První český výbor z básní a próz Igora Cholina, legendy ruské neoficiální kultury padesátých let minulého století, jedné z předních osobností tzv. „lianozovské školy“ – volného sdružení básníků a umělců moskevského undergroundu. Cholinovy básně blízké konkrétní poezii a absurdní povídky zachycují nesmyslný život malých sovětských lidí obklopených všudypřítomným marasmem komunistické epochy. Knihu výtvarně doprovodil Cholinův přítel Viktor Pivovarov.
Jan Machonin
Krasnojarsk je od Moskvy vzdálen vzdušnou čarou 4000 km. Čtyři hodiny ve vzduchu a navíc čtyřhodinový časový rozdíl museli překonat Moskvané, kteří se od 3. do 7. listopadu rozhodli navštívit krasnojarský knižní veletrh se zvučným futuristickým názvem KRJAKK (Krasnojarskaja jarmarka knižnoj kultury). Na letošním čtvrtém ročníku se jich sešla pěkná řádka.
Na Dálném severu, kde se tajga stýká s tundrou, mezi trpasličími břízami, zakrnělými keři jeřabiny s nečekaně velkými světle žlutými vodnatými plody, mezi šestisetletými modříny, které dosahují dospělosti ve věku tří set let, roste zvláštní strom – kleč.
Limonov v krátkých, sevřených textech prochází po osudech vlastních i osudech těch z jeho přátel, souputníků či náhodných známých, kteří mu tak či onak zkřížili cestu a již se odebrali na onen svět.
Rozhovor Jana Machonina s Vagričem Bachčanjanem
V podvečer 12. listopadu zemřel v New Yorku malíř, básník a autor slovních i výtvarných konceptuálních experimentů, Vagrič Bachčanjan. Bylo mu 71 let.
Spisovatel, překladatel a šansoniér Mark Freidkin se narodil roku 1953 v tádžickém Leninabadu.
Lidé jsou zpravidla ze zcela pochopitelných důvodů neradi nemocní a už vůbec neradi leží v nemocnici. Já však mohu díky těžce vykoupené osobní zkušenosti se vší zodpovědností prohlásit, že tato záležitost...
V domě výtvarníků je fůra lidí, přišli na Non fiction, největší knižní veletrh za celý rok, zkrátka mumraj. Ruská literatura by měla být velká, alespoň se to říká, říkají to v Americe i v Čechách, ale někteří Rusové si správně myslí, že je to dnes literatura jako každá jiná.
Rozhovor s Dr. Leonidem Tiškovem – výtvarníkem.