Malá kniha o velkém přátelství
Laskavý příběh tchajwanské autorky vyprávějící o nesourodém přátelství obra a ptáčka zaujal i porotu mezinárodního veletrhu v Boloni. Ta ocenila ilustrace českého nakladatele a výtvarníka Tomáše Řízka.
Nakladatelství Mi:Lu Publishing vydalo půvabnou knihu pro malé čtenáře Můj drahý podivný přítel nejprve na sklonku roku 2023 ve své tchajwanské pobočce. Letos na jaře vyšla i v českém překladu s podtitulem Pipi a Čiči. Autorkou textové části je známá tchajwanská spisovatelka Julia Liu (Liu Siyuan / Liou S´-jüan, nar. 1964), která je s literaturou pro děti celoživotně profesně spjata. Než se začala věnovat vlastní tvorbě, pracovala jako editorka knih pro děti a mládež v řadě významných nakladatelství. Kromě několika knih pro malé čtenáře vydala také ilustrované životopisy dvou významných vědců ‒ Archiméda a Alberta Einsteina ‒ a sbírku pohádek. Její dílo je oceňováno doma i v zahraničí.
Ilustrace ke knize Můj drahý podivný přítel, jejichž autorem je český, či již spíše česko-tchajwanský výtvarník a nakladatel Tomáš Řízek (nar. 1963), byly oceněny na prestižním veletrhu knih pro děti a mládež v Boloni (Bologna Children´s Book Fair), který se letos v dubnu konal již po jedenašedesáté. Čtyřčlenná mezinárodní porota ve složení Marco Ghidelli (Itálie), Lee Ho-baek (Korea), Huang Xiaoyan (Čína) a Øyving Torseter (Norsko) vybírala z děl více než tří a půl tisíce výtvarníků z jedenaosmdesáti zemí. Jednu z Řízkových ilustrací (znázorňující Pipiho a Čičiho) poté na plakát k tradiční putovní výstavě ilustrací z tohoto veletrhu vybralo i Otani Memorial Art Museum v Japonsku. Tomáš Řízek dosud ilustroval více než sedmdesát knih (převážně pro děti a mládež). Kromě vlastní tvorby působí i jako pedagog (zejména na Chinese Culture University v Tchaj-peji/Taibei). Je nositelem mnoha ocenění (např. Zlaté stuhy či ceny Gratias Agit) a rovněž členem Klubu ilustrátorů dětské knihy (ČR)a Society of Children´s Book Writers and Illustrators (Tchaj-wan).
Dva nesourodí kamarádi
Za pozornost stojí i samotné okolnosti vzniku Mého drahého podivného přítele. U zrodu knížky překvapivě stál jeden z Řízkových obrazů, který se stal východiskem celého vyprávění. Z něj pak vykrystalizoval příběh dvou značně nesourodých přátel Pipiho a Čičiho, jehož literární podobu vytvořila Julia Liu.
V trochu tajuplném horském lese žije mnoho překrásných zvířat a kromě nich i tajemný obr Pipi. Jako správný obr je sice obrovský, zároveň toho ale moc nenamluví a jeho šedé tělo připomíná spíš balvan u cesty, takže ho snadno přehlédněte. Jednou se – za poněkud přízemních okolností – seznámí s ptáčkem Čičim. Ten sice neumí létat (ne že by se to nenaučil, je zkrátka nelétavý pták), ale umí dobře běhat a skákat. A si hned všimne, že Pipimu něco chybí. Něco, díky čemuž by přestal být pro druhé téměř neviditelný. A protože je Čiči čiperný a nápaditý, hned začne zkoušet různé možnosti, jak Pipiho „zviditelnit“. Moc se mu to ale nedaří, některé plány dokonce oba hrdiny vystaví nebezpečí. Pipi je přesto Čičimu za jeho snahu zavázaný a odvděčí se mu tím, že ho skryje před lovci a tím mu zachrání život. Kdo je Pipi doopravdy, se malí čtenáři i jejich rodiče dozvědí až v závěru.
Prostý příběh Pipiho a Čičiho líčí přátelství, které může vzniknout i v situaci, kdy by spíš mohlo dojít ke konfliktu. Zmínění dva hrdinové snad ani nemohou být odlišnější: jeden je obrovský, tichý a klidný a téměř neviditelný, druhý je trochu hlučný, maličko zbrklý a plný nápadů, které neváhá bez dlouhého přemýšlení uskutečnit. Oba se ale navzájem respektují takoví, jací jsou, a jeden druhému pomáhá. Knížka je vhodná pro předškoláky, kteří si mohou příběh „přečíst“ z nádherných, tlumeně barevných ilustrací, i pro začínající čtenáře (velká písmena kontrastující s barevným podkladem se velmi pěkně čtou). Ocení ji ale i dospělý čtenář, který má rád prosté a laskavé příběhy doprovázené originálními poetickými ilustracemi, které ani v nejmenším nesklouzávají ke kýči.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.