedagoga a filozofa Josteina Gaardera, dospělým milovníkům jeho mnohovrstevnatých děl se autorovou prvotinou pro děti nabízí příležitost doplnit chybějící kamínek v mozaice Gaarderových literárních východisek, inspiračních zdrojů a kompozičních postupů.
V nové dětské knize norského prozaika Josteina Gaardera Kouzelný kalendář sledujeme v adventním kalendáři s malým chlapcem Jáchymem příběh křesťanství.